Hülya Botasun Derinlikler Sanat’ta

Hülya Botasun

Derinlikler SanatMerkezi’nde

Haber : Kemal Gönüleri

 

Derinlikler Sanat Merkezi , Hülya Botasun’un ‘’Mimesisler II’’ isimli sergisine 15 Aralık 2016 – 7 Ocak 2017 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

İlk sergisini 1989’da açan Hülya Botasun, 9. Kişisel sergisi olan “Mimesisler II’’ isimli sergisini  Teşvikiye’deki Derinlikler Sanat Merkezi’nde 15 Aralık 2016 Perşembe günü saat 18.00’de düzenlenen bir kokteyl ile açıyor.

Derinlikler Sanat Merkezi ‘nden yapılan yazılı açıklamada Hülya Botasun’un ‘’Mimesisler II’’ isimli sergisi için ;

“Hülya Botasun’un 7 Ocak 2017 tarihine kadar görülebilecek sergisinde, insan figürünü andıran ağaç formlarında tuval üzerinde akrilik resimler dikkati çekiyor. Her biri bir insana benzeyen hayvan portreleri, kâğıt işler, akrilik ve suluboya çalışmalar da sergide görülebilecek.

Mimesis, doğa ve insan davranışının sanat ve edebiyatta taklide dayanan temsilidir. Aristoteles, sanatın rolünün ‘’doğanın taklidi‘’ olduğunu ileri sürerken kullanmıştır. Aristoteles, insanda bir taklit (mimesis) yeteneği ve hazzının bulunduğunu sanatçının olayların ve varlıkların özündeki ideali, fikri taklit ettiğini söylemiştir. Sanatçı adeta doğanın eksik bıraktığı şeyleri tamamlar. Sanatçının hayal gücü ve yaratma ilkesi savunulmuştur. Hayal gücü taklitten daha kuvvetlidir. Taklit yapılırken estetikten, estetik hazdan, duygulardan ve hislerden uzak yapılamaz. Mimesis kavramı, Antik Yunan filozoflarıyla başlayıp, Rönesans sanatçılarıyla devam etmiş ve günümüze kadar gelmiştir. Var olanı resim ve diğer sanat dallarıyla gerçeğe farklı düşüncelerle benzetmektir.

Botasun’un ürettiği hayvan resimlerinde, hayvanlar üzerinden mimesisler yapılmıştır. Sanatçı; insanlarda görülen ifade tarzlarını, formlarını, özelliklerini, ruh hallerini, duyguları ve hisleri hayvan portreleri olarak resmetmiştir. İnsanlarda görülebilecek hissiyatı hayvan resimlerine yüklemiştir. Hayvan portrelerini izlerken resimlere insanda var olan ifade tarzlarını ve ruh hallerini düşünerek ve yükleyerek algılamamız gerekir.

1990’da Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun olan Botasun’un, Türkiye ve Yurt dışında pek çok koleksiyonda eserleri bulunmaktadır.” denildi.

Hülya Botasun’un ‘’Mimesisler II’’ isimli sergisi Derinlikler Sanat Merkezi‘nde 7 Ocak‘a kadar gezilebilecek.

Derinlikler Sanat Merkezi , Hacı Emin Efendi Sok. Şelale Apt. No. 72 / 1 Teşvikiye/İstanbul

0212 291 82 55 | www.derinliklerart.com

*****

Read Previous

Eyüp Büyükbostancı “Sanatta 40. yıl”

Read Next

“BEN-İM” Galatea Art Galeri’de

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: