Rekreasyon Derneği yeni sezon başlıyor

Rekreasyon Derneği’nde

yeni sezon başlıyor

Haber : Kemal Gönüleri

Rekreasyon Derneği Üyeleri 2018-2019 çalışma sezonuna yine bir brunch toplantısı ile merhaba diyecek.

21 Ekim 2018 Pazar günü saat 11.00’de Taksim İnnPera Otel‘de gerçekleştirilecek olan brunch’ta toplantısının konuğu Rekreasyon Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ressam-Yazar Harika Ören de Ünlü Ressam Picasso ile ilgili olarak “Picasso’ya Doku nmak” isimli bir sunum gerçekleştirecek.

Rekreasyon Derneği Başkanı Pervin Bülbül , 2018-2019 sezonunun ilk buluşması için Dernek üyelerine yaptığı çağrıda ;  “Değerli Rekreasyon Derneği üyeleri 21 Ekim 2018 Pazar günü saat 11.00 de yeni dönemin ilk brunch toplantısını Innpera otelde yapacağımızı duyurmak isterim. Bu toplantımızda Derneğimiz üyesi Ressam-Yazar Harika Ören Ünlü Ressam Picasso ile ilgili”Picasso’ya Dokunmak” isimli bir sunum gerçekleştirecektir. 21 Ekim’de sağlıkla görüşmek dileğiyle. Selam ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

HARİKA ÖREN Kimdir?

Sanat Editörü, Yazar, Ressam, İstanbul doğumlu. Meslek lisesi ve PALAZZO SPINELLI ISTITUTO del Arte e il Restauro mezunudur. 1991-92 de İtalya, Fransa, İngiltere ve Almanya’da resim sanatı üzerine incelemeler ve desen çalışmaları yapar. 2004 yılı itibariyle, resim eğitimi almaya başlar. 2009 da İtalya Floransa’da müze ve galerilerde araştırmalarına devam eder. 2010 yaz aylarında PERA GÜZEL SANATLAR ve PALAZZO SPINELLI ISTITUTO del Arte e il Restauro işbirliği ile hazırlanan, İtalya Eğitim ve Kültür projesine katılır. Floransa’da İtalyan hocalardan, Sanat tarihi, Fresco ve Çizim teknikleri, Trompe ı’oeıl ve Dekorasyon teknikleri, Dış Mekan Perspektif çizim çalışmaları yaparak, mezun olur.

2009-2010 Kadıköy Temalı Geleneksel Resim Yarışması’nda eseri, sergilemeye değer bulunur. (CKM, İstanbul); Art EXPO Internatıonal 2010’a iki eseriyle katılır. 2012 Eskişehir Tepebaşı Belediyesi 3. Ulusal Sanat Çalıştayı’na (30 Nisan- 4 Mayıs ) misafir sanatçı olarak katılır. Tablosu ŞEHİR MÜZE’si arşivine girer. Hardan Team gurubu, uluslararası D-N-A (2011) ve Sarı Virüs (2013) etkinliklerinde; 2018 Ekim ayında Polatlı Sakarya Zaferi Kutlamaları Çalıştayı’nda yer alır.

19 yıldır profesyonel olarak resim sanatının içinde olan Ören, bu güne kadar 10 kişisel sergi açmış, Uluslararası ve ulusal 100 den fazla karma sergiye katılmıştır. Eserleri yurt içi ve dışı özel koleksiyonlarda yer almaktadır. 2010 Ocak ”Koza” (İstanbul); 2011 Mart ”Renklerin Yolu” (İstanbul); 2011 Eylül ’’Hayallerim Rengarenk’’ (Antalya Müze) sinden sonra 2011 Ekim ‘’Butik Sergi’’ (İstanbul), 2012 Ocak ‘’İki Nefes Sanat’’(İstanbul), 2012 Nisan ‘’Ahh! Aşk’’ (Eskişehir); 2013 Mayıs ”Rengarenk” (Bursa); 25.Mayıs.2016 ”Rengarenk” İstanbul-Fulya Vital Plaza; 2017 Şişli Kültür Merkezi Fotoğraf Sergisi (İstanbul) ; İlk Adımdan Cumhuriyete 2018 (Eskişehir) dördü İstanbul dışında; on kişisel-solo sergi açmıştır.

”ÖNCÜ KADINLARIMIZ ” Konsept sergisine ”Türkan Saylan ve Nene Hatun” Tablolarıyla destek vermektedir.(Yurt genelinde 22.si açılmıştır) Bu ve ”Kadına Şiddet-Çocuk Gelinler Olmasın!-İlk adımdan Cumhuriyet’e” sergilerinin basın danışmanlığı görevini üstlenmiştir.

Eserlerinde klasik tiyatral bakıştan, radikal modern çizgiye geçişi denemektedir. Figürün tinsel varlığını vurgulayıp, naif estetik detaylarla renklendirip; sorgusuzca içimizdeki Ben’lere gönderme yapmaktadır. İş’lerini siyah-beyaz kontrasıyla güçlendirip, figürü somut, umut duygusunu soyut, işlemeyi tercih etmektedir. Son dönemde Anadolu’nun tarihi zenginliğini vurgulayan eserler yapmaktadır.

Ressamlığın yanı sıra köşe yazarlığı ve sanat editörlüğünü birlikte sürdürmektedir. 12 senedir, profesyonel olarak yazmaktadır.

Harika Ören, babası Yüksek Orman Mühendisi Hikmet Öner’in basılmış olan ”Atatürk’ten Yankılar” ve ”Ünlü Türk Destanları” isimli iki kitabının yazımında birlikte çalışmışlardır. Aileden gelen ve yaşamının ilerleyen senelerinde geliştirdiği edebiyat ve sanat birikimini; 2010 yılından beri sanat danışmanı, köşe yazarı olarak, okuyucularıyla paylaşmaktadır.

Efece Haber Gazetesi okurları tarafından, 2013 EN ÇOK OKUNAN KADIN YAZARI seçilmiştir.

KİLİS YARDIMLAŞMA DERNEĞİ, REKREASYON DERNEĞİ (Yönetim Kurulu Üyesi) üyesidir.

  • www.sanat-magazin.com İstanbul Sanat Magazin’de Sanat Editörü, KIRMIZI KANAPE Sayfa yazarı (2011-…)
  • www.birdemetnergis.com İMTİYAZ SAHİBİ (2014- ….) & 2015 Genel Yayın Danışmanı (2012-…)
  • www.efecehaber.com Sorumlu Yazı İşleri Müdürü, İstanbul Temsilcisi & Köşe Yazarı (2011…)
  • www.anayurtgazetesi.com Köşe Yazarı (2015 Eylül…)
  • AKPINAR Dergisi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü (2012…)
  • Ana Dergisi Köşe Yazarı ( 2015 Temmuz….)
  • www.antalyahayat.com Köşe Yazarı Antalya Hayat Dergisi, (2011…..)
  • Estetik Plus Mecmuası Sanat editörü ‘’Duygularım Rengarenk’’ sayfası yazarı (2010 Ocak-2012 Aralık )
  • www.batıkent.com Köşe Yazarı( 2011- 2012)

Fotoğraf çekmek, Seyahat etmek, Yürümek ve yüzmek, yaşamının vazgeçilmezleridir.

harikaoren@hotmail.com

*****

Read Previous

20 Ekim’de başlıyor sakın kaçırmayın

Read Next

21 Ekim 2018 Pazar Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: