Nihal Güres Yeni Sergisini Cumartesi Açıyor

Nihal Güres Yeni Sergisini Cumartesi Açıyor

Haber : Kemal Gönüleri

  • Nihal Güres’in “Hayal Et Barışı,Aşkı ve Maviyi” İsimli Kişisel Sergisi 24 Aralık 2016 Cumartesi günü Saat 15.00’de  The Green Park Hotel Merter’de açılıyor.
  • Sergi 4 Ocak 2017 tarihine kadar gezilebilecek.

The Green Park Hotel Merter Galerisi , Ünlü Ressam Nihal Güres‘in “Hayal Et Barışı,Aşkı ve Maviyi” İsimli Kişisel Sergisi’ne ev sahipliği yapıyor.

24 Aralık 2016 Cumartesi günü saat 15.00’te düzenlenecek bir kokteyl ile Sanatseverlerin beğenisine sunulacak olan Kişisel Sergisi için Ressam Nihal Güres , birgün barışın geleceğini umduğunu vurgulayarak ;

“Hayal kurmaya başlayınca hep BARIŞ VE SEVGİ dolu bir dünyayı hayal ediyorum. İster istemez aklıma John Lennon ve İMAGİNE şarkısı geliyor. Hiç bir sınırın olmadığı, din ve mezhep savaşlarının olmadığı, ırkların ayrılmadığı bir dünya aklıma geliyor. İnsanların cinsiyet ayrımı yapmadığı, insanlar kadar Hayvan haklarının, doğa haklarının da korunduğu bir dünya olsa olsa MASMAVİ olurdu diye düşünüyorum.
Gözyaşlarının olmadığı bir dünya mümkün olabilirdi belki de herşeyi MAVİ boyasaydık….
Fırçamı yalnızca MAVİYE batırıp tüm dünyayı MASMAVİ kaplamak istiyorum.
Resimlerim , kolajlarım, seramiklerim.. hepsi içtenlikle yapılmış eserlerimden oluşan bir yeni umutlar sergisiyle , sizlerle buluşmak istiyorum. Hayallerimize hep beraber devam edelim istiyorum. Sanatla karanlıkları yenelim , tüm dünyayı MAVİYE boyayalım istiyorum.
Dostlarımı 24 Aralık 15.00/ 17.00 saatleri arasında sergimin açılış kokteyline davet ediyorum.
Dostluklar bitmesin , MAVİLER tükenmesin. “ diyor.

Nihal Güres‘in “Hayal Et Barışı,Aşkı ve Maviyi” İsimli Kişisel Sergisi , 4 Ocak 2017 tarihine kadar The Green Park Hotel Merter Galerisi‘nde gezilebilecek.

The Green Park Hotel Merter Galerisi ; Abdurrahman Nafiz Gürman Mahallesi Nazım Erten Sokak, Güngören/İstanbul adresindedir.

NİHAL GÜRES KİMDİR?

İstanbul Üniversitesi Klasik Diller Ve Filoloji bölümünden birincilikle mezun oldu. NİHAL GÜRES, çalışmalarına Türk resminin ustalarından Sabri Berkel ile başladı. Sabri Berkel ile çagdaş sanat çalışmaları yaptı. Güres aynı zamanda Türk Minyatür sanatının inceliklerini öğrenmek üzere uzun araştırmalarda bulundu. Remzi Köklü ile kağıt yapım atölyelerinde, Semiha Berksoy ile hem dostluk hem de sanatsal birlikteliklerde bulundu. Eserleri Aydın Sofu tarafından lirik–ekspresyonist olarak adlandırılan Güres heykel alanında da calışmalarda bulundu ve gerek yurt içi gerek yurt dışında çeşitli atölyelerde çalışarak bir çok başarılı çalışmalara ve sergilere imza attı. İlk sergisini 1993 yılında hocası Sabri Berkel‘in desteğinde ve yönlendirmesinde açan sanatçı bugüne kadar 20 den fazla kişisel ve yüzlerce karma sergiye katıldı. Sanatçının yayınlanmış bir öykü kitabı bulunmaktadır, Kağıt Üzerine Karışık Teknik Öykü ve sanatsal yazıları bir cok dergi ve gazetelerde yayınlanmıştır. Pekçok sergiden başarı ve teşekkür ödülleri almış olan sanatçı calışmalarına yurt içi ve yurt dışında çeşitli sergi ve organizasyonlarla devam etmektedir.

Nihal Güres kendini “Babam tarih profesörü, annemde pek çok becerilere sahip bir İstanbul hanımefendisi olunca ben de eserlerimin lirik-ekspresyonist-nostaljik olmasına şaşmadım. Atölyede ilk minyatürlerimi yaparken, değerli hocam Neşe Aybey hanımefendi, kızım sen git biraz modern sanat ile ilgilen dedi. Niye hocam, dedim, ama niye derken hocamı biraz da düşündürttüğümü, şaşırttığımı fark etmiştim, çünkü ben klasik minyatür geleneğine, klasik aile genetik faktörlerimi katmaya başlamıştım. Minyatürleri işlerken, biraz da çağdaş sanattaki o özgürlüğü düşlemiştim. Hani o boyanın gürül gürül aktığı, hani o boyanın tuvallere sığmayıp da kendi yoluna doğru gidiverdiği, hani o boyanın ruhtan taşıp sınırlanamaz kadar coştuğu anlar …..
İstasyon Sanat Merkezi`nin Teşvikiye`deki atölyesine girdiğim zaman her şey bana neşeli bir oyun gibi görünüyordu. Hülya Düzenli ve Eşsiz Sabri Berkel hocam beni görür görmez neyi yapıp neyi yapamayacağımı kesin anlamışlardı. “ diye anlatıyor.

Kişisel Sergilerinden Seçmeler :

2016 “Mavi Umutlar”, Green Park Hotel Merter, Resim ve Seramik Sergisi, İstanbul

2015 “Öpüşen Balıklar”, İstabul Sanayi Odası Sanat Galerisi, İstanbul

2015 “Hayat Kısa Renkler Uçuyor…”, Resim ve Seramik Sergisi, Arkeo Pera Sanat ve Tasarım Galerisi, İstanbul

2014 “Hayatımın En Mutlu Anı”, Resim ve Seramik Sergisi, Derinlikler Sanat Merkezi, İstanbul

2014 “Balat’ta Bahar 2014”, Balat Kültür Evi, İstanbul

2013 “Adı Yok”, Adalar Kültür Derneği, İstanbul

2012 Büyükada Anadolu Klubü Yaz Sergisi

2011 “Ada Müziği”, Büyükada İlçe Halk Kütüphanesi, İstanbul

2010 Taksim Sanat Galerisi, `Her Kedide Bir Keramet Vardır`, İstanbul

2010 Büyükada Anadolu Kulübü, `Kediler ve Kehanetler` , İstanbul

*****

Read Previous

“Minyatürde Üslup” Konferansı

Read Next

23 Aralık Cuma GÜNÜN SERGİLERİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: