Mebruke Tuncel’den Görsel Şölen

Mebruke Tuncel’den Görsel Şölen

Haber : Kemal Gönüleri

mebruke

Mebruke Tuncel’in “1 KONU 3 TEKNİK” isimli, ana teması “Yaşamdan Kesitler” olan, Pastel, Minyatür ve Sumi-e gibi üç farklı tekniğini kullanarak yorumladığı çalışmalarından oluşan sergisi, 22 Ekim Cumartesi günü Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi (CKM) 4. Kat Fuaye Alanı’nda saat 15.00-18.00 saatleri arasında düzenlenen bir kokteyl ile açılıyor.

Sergide her tekniğin kendine özgü kuralları ve uygulama yöntemleriyle oluşturulan eserlerle, tekniklere özgü bakış açılarındaki farklılıkların da izleyiciyle aynı anda paylaşılması hedeflenmiş. Mebruke Tuncel yaklaşık 15 farklı temadaki resimlerini, Pastel, Minyatür ve Sumi-e gibi üç farklı teknik kullanarak özel resim kağıtlarına çalışmış. Huzur ve mutluluk dağıtan beyaz zambaklar, ortancalar, kiraz çiçekleri, sümbüller, orkideler; Mesnevi’nin bir şiirindeki “Hamdım, Oldum, Yandım” mısrasına gönderme yapan narçiçekleri; ünü dünyaya yayılan İstanbul kedileri; yine İstanbul deyince akla ilk gelen erguvan çiçeklerinin dört mevsimi; tezhip kenar bordürü (kenar suyu) süsleme sanatına yeni bir desen katılmasını sağlayan balık yorumları, doğa ve mimari peyzajları “1 KONU 3 TEKNİK” isimli sergide adeta görsel bir şölen sunuyor.

1-mebruke-tuncel

Mebruke Tuncel “Yaşamdan Kesitler” temasını ise şu sözlerle anlatıyor: “Yaşam nefes aldığımız kadardır. Doğumla başlayan bu süreçte yaşananlar acısıyla, tatlısıyla bizlerde farklı izler bırakmaktadır. Genel olarak mutluluk ve hüzün verenler diye gruplandırdığımız bu yaşam kesitleri sanatçılar için de bir ilham kaynağıdır. Sanatçı üretirken, izleyici seyrederken aynı duygularda birleşirse sanat amacına ulaşmış olur. Bu amaca ulaşma dileğiyle iyi seyirler diliyorum.”

Mebruke Tuncel yoğun sanat eğitimi sayesinde Minyatür, Tezhip, Pastel ve Sumi-e gibi oldukça titiz ve yoğun çalışma gerektiren dört farklı resim tekniğini çalışmalarında ustaca kullanıyor. Mebruke Tuncel, şu anda Suadiye Camii Sanatçılar Sokağı’nda bulunan Mebruke Tuncel Geleneksel Sanatlar Atölyesi’nde özel derslerine ve çalışmalarına devam etmektedir.

Mebruke Tuncel‘in “1 KONU 3 TEKNİK” isimli sergisi 31 Ekim‘e kadar sürecek.

3-mebruke-tuncel

MEBRUKE TUNCEL KİMDİR?

1957 yılında Ereğli/Konya’da doğan sanatçı, 1995 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı Tezhip-Minyatür bölümünde lisans eğitimini ikincilikle tamamladı. 2000-2002 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümünde “Osmanlı Dönemi Tezhip Sanatında Barok-Rokoko Üslubu (18.-19. Yüzyıl)” konulu yüksek lisans tezini verdi. Ardından 2001-2003 yılları arasında da aynı üniversitenin Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı Türk İslam Sanatları Programında “17. Yüzyıl Osmanlı Kuran-ı Kerim Tezhip Tasarımları” konusunda ikinci yüksek lisansını tamamladı.

1998-2003 yılları arasında Yakup Cem’den minyatür dersleri aldı. Ekim’e kadar gezilebilecek.

2009-2013 yılları arasında Javad Soleimanpour’dan pastel dersleri aldı.

2013 yılından beri Kadıköy Japon Sanat Merkezi’nde Aynur Küçükyalçın’dan sumi-e dersleri almaktadır.

Sakarya Üniversitesi’nde minyatür dersleri vermiş olan sanatçı, Suadiye Camii Sanatçılar Sokağı’nda bulunan Mebruke Tuncel Geleneksel Sanatlar Atölyesi’nde özel derslerine ve çalışmalarına devam etmektedir.

4-mebruke-tuncel

SERGİLERİ

2016    ArtTurkey Japan, Machida City Museum of Graphic Arts, Machida / Japan

2016    Japon Sanat Merkezi, İstanbul

2015    Nittoten, Japonya Başkonsolosluğu Eski Ofis Binası, İstanbul

2013    Japonya Başkonsolosluğu Eski Ofis Binası, İstanbul

2013    İKEV Vakıf Binası Galerisi, İstanbul

2012    Seven Sanat Galerisi, İstanbul

2003    Sakarya Üniversitesi, Adapazarı

2001    Yıldız Sarayı Silahhane, İstanbul

2001    Cemal Reşit Rey Sergi Salonu, İstanbul

2000    Cemal Reşit Rey Sergi Salonu, İstanbul

1999    Ebristan Sanat Evi, İstanbul

1995    Yıldız Sarayı IRCICA, İstanbul

1995    Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, İstanbul

1985    Caddebostan Sanat Merkezi

*****

Read Previous

Güz Hikayeleri Karma Sergi

Read Next

22 Ekim Cumartesi GÜNÜN SERGİLERİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: