Sünnet Gölü ve Mudurnu Gezisi

Sünnet Gölü ve Mudurnu Gezisi

Haber ve Fotograflar : Kemal Gönüleri

  • REKREASYON DERNEĞİ ABANT KÜLTÜR GEZİSİ

Rekreasyon Derneği Üyeleri Abant Kültür Gezisi’nin İkinci gününde kahvaltı sonrası tarihi ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Mudurnu’ ya gitmek üzere yola çıkıldı.

Kaptan Şoförümüz Mustafa Temiz‘in önerisi ile önce Sünnet Gölü‘ne gidilmesi kararlaştırıldı ve  rota Sünnet Gölü‘ne çevrildi. Uzun ve dar yollardan oluşan yollardan , muhteşem manzaralar eşliğinde geçilerek , Sünnet Gölüne ulaşıldığında ; kafileyi oldukça sert esen bir rüzgar karşıladı.

Sünnet Gölü çevresinde hatıra fotografları çekildikten sonra , Mudurnu‘ya doğru yola çıkıldı.

Kafile Mudurnu‘ya varıp , toprağa ayak bastığında ilginçtir ki , sanki bizim kafilemizi bekliyor gibi bardakdan boşalırcasına yağmur yağmağa başladı.
Görülecek yerler arasında yer alan ; 1382 yılında yapılan Yıldırım Beyazıt Camii ve Hamamı, Mudurnu Kalesi, Eski Mudurnu evleri ve Konakları, El Sanatları, Demirciler Çarşısı Kaplıcaları Tarihi Mudurnu’yu kuş bakışı seyrederek fotoğraflayacağımız Şehriman Tepesi bizi bekliyordu ama ; yağmur bu proğramımızı sekteye uğrattı.

Köylü Pazarı’nın kurulu olmasına tesadüf edilmesi , Rekreasyon Derneği Üyelerinin doğal ürünlerden alışveriş yapmalarını sağladı. Daha sonra ise inanılmaz bir şey oldu, yağmur kesildi az önce sular, seller akan caddelerinde sanki hiç yağmur yağmamış gibi ortalık biranda kuruyuverdi.

Çekilen hatıra fotograflarının ardından Abant gölü çevresinde kısa bir tur yapmak üzere rotamızı Abant Gölüne ve dolayısiyle Otelimiz Büyük Abant Hoteli’ne çevrildi.

Büyük Abant Hoteli‘nde ki son gecede ise yine Otelin Geyik Bar’ında ; Mustafa , Eren ve Turan‘dan kurulu orkestranın icra ettikleri şarkılar eşliğinde günün yorgunluğu giderildi.

Sünnet Gölü

Sünnet Gölü dar ve derin bir vadinin heyelan sonucu tıkanmasıyla oluşan ve 820 m yükseklikte bulunan küçük bir göl. Bir rivayete göre adını, gölün yanındaki ağaçlıklı dağın arasında kalan bozkır bölümden esinlenen köylü dağın sünnetli olduğunu düşünerek göle de bu ismi vermiştir (!). Gölün kenarında tek bir tesis bulunmakta.

Mudurnu :

Mudurnu eski Türk evleri bakımından önemli bir özelliğe sahip. Yeşilin hakim olduğu ilçede bulunan 165 adet ev ve 8 Cami, çeşme ve hamam olmak üzere toplam 173 adet mimari değeri yüksek yapı nedeniyle , her sokağı tarih kokan bu sevimli ilçe “Kentsel Sit Alanı” ilan edilmiştir .

Read Previous

8 NİSAN 2016 CUMA ; GÜNÜN SERGİLERİ

Read Next

Göynük ve Taraklı Gezisi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: