BERRİN KAYMAN ” Evire Çevire ” Heykel Sergisi

BERRİN KAYMAN ” Evire Çevire ” Heykel Sergisi

Haber : Kemal Gönüleri

GALERİ SELVİN 2 ; 18 Mayıs – 5 Haziran  2016 tarihleri arasında Heykeltraş Berrin Kayman’ın ” Evire Çavire” İsimli Kişisel Heykel Sergisine ev sahipliği yapıyor.

18 Haziran 2016 Çarşamba günü açılışı yapılan sergi 5 Haziran 2016 tarihine kadar Bebek, Arnavutköy Caddesi No:20A  Arnavutköy / Beşiktaş adresinde faaliyetini sürdürmekte olan  Galeri Selvin2‘de gezilebilecek.

Sergi  hakkında, Galeri Selvin2‘den yapılan yazılı açıklama da ;

“Yaşam gerçeği, sadece bizim anlayıp, algılayabildiğimiz ayrıntılar içerisinde, dengeler kuruyor ve alternatifler üretiyor.  Değişikliklere her zaman açığızdır ama değiştiğimizi ya da değiştirildiğimizi fark etmeyiz. Doğrudan kurgulayamadığımız fakat hissettiğimiz gerçeği yansıttığımız  içsel değişimlerimiz, aslında var olan duygusal gerilimlerimizin dışa vurumudur. Bu da hayatın bize  sunduklarının içinde oluşturduğu  kendi dinamiği değiştirmektedir. Sonuç olarak ortaya, varolan evrene  paralel bir evren gibi derinlere inen alternatif bir dünya çıkmaktadır.  Yapıtlar izleyicilerin kendi duygusal dışa vurumları ile etkileşim haline girebilen, pek çok bakış açısından farklı bir duygu yaratacak biçimde, izleyicinin kendi bakış  açısını seçebileceği özgürlüğü sağlamaktadır. Çünkü, “Ben onu farklı zamanlarda, evire çevire,  farklı duygularda, farklı ışıklar altında oluşturdum.”

Bizimle birlikte yol almak isteyene kendini bulmasını sağlayacak bir çok boyutluluk ile birlikte, çoktan seçmeli, çok sosyal, çok eğlenceli, gerçek ….” denildi.

BERRİN KAYMAN KİMDİR?

1975 İzmit doğumlu sanatçı, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünde Lisans, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde, Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Halen, Heykeltraş Yunus TONKUŞ ile heykel  çalışmalarına devam etmektedir.

2005 yılında Japonya’da, Tokoname şehrinde, Geleneksel Japon seramikçiliğinde, Anagama, Noborigama fırınları ile ilgili  inceleme, uygulamalı fırın inşası ve geleneksel pişirim yöntemleri üzerine çalışmalar yaptı. 2009 yılında, Singapur Art Show kapsamında, Singapore Art @ Wessex Estate Art Comunity Open Studio, Joy Clay & Art Studio’da, davetli sanatçı olarak Geleneksel Çanakkale seramikleri üzerine, Seramik demostrasyon gerçekleştirdi. Geleneksel Çanakkale Seramikleri, Sır ve Astar bünyeleri üzerine araştırmalar yapmış olup, Suna İnan KIRAÇ Vakfı (AKMED) Çanakkale Seramikleri Kolokyumu,  XIX. Ulusal Kimya Kimya Kongresi, 3.Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumularında yayınlanmıştır. 1998 Yılında “İzmir Rotary Kulübü Altın Testi Seramik yarışmasında ”BİZİM SINIF” adlı eseriyle Özel Ödül”, 2000 yılında, “T.C. 61. Devlet Resim, Heykel, Özgün Baskı ve Seramik Yarışması – Seramik Dalında “SU” adlı eseriyle, Başarı Ödülü”, 30. The Chelsea International Fine Art Competition’ da Heykel alanında, Onur Mansiyonu aldı.  Üç kişisel, Seramik Heykel sergisi bulunmaktadır. Ulusal ve uluslar arası pek çok karma sergilerde eserleri sergilenmiş olup, Japonya, Singapur, Yunanistan, ABD, Bosna Hersek ve Türkiye’de, kurum ve şahış koleksiyonlarında eserleri bulunmaktadır. Hür Teşebbüs sanat grubu kurucu üyesidir. 2001 yılından beri, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünde, Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Read Previous

20 MAYIS 2016 CUMA ; GÜNÜN SERGİLERİ

Read Next

21 MAYIS 2016 CUMARTESİ ; İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: