5’inci REKREASYON ARAŞTIRMALARI KONGRESİ

5’inci REKREASYON

ARAŞTIRMALARI KONGRESİ

Haber ve Fotograflar : Harika Ören

Çorum Meslek Yüksekokulu Ethem Erkoç Konferans Salonu’nda, 22 Nisan 2019 günü açılışı yapılan 5. Rekreasyon Araştırmaları Kongresi; Hitit Üniversitesi ev sahipliğinde Dokuz Eylül Üniversitesi, Rekreasyon Derneği ve Anatolia Turizm Akademisi’yle birlikte gerçekleştirildi.

19 Nisan’da Kent Meydanı’nda,Turizm Haftası Etkinlikleri kapsamında Bisiklet Turu, Semah ve Kafkas Derneği gösterileri, müzik dinletisi ve Halk Oyunları’nın ardından Yöresel El sanatları ve Gıda Ürünleri tanıtımı yapılarak kongre haftası başladı.

Bu, Rekreasyon Derneği’mle katıldığım ikinci kongre. Daha önce Eskişehir’de yapılan 3. Rekreasyon Araştırmaları Kongresinde bulunmuştum. Rekreasyonun yıllar içinde dallanıp budaklanarak yaşamın içine sessizce süzülüşüne tanık olmak beni etkiledi. Mühendislikten, mimarlığa, antropolojiden, dine, eğitimden teknolojiye, turizmden ticarete, sağlıktan hastalığa birçok alanda etkin olması mükemmel bir gelişim işareti. Gelgelelim, bu kadar farklı alana yayılan Rekreasyona yönelik sanayi-üniversite işbirliğinin göz ardı edilişi, mezunların deneyimsizliği, bu konudaki eleman yerleşkesinin alan dışındaki bireylerce kadrolaşması, rekreasyon uzmanlarına eksik kadro tesisi büyük sorunlar yaratıyor.

22 Nisan Pazartesi günü Kayıt Yüksek Okulu Kampüsü, Ethem Erkoç Konferans Salonu’nda kongrenin açılış konuşmasını Hitit Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Faruk Yamaner yaptı. Rekreaktif etkinliklerle hasta tedavi eden tek üniversitenin Hitit olduğunu söyleyen Yamaner, bilhassa şizofren, otistik ve down sendromlu hastalarda uygulamanın başarısının altını çizdi.

2019’da 60. Yılını kutlayacak olan Türkiye’nin en eski kurumsal sosyal sorumluluk derneklerinden biri olan Rekreasyon Derneği başkanım Pervin Bülbül, Rekreasyonun beden ve ruh üzerindeki etkisini vurgularken, dernek çalışmalarından örnekler vererek, kişilerin mutlu etkin zamanlar yaşayarak aidiyet ve paylaşım duygularının pekiştiğini, bununda toplumsal mutsuzluğu ortadan kaldırdığını belirtti.

9 Eylül Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Rekreasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Özkan Tütüncü rekreasyonun bir bilim dalının içine hapsedilemeyeceğini, insanın kişilik gelişimine büyük katkısı olan bu önemli dalın yaşamın her anında yer alması gerekliliğini ve bunun için farkındalık yaratmanın şart olduğunu vurguladı.

Program kitapçığından işaretlediğimiz sunumlara katılmak üzere harekete geçtik. Yaşamın odak noktalarına dokunan, değerli akademisyenler tarafından yapılan sunumlar arasında seçim yapmakta zorlandık. İzlediğim ilk sunum ‘’Gümüşhane’de yaşayan yerli halkın boş zaman engellerinin belirlenmesiyle ilgiliydi. Baba sülalem Mohaçkale’den Gümüşhane’ye göç etmiş, yerleşmişler. Hacımüftezadeler olarak tanınmışlar. Adile Bebek’in araştırmalara dayalı sunumu son derece ilgi çekiciydi.

Elif Aybike Ünlü, Spor Bilimleri okuyan üniversite öğrencilerinin sporcu bağlılık düzeyleriyle ilgili, ayrıntılı bir sunum gerçekleştirdi. Süreyya Oskay, Seramikle aşılan engeller konusunda yaşadığı deneyimleri paylaştı. Terapötik rekreasyonun hastalar ve hastalıklar üzerindeki etkisini anlattı. Yaşamı üzerinden örnekleyerek geçirdiği rahatsızlığı seramik sanatına tutunarak yendiğini açıkladı.

Öğle yemeğimizi öğrencilerle aynı karavanadan yedik. Biz onların ortamına özenirken, onlar da bize özendiklerini söylemezler mi… Ah insanoğlu ah! İçinde yaşadığın zamanın değerini anlamayı ne zaman öğrenecek, dersiniz?

Küçük bir dinlence sonrası, Moderatörlüğünü Prof. Dr. Faruk Yamaner’in yaptığı Rekreasyon ve İnançlar konusunda, Bireyden topluma din ve rekreasyon ilişkisini Dr. Murat Yılmaz’dan dinledik. Çorum’un yaşayan değerleri bölümünde Dede Arif Demiral önce sözüyle sonra sazıyla Alevilik ile ilgili son derece açıklayıcı bilgiler aktardı.

Arkeoloji ve rekreasyon, Rekreasyon eğitimi, Panel, drama ve farkındalık konularındaki sunumlara izlemem mümkün olmadı. Aynı anda birçok salonda birden sunum olduğundan aralarından en ilginç geleni seçmek zorunda kaldım. Diğerlerini yayınlandığında okumam gerekecek. Sizlere de tavsiye ederim.

Rak2019.hitit.edu.tr den ulaşabilirsiniz.

Gün bitti sanmayın. Sıra sahada rekreaktif etkinliklere geldi. Boğazkale, Hattuşa ve Alacahöyük gezisi bizi bekler.

*****

Read Previous

ÇORUM’da “ANADOLU MEDENİYETLERİ” SERGİSİ

Read Next

“Türkülerin Umutları Var” Okmeydanı’nda

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: