Rekreasyon Derneği Güngör Arıbal’ı unutmadı

Rekreasyon Derneği Güngör Arıbal’ı unutmadı

Haber : Kemal Gönüleri

Rekreasyon Derneği Başkanı Harika Ören Dernek adına, Rekreasyon Derneği Onursal Başkanı Müteveffa Güngör Arıbal’ın Doğum günü için bir kutlama mesajı yayınladı.

Başkan Harika Ören yazılı mesajında ;

“Rekreasyon Derneğimiz Onursal Başkanı Güngör Arıbal’ın Doğum günü Kutlu Olsun

Güngör Arıbal, 1959 yılında kurulan Rekreasyon Derneği’nin Kurucu Başkan Lerzan Bengisu (1906-1978) ve Mehmet Ali Gökberk (1906-2004)den sonra üçüncü başkanıdır. Sanatçı, Heykeltıraş Lerzan Bengisu 15 yıl; Orman Mühendisi Mehmet Ali Gökberk 17 yıl; Ressam, Seramik sanatçısı Güngör Arıbal ise 23 yıl boyunca dernek başkanlıkları yaparak, Rekreasyon Derneği’ne emeklerini aktarmışlardır. 2013 yılında kongrede Onursal Başkanlık Payesi alan Güngör Danışman Arıbal, 1 Haziran 1934 Manisa doğumludur. Adana’da ilköğretimini, Mersin’de orta öğrenimini tamamlar; 1974 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Seramik bölümünden mezun olur. 1984 yılında Mimar Sinan G.T.S. Çini dalında lisans yapar. Güner Arıbal ile 1957 yılında evlenirler. 1980’de Bayındırlık Bakanlığı 1. Bölgeden emekli olur. Sanat çalışmalarına hız vererek, 1979 – 91 yılları arasında Ressamlar Derneği’nde 12 yıl başkanlık yapar. 1991yılı itibariyle Rekreasyon Derneği başkanıdır. Sağlığının bozulduğu 2014 yılına kadar görevine devam eder. Güngör Arıbal, 06 yaş S.H.Ç.E.K. Başkanlığı, Türk seramik ve Dünya Meslek Kadınları Soroptimist; Tasavvuf fikirleri; Mimar Sinan D.G.S.A. Mezunları; Kadının Haklarını Koruma; Ressamlar Derneği; Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri federasyonuna bağlı olan Aturjet (1990) ve Omjet Derneklerine; Güzel Sanatlar Birliği Resim Der. Gesem (Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) (1988) ve ile Sam (Türkiye İlim Ve Edebiyat Eserleri Meslek Birliği) (1988) üyeliklerine de devam eder. Arıbal, Yurtiçi ve dışında 52 kere, ABD, Arjantin, Meksika, Rusya, Tunus’ta özel sergiler açar. ABD, İspanya, Belçika, Macaristan, Yunanistan, Romanya, Pakistan, Türkmenistan’da 300ü aşkın karma sergilere katılır. ABD Sanat ve Kültür Akademilerinden kabul görür. Şiirlerinin konusu olan Tasavvuf Felsefesi dolayısıyla 1999’da Hümanizm Doktorası alır. ABD Büyük Elçilik Toplulukları tarafından 2006’da ‘’Hümanizim Büyük Elçiliği’’ payesine erişir. Türkiye Tabiatını Koruma Derneği, İtalya Ressamlar Derneği, Adana Ressamlar Derneği şeref üyesidir. Başbakanlık SHÇEK tarafından verilen 3 altın madalyası ve The First Assemly Egypt (Mısır)’da Omjet’in kurucu heyetinde yer alması nedeniyle ‘’14–23 EYLÜL 1990 Onur Plaketi’’ alır. Güngör Arıbal, Ankara Sanat Mecmuasının, genç kuşaklar gazetesi Ana Dergisi’nin Sanat Danışmanlığını yapar. ABİ-USA tarafından Seramik Resim, Şiir sahalarındaki başarılarından dolayı 2001’de şeref plaketine layık görülür. A.K.S. Derneği’nden 2011’de Puduhepa Bilim Sanat Başarı Ödülü’nü alır. Güngör Arıbal’ın ‘’Sohbet Makamında Deyişler, Bir Çivi Çaktım Gökyüzüne, Zamanın Bittiği Yerde’’ isimli 3 şiir kitabı vardır.

15 duvar panosuna imza atan sanatçının; İstanbul Vatan Caddesi Yurt Binası’nda 58 m2lik duvar panosu ve 12 m2 koridor panosu; Pendik Bakteriyoloji’de Dış duvar panosu 26 m2; Kadıköy Kız Lisesi’nde 3,5 m2 giriş duvar panosu; Göztepe Fenerbahçe Lisesi Atatürk Köşesi’nde 12 m2lik pano; İstanbul Cağaloğlu Kız Lisesi 4 m2 lik skarafito duvar panosu; İstanbul ve Topkapı’da Yurt Sitesi tören alanında 16 m2 brüt beton döküm bir anıt eseri (1974); Edirne Vali Konağı bahçesinde 120 m2 anıt duvar (1995); Edirne Ticaret Borsası’nda 12 m2 seramik anıt duvar eseri (2003) bulunmaktadır.

Güngör Arıbal’ın duvar panoları dışında, eser katalogunda 57 yağlıboya, 18 Geleneksel Türk Sanatları, 6 suluboya, 8 Seramik esere imza attığını görürüz.

Hümanizm Doktoru ve Rekreasyon Derneği Onursal Başkanı Güngör Danışman Arıbal’a 22 Mayıs 2016’da hayata veda eder.

Sanatçıya ait farklı tekniklerde resim ve seramik 46 şahsi eseri ve değerli sanatçılara ait 97 eserden oluşan ailesi koleksiyonu, eşi Güner Rıfat Arıbal tarafından, aileye ait kitap koleksiyonuyla birlikte Trakya Üniversitesi’ne hibe edilir.

Güngör Arıbal, gözü gibi baktığı derneğini gönül rahatlığıyla, Halkla İlişkiler Uzmanı, Stilist ve Ressam Canan Arabacı’ya (2014-2018) teslim eder. 2018’de Dernek Başkanlığını alan Eğitimci, Matematik Öğretmeni Pervin Bülbül 2020 yılında bayrağı bana devretmiş bulunuyor. Bizler, hep birlikte sevgili Rekreasyon Derneği Onursal Başkanımız Güngör Arıbal’ın doğum gününü kutluyor ve kendisini saygıyla anıyoruz.

Ebediyete intikal etti ama adı eserleri ve emek verdiği işleriyle anılıyor. Hatırlanıyor ve unutulmuyor. Allah rahmet eylesin.

Harika Ören

Yazar, ressam

Rekreasyon Derneği 2020/2022 Dönem Başkanı 1 Haziran 2020” dedi

*****

Read Previous

Efsane Rock Grubu U2, 2 Haziran’da TRT 2’de

Read Next

Sülek Yaylası & Dipsiz Göl

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: