Ebülfez Ferecoğlu,Derinlikler’de

‘’İstanbul’un Palet Arkası’’ İsimli Resim Sergisi , 7 Nisan’da Derinlikler Sanat Galerisi’nde açılıyor.

Ebülfez Ferecoğlu , Derinlikler’de

Haber : Kemal Gönüleri

7 nisan ebülfeyz

Ebülfez Ferecoğlu ; 7 – 30 Nisan 2016 tarihleri arasında ‘’İstanbul’un Palet Arkası’’ ismini vermiş olduğu resim sergisi ile Derinlikler Sanat Merkezi’nde , Sanatseverlerle buluşuyor.

Açılış kokteylinin 7 Nisan 2016 Perşembe günü saat 18.30 ila 20.30 arasında yapılacağı vurgulanan ‘’İstanbul’un Palet Arkası’’ İsimli Sergi hakkında ; Derinlikler Sanat Galerisi’nden Mahmut Müftüoğlu tarafından yapılan yazılı açıklamada ;

“Ressam Ebülfez Ferecoğlu, bu sergisinde sergiye verdiği esprili isim gibi, yaşadığı ve çok sevdiği şehir İstanbul’un, zaman zaman göremediğimiz ya da farkında olamadığımız adeta ‘’perde arkası’’nı ele almıştır. Bunu da İstanbul’un tarihi, mimari, sosyolojik, psikolojik, idari ve günlük hayatını kendi has avangard üslubunu kullanarak gerçekleştirmiştir.

1

Sanatçı eserlerindeki şehir görüntülerinde mimari net görüntüyü vermemektedir. Aksine eriyen bir şehir gibi yansıtıp, aradan da İstanbul’un sembolik tarihi yapılarının izleyiciye selam verir gibi muzipçe görünmesine izin vermiştir. Ressamın bunu yapma nedeni de, tarihi estetik yapıların birer birer yıkılıp, yerine beton, estetikten ve şehrin ruhundan uzak yeni binaların yapılmasına duyduğu üzüntüdür. Geçen zamanın getirdiği olumsuz değişimle beraber şehir insanlarının nasıl küçük alanlara sıkıştırıldığını ve bunun getirdiği mutsuzluğu da yansıtmaktadır. Bunun yanı sıra kendi yaşadığı, teknolojik çağın getirdiği modern ve çağdaş yaşantıyı da göz ardı etmeden işlemiştir. Belki de sanatseverler İstanbul’u daha önce hiç bu açıdan, hiç bu renklerle ve hiç bu fırçadan görmedi.

Zengin ve düşündüren kompozisyonları, renk ustalığı, çağdaş, modern, bir o kadar da mistik kavramsal eserleriyle sanatçı Ebülfez Ferecoğlu bir kez daha sanatseverleriyle buluşuyor.

Her zaman olduğu gibi eserlerinde yine kompozisyon ağırlığının ön planda olduğu sergide akrilik ağırlıkta olmak üzere yağlıboya ve grafit eserler de yer almaktadır.” denildi.

Read Previous

KAÇAR’DAN ÖVÜLECEK BAĞIŞ

Read Next

Eda Taşlı “Gidelim mi?” Heykel Sergisi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: