Dolmabahçe’de Kadınlar Günü

8 Mart Kadınlar Gününde “Cam Tavanı Delen Kadınlar” Sergisi 

Dolmabahçe’de Kadınlar Günü

Haber : Kemal Gönüleri

8 Mart Kadınlar Gününde “Cam Tavanı Delen Kadınlar” Karma Sergisi Türkiye Büyük Millet Meclisi Milli Saraylar Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi’nde 8 Mart 2016 saat 18:00′de açılacak. Serginin açılışını Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar yapacak.

Prof NAZAN-SABİHA-ŞADİYE-ASUMAN

Sergi 13 Mart tarihine kadar Pazartesi hariç her gün saat 09:00-17:00 saatleri arasında TBMM Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi‘nde izlenebilir.

“Cam tavan sendromu denilen öğretilmiş çaresizliği aşarak görünmez engelleri aşan” kadınlar tarafından diğer kadınlara örnek olmak ve cesaret vermek amacıyla düzenlenen serginin, kadına, kadınsal duruşa, kadının emeğine ve kadının gücüne inancın ve saygının oluşmasına, sanatın sınır tanımaz boyutları sayesinde katkıda bulunması öngörülüyor.

dolmabahce

8 Mart Kadınlar Günü, Prof. Nazan Erkmen’in illüstrasyonlarla “Efsanelerde Kadın ve Çocuk”, Sabiha Tansuğ’un “Etnoğrafik Müze Koleksiyonu”, Şadiye Ulusoy’un “Tarihi Giysi Kolleksiyonu” sergileri ve Haliç Üniversitesi Konservatuarı dinletisiyle bir anma, bir kutlama değil; kadın emeğine saygı duruşu günü olarak sunulacak.

Prof NAZAN-SABİHA-ŞADİYE-ASUMAN-001

Efsanelerde Kadın ve Çocuk

8 Mart Kadınlar Günü’e “Efsanelerde Kadın ve Çocuk” sergisiyle katılacak olan illüstratör Prof. Nazan Erkmen Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ilk kadın dekanı olarak göreve atandı ve kadın dekan oranının düşük olduğu ülkemizde iki dönem üst üste dekan seçildi. 2003-2005 yılları arasında Kadın Eserleri Kütüphanesi Bilgi Merkezi Vakfı’nın yönetim kurulu başkanlığını yapan ve ihtisas alanı illüstrasyon sanatı olan Prof. Nazan Erkmen, eserlerinde genellikle çocuk ve kadın konuları üzerine kurgulanmıştır. 2014’de Uluslararası Dil ve Medya Üniversitesi ve İtalya’nın en önemli kültür ve sanat vakıflarından biri olan Palazzo Fandango Incontro Vakfı tarafından Doğu ve Ortadoğu’nun en başarılı kadın sanatçıları arasında seçilmiştir. Ulusal ve uluslararası alanda toplam 25 ödül almış ve kadın konulu çalışmalarından dolayı kendisine, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği TÜKD tarafından “Yılın Önder Kadın Sanatçısı Ödülü” verilmiştir.

Prof. NAZAN ERKMEN Efsanelerde Kadin ve Cocuk Sergisi

Etnoğrafik Müze Koleksiyonu

Etnoğrafik Müze Koleksiyonu’nu sergileyecek Sabiha Tansuğ Anadolu’yu karış karış gezerek topladığı kıyafet ve başlıklar ile oluşturmuş. Etnolog, araştırmacı, yazar ve müzeci Sabiha Tansuğ her bir parçada binlerce yıllık kültürün izlerini taşıyan, dünyada eşi benzerine rastlanmayan çok özel bir koleksiyonunu ilk günkü gibi saklıyor. Sabiha Tansuğ koleksiyonu farklı başlıklar altında toplanan birçok eşsiz parçadan oluşmaktadır. Bu özel koleksiyonda Osmanlı dönemi parçalarından üç etekler, dönemin dış giyiminden maşlah, ferace ve yaşmak örnekleri bulunmaktadır.

SABIHA TANSUG Etnografik Muze Kolleksiyonu

Tarihi Giysi Koleksiyonu

Tarihi Giysi Koleksiyonu’nu sergileyecek Şadiye Ulusoy 30 yıldır tarihi giysiler topluyor. Cihangir’deki dört katlı müze gibi evinin her köşesi koleksiyonun bir parçası… Gecelik, sabahlık ve lizözler, şapka ve kaftanlar… Son 30 senede bin parçaya yakın kıyafet toplayan Şadiye Ulusoy kullanılan malzemelerin özelliği ve işlemeler nedeniyle Osmanlı kıyafetlerine ilgi duyuyor.

Prof NAZAN-SABİHA-ŞADİYE-ASUMAN-002

Prof.Dr. Hülya Tezcan Serginin danışmanlığını, Asuman Karaşabanoğlu ise organizasyon ve koordinasyonunu yapıyor.

Sergi danışmanı Prof. Dr. Hülya Tezcan, Topkapı Sarayı’nda 1978 yılında getirildiği Padişah Elbiseleri Bölümünün başkanlığını emekli olduğu 2006 yılına kadar sürdürdü. Topkapı Sarayı Koleksiyonundaki “Tılsımlı Gömlekler” üzerine yazdığı kitap; “Şifalı Gömlekler” 2006’da yayınlandı. Şpresa Hanım’ın Kaftanları, Dolmabahçe Sarayı, Hazine-i Hassa Salonu, Şpresa Hızalan’ın Karakalemle Osmanlı Kaftanları, Şadiye Ulusoy Koleksiyonu sergilerinin küratörlüğünü yaptı.

SADIYE ULUSOY Tarihi Giysi Kolleksiyonu_

Senelerdir 8 Mart Kadınlar Günü’nde ananevi hale gelen “Cam Tavanı Delen Kadınlar” karma sergilerinin organizasyonununu yapan Asuman Karaşabanoğlu, Türkiyenin ilk tasarım okulu olan Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Seramik Bölümü mezunudur. Asuman Karaşabanoğlu uzun bir zamandır geleneksel olarak her yıl önemli sanat insanları ve kurumlarla sürdürülen Cam Tavanı Delen Kadınlar etkinliğinin hamisi ve koordinatörüdür.

Sergiye Beşiktaş Belediyesi, TBMM Milli Saraylar ve Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi katkıda bulunuyor.

Read Previous

“EGE ESİNTİSİ”

Read Next

ANTALYA & TUNÇ DAĞI

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: