REKREASYON DERNEĞİ İLE GEZİ 2

REKREASYON DERNEĞİ İLE GEZİ 2 

Haber ve Fotograflar : Kemal Gönüleri

AKŞEHİR ve NASRETTİN HOCA

Bu yıl 6 Mayıs 2017 Cumartesi günü üçüncü kez yapılan Han Belediyesi ve Rekreasyon Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği “Han’da Bahar Çiçekleri” Sanat ve Kültür Festivali‘ne katıldıkdan sonra  Rekreasyon Derneği üyeleri ile  İstanbul Sanat Magazin İmtiyaz Sahibi Kemal Gönüleri hep beraber ; Şoförlerimiz Arif Kokal ile Turgut Öz ve Rehberimiz Nilgün Mazıcıoğlu‘nun önderliğinde Eskişehir-Konya-Kapadokya Turu; Akşehir‘i ve Nasrettin Hoca türbesini ziyaret ile başladı.

Otobüsümüz , sabah erkenden bizi çok güzel ağırlayan Grand Namlı HotelEskişehir‘den hareketle Akşehir‘e geldi ; Akşehir‘de Nasrettin Hoca’nın türbesi ziyaret edildi , dualar edildi.  Nasrettin Hoca‘nın bilinen fıkralarını canlandıran heykellerden oluşan Gülmece Parkı gezildi.

Akşehir evi‘nde yöresel yemekler yenilip , bizi beklemekte olan Konya’ya MEVLANA‘ya doğru yola çıkıldı.

Nasrettin Hoca Kimdir?

Nasrettin Hoca, 1200’lü yıllarda Konya yakınlarındaki Akşehir’de yaşadığına inanılan mizahi bir figürdür. Komik hikayeleri, anektodları, özlü sözleri ve fıkralarıyla hatırlanan Nasreddin Hoca aynı zamanda felsefi kişiliği de olan bir bilgedir.

Osmanlı’nın hakim olduğu coğrafyanın büyük kısmında bilinen Nasrettin Hoca, Eskişehir Sivrihisar’da doğduğu, daha sonra Akşehir’e yerleştiği rivayet edilir. 1275-76 veya 1285-86 yılları civarında Akşehir’de vefat ettiği, kabri olduğu tahmin edilen ve daha sonra da kabir olarak düzenlenmiş mezarı da burada bulunmaktadır.

 

*****

Read Previous

Bizim Mahalle’nin Kapanış Kokteyli bugün CKM’de

Read Next

REKREASYON DERNEĞİ İLE GEZİ 3

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: