2016 NDS Edebiyat Ödülü Sahibini Buldu

2016 NDS Edebiyat Ödülü Sahibini Buldu

Haber ve Fotograflar : Kemal Gönüleri

  • Maylis de Kerangal ; ödülünü Fransız Sarayı’nda düzenlenen muhteşem bir törenle teslim aldı
  • Ödül töreni 6 Mayıs Cuma akşamı Fransız Sarayı’nda Büyükelçi Charles Fries’in ev sahipliğinde gerçekleşti.

2016 NDS Edebiyat Ödülü’nü “Yaşayanı Onarmak” adlı romanıyla kazanan Maylis de Kerangal ödülünü Fransız Sarayı’nda 6 Mayıs 2016 Cuma günü düzenlenen bir törenle teslim aldı.

Kalabalık bir davetli grubunun katıldığı gecenin  sunuculuğunu , Dr.Mireille Sadege‘ın yaptığı toplantıda Jüri Başkanı Tomris Alpay , Fransa İstanbul Başkonsolosu Murielle Domenach , Ödülü kazanan Maylis de Kerangal , Türkçeye çevirisini yapan Duygu Dalgakıran , Özel Notre Dame De Sion Fransız Lisesi Müdürü Yann de Lansalut birer konuşma yaparlarken ; Fehmi Karaarslan‘ın ödülü kazanan “Yaşayanı Onarmak” kitabından bir pasajı hem Fransızca hem de Türkçe olarak okuduğu duygusal bölüm davetlilerin beğenisini kazandı.

Türkçeye çevirisini Duygu Dalgakıran’ın yaptığı kitap, Domingo Yayınevi tarafından Şubat 2015’de yayınlandı.

«Yaşayanı Onarmak» 2014 yılında Fransada büyük övgü topladı ve bugüne kadar on prestijli ödüle layık görüldü. Maylis de Kerangal, âdeta düşünce hızıyla akan benzersiz anlatımıyla bizi kitaptaki her bir karakterin zihnine naklediyor, yaşama -ve ölüme- hiç bakmadığımız bir yerden, hiç sınanmadığımız bir andan bakmamızı sağlıyor.

Yazar Maylis de Kerangal ödülünü aldıktan sonra şöyle konuştu : “ Türkçeye çevrilmiş bir Fransızca romana verilen bu yılki NDS Edebiyat Ödülü için düzenlenen tören vesilesiyle yeniden İstanbul’da olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Yaşayanı Onarmak’ insan kalbini temel konu ve hareket noktası olarak ele alan bir romandır. Kitapta insan kalbi, kanı pompalayan bir kas, bir organ gibi fiziksel yapısıyla olduğu kadar; duyguların, aşkın sembolik merkezi olduğu düşünülen manevi boyutuyla da ele alınmıştır.”

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi Müdürü Sayın Yann de Lansalut ise törendeki konuşmasında okulun eğitim hayatına başlayışının 160. yıl dönümünü hatırlattıktan sonra şöyle devam etti:Bu ödülün sırasıyla bir dilden diğer dile geçerek verilmesini arzu ettik çünkü her bir dil bir halkın ve onun ortak kimliğinin ifadesidir. Bu bin yıllık tarihi olan Fransız dili için de geçerli, Türk dili için de geçerlidir. Dil ve sanat bir halkın ruhu ve kalbidir ve gördüğümüz gibi, bir kalp paylaşılabilir.”

Jüri başkanı Tomris Alpay ise konuşmasında romanın hikâyesini şöyle özetledi: «Yaşayanı Onarmak, on dokuz yaşında bitkisel hayata giren Simon’un kalbi, böbrekleri, karaciğeri ve akciğerinin Fransa’nın dört bir yanında organ nakli bekleyen hastalara bir umut ışığı olmasını anlatan bir yeşerme serüveninin romanıdır. Bu eser Simon bitkisel hayata girdikten sonraki yirmi dört saati anlatır. Bu koşu bir sabah güneş doğuşuyla başlar, sonraki günün güneş doğuşuna kadar devam eder.”

Jüri Üyelerine de birer teşekkür ödülünün sunulduğu gece kokteyle ile sona erdi.

NDS Edebiyat Ödülü Jüri Üyeleri :

Tomris Alpay (Jüri Başkanı) ;

Yazgülü Aldoğan, Liz Behmoaras, Emel Kefeli, Arzu Öztürkmen, Mayda Saris, Zeynep Sabuncu, Özlem Yüzak, Mine Haksal

NDS Edebiyat Ödülü:

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi ile Notre Dame de Sionlular Derneği tarafından düzenlenen NDS Edebiyat Ödüllerinin sekizincisine bu yıl, «Yaşayanı Onarmak» adlı romanıyla Fransız yazar Maylis de Kerangal layık görülmüştür. Türkçeye çevirisini Duygu Dalgakıran’ın yaptığı kitap, Domingo Yayınevi tarafından Şubat 2015’de yayınlandı.

Maylis de Kerangal Kimdir?

1967’de Fransa, Havre’da doğan Maylis de Kerangal tarih, felsefe ve etnoloji eğitimi almıştır. Bir süre yayınevi editörlüğü yaptıktan sonra 2000 yılında ilk kitabını yayımlamıştır. Çağdaş Fransız edebiyatının en özgün ve güçlü yazarlarından biri olarak görülen de Kerangal, 2010’da « Naissance d’un Pont » ile Médicis Ödülü’nün, 2014’te ise «Réparer les vivants » (Yaşayanı Onarmak) ile France Culture-Télérama, RTL-Lire Büyük Ödülü ve l’Express-BFMTV Okur Ödülü gibi çok sayıda ödülün sahibi olmuştur. 2016 NDS Edebiyat Ödülü ile birlikte « Yaşayanı Onarmak » romanı tam 11 ödüle layık görüldü.

Read Previous

8 MAYIS 2016 PAZAR ; İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ

Read Next

9 MAYIS 2016 PAZARTESİ ; GÜNÜN SERGİLERİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: