Eskişehir’ de Japonya – Türkiye Dostluk Konseri

Göksel Baktagir (Kanun) -Hakan Aysev (Tenor) -Feryal Türkoğlu ( Soprano) -Ender Sakpınar (Orkestra Şefi )

Eskişehir’ de Japonya – Türkiye Dostluk Konseri 

Haber : Kemal Gönüleri

  • Japonya – Türkiye dostluk rüzgarı bu kez de ülkemizin kültür sanat şehri  Eskişehir’de esti
  • Pınar Köksal’ın müziksever dostları konser için Türkiye’nin dört bir yanından Eskişehir’e akın ettiler.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası “Japonya -Türkiye Dostluk Konseri” Eskişehirli müzikseverlerden yoğun ilgi gördü.  Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen konserde Eskişehirliler Japon ve Türk ezgileri ile keyifli saatler geçirdiler.

Bengü Bilik-Ekrem İmamoğlu-Pınar Köksal

Bu dostluk konserine İstanbul’dan özel olarak Eskişehir’e giden Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ekibiyle birlikte konuk olarak katıldı.

Pet Holding’in desteklediği Japonya -Türkiye Dostluk Konseri ’nde Eskişehirli sanatseverlere Türk ve Japon bestelerinden oluşan muhteşem bir müzik şöleni sunuldu. Bestekar Pınar Köksal’ın besteleri  Eskişehirli müzikseverlerden de büyük beğeni aldı.

Göksel Baktagir-Hakan Aysev-Pınar Köksal-Feryal Türkoğlu-Ender Sakpınar

Japonya-Türkiye Dostluk Konseri’nde  Şef Ender Sakpınar yönetiminde  Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası Atsuko SUETOMİ (Koto), Göksel BAKTAGİR (Kanun), Feryal TÜRKOĞLU (Soprano) ve Hakan AYSEV (Tenor)’e eşlik etti.

Göksel Baktagir (Kanun) -Hakan Aysev (Tenor) -Feryal Türkoğlu ( Soprano) -Ender Sakpınar (Orkestra Şefi )

Konserin ilk bölümünde; Japon koto sanatçısı Atsuko Suetomi  Japon bestecilerin ünlü eserleri İkuma Dan – İpek Yolu Orkestra Süiti,  Michio Miyagi – İlkbaharda Deniz  ve Tadao Sawai – Kuş gibi’yi seslendirdi.  Konuklardan gelen yoğun alkışlar üzerine  Atsuko Suetomi, kanun sanatçısı Göksel Baktagir ile birlikte Pınar Köksal’ın kürdi saz eseri “Esinti” yi yorumladı. “Esinti” büyük beğeni aldı.

Konserin II. Bölümü:

Konserin ikinci bölümünde ise Pınar Köksal’ın Türk Müziği tarzındaki besteleri çok sesli olarak
Şef Ender Sakpınar yönetiminde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası eşliğinde tenor Hakan Aysev ve soprano Feryal Türkoğlu tarafından seslendirildi. Şef Bujor Hoinic tarafından çok sesli müziğe uyarlanan Pınar Köksal’ın;  Uzakta Bir Ateş Yanar, Şu Dünyaya Tekrar Gelsem, Bir Akşamüzeri Merhaba Dersem, Elimden Uçuyorsun, Sarı Lira Takayım Gerdanına, Esmer Tenli İnce Belli, Hani Tatlı Sevgilim adlı besteleri icra edildi.  Eskişehirli müzikseverlerin yoğun alkışları sonunda Pınar Köksal’ın nihavend fantezi eseri “Böyle Değil Şarkımız”ı, Hakan Aysev, Feryal Türkoğlu ve Pınar Köksal sahnede birlikte seslendirdiler.

Pınar Köksal-Oğuzhan Özen Atatürk büstü hediye ederken

Muhteşem final sonrasında kültüre ve sanata desteklerinden dolayı Pet Holding’e ve YK Başkan Yardımcısı Zeynep Köksal Yaykıran’a teşekkür plaketi sunuldu.

Coşku ve başarıyla bir konser daha sona erdi.

Pınar Köksal Kimdir?

Ankara merkezli faaliyetlerini 1974 yılından bugüne sürdüren  Pet Holding’in Yönetim Kurulu Üyesi olan Pınar Köksal, TRT’de en çok bestesi olan üçüncü kadın bestekârdır. Lavta çalan Köksal’ın 94’ü TRT Repertuarında yer alan 122 bestesi vardır. 25 tanesi Bujor Hoinic tarafından çok sesli müziğe uyarlanmıştır. Türkiye’de ilk defa Pınar Köksal’ın Türk Müziği tarzındaki besteleri çok sesli olarak Aralık 2003’te şef Bujor Hoinic yönetiminde Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve sanatçıları tarafından seslendirilmiştir. Devlet Opera ve Balesi’nin Gürçil Çeliktaş yönetiminde sahneye koyduğu “Opera Kabare” adlı müzikal fantezide eserleri yer almış, ayrıca İstanbul ve İzmir Senfoni Orkestraları, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ve sanatçıları da eserlerini seslendirmiştir. Bunun yanı sıra Jandarma Bandosu ve Türk Silahlı Kuvvetleri Armoni Mızıkası Bandosu tarafından besteleri icra edilmiştir. 18 Mart 2016,”Çanakkale Şehitlerini Anma Konseri”nde İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO), 25 Mart 2016, “Türk-Japon Dostluk Konseri”nde Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde şef Ender Sakpınar, soprano Feryal Türkoğlu ve tenor Hakan Aysev tarafından eserleri icra edilmiştir. Ayrıca Japon koto sanatçısı Atsuko Suetomi ve kanun sanatçısı Göksel Baktagir “Esinti” adlı eserini yorumlamışlardır. 2000 yılında “İçimdeki Duygular”, 2005 yılında “Duygu Pınarı”, 2010 yılında da “Aşk Senfonisi” isimli albümleri müzik marketlerde yerini almıştır. Şubat 2004 ve Mayıs 2010’da “Doğanın Coşkusu I” ve “Doğanın Coşkusu II” isimli kişisel fotoğraf sergilerini Ankara’da açmıştır. İşkadını ve Besteci Pınar Köksal  sanata ve kültüre verdiği katkılardan dolayı SAKÜDER (Sanat ve Sanatkarlar Topluluğu Kültür Derneği) tarafından 15 Ocak 2015 tarihinde onur ödülüne layık görüldü.

*****

Read Previous

ÇUKUROVA’DA ÖYKÜCÜLÜK

Read Next

Yavuz Yaman’dan Fotoğraf Gösterisi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: