Memik Kibarkaya & Parmak İzlerim

Memik Kibarkaya & Parmak İzlerim

Haber : Kemal Gönüleri

Türkiye’nin Van Gogh’u Memik Kibarkaya “Parmaklarıyla Mucizeler Yaratan Ressam” Parmak İzlerim Sergisi’yle yine Ankara’lı Sanatseverlerin huzuruna çıkıyor.

12 Aralık 2016 Pazartesi günü Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’nun TBMM Karşısında ki TESK Binası’nda Sanatseverlerin beğenisine sunalacak olan Memik Kibarkaya’nın Parmak İzlerim Sergisi’nde her zaman olduğu gibi bu seferde kalabalık bir davetli grubunun katılımı bekleniyor.

Serginin açılış kokteyli ise 12 Aralık Pazartesi günü saat 16.00’da yapılacak ..

Memik Kibarkaya’nın Parmak İzlerim Sergisi Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’nun TBMM Karşısında ki TESK Binası’nda 20 Aralık’a kadar gezilebilecek.

MEMİK KİBARKAYA KİMDİR?

Ressam Memik Kibarkaya (1950, Pazarcık-Kahramanmaraş) 1950 yılı Kahramanmaraş, Pazarcık doğumlu. 1977 Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi mezunudur. Çocuklugundan beri resim yapmakta olup hiç resim dersi almamıştır. Ancak bir çok ressamı kopya ederek resim yapmaktadır. Enson bir kağıdı keşfederek yağlı pastel ve bazı boyaları harç yapıp bu kağıt üzerine parmakları, meyve bıçağı ve silgiyle resim yapmaktadır. şimdiye kadar hiç bir yarışmaya girmedi.

Kibarkaya, önceleri boş zamanlarını değerlendirdiği bu yeteneği zamanla tutkuya dönüşerek uyku bile uyumadan onu dinlendirmeye başladı. Ondaki bu parıltıyı gören Fikret Otyam‘ın da “çalıştığın yerden ya emekli ol, ya istifa et” çağrısına uyan Kibarkaya, emekliliğinin tadını sanatla çıkarmayı seçti.

Sanat çevrelerince ‘Türkiye’nin Van Gogh’u” olarak da adlandırılan Kibarkaya, resimlerinde kullandığı boyayı, pastel boyayı ezerek, zeytinyağı ve bazı kimyasallar karıştırarak hazırlayıp kağıda parmak uçlarıyla sürüyor.

Resmi sadece hobi olarak, kendi kendine başka dünyadan soyutlamak ve rahatlamak için yapmaktadır.

*****

Read Previous

“Mevlana’dan günümüze DÜŞ”

Read Next

Yüksel & Ender Dikmen Sergisi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: