Rekreasyon Derneği Edirne Kültür Gezisi

Rekreasyon Derneği

Edirne Kültür Gezisi

Haber ve Fotograflar : Kemal Gönüleri

Kadıköy Evlendirme Dairesi önünden başlayan , Rekreasyon Derneği‘nin Edirne Kültür Gezisi için biz de Mecidiyeköy Ziraat Bankası önünden dahil olunca yolculuk başladı.

Tur Liderimiz Araştırmacı Yazar N.İlham Sayyale ve Tur Rehberimiz Özge Hanımın güzel sunumları eşliğinde keyifli bir yolculuktan sonra Edirne’ye vardık.

Önceliğimiz elbette Rekreasyon Derneği’nin  Merhume Onursal Başkanı Güngör Danışman Arıbal‘ın Edirne Valilik Bahçe duvarında bulunan Rölyeflerini , ardından da Edirne Ticaret Borsası Binasında sergilenen 12 m2 150 parçadan oluşan şamotlu çamur işlenerek pişirilen Seramik Pano‘sunu ziyaret ederek başlayan Dünya Sanat Günü kutlama etkinlikleri , Eski Edirne Karaağaç Tren Garının Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi yerleşkesi olması nedeniyle , yeni yerine kavuşan Trakya Üniversitesi İlhan Koman Heykel ve Resim Müzesi‘nde sergilenen Güngör Danışman Arıbal&Güner Arıbal‘ın koleksiyon Sergisi ziyareti ile son buldu.

Edirne’ye gelince meşhur Yaprak Ciğer Tavasını yemeden , Selimiye Camiinin Yapısını, Üç Şerefeli Camii’nin kapısını, Eski Camiinin yazısını , Arasta Çarşısını, Bayezit’in Sinisini görmeden dönmek olmaz denildiği için biz de denilene uyduk.

Önce Meriç Nehrinin kenarında tarihi Meriç Köprüsüne karşı Lalezar‘da Ciğer Tavalarımızı yedik, tarihi Er Meydanı Sarayiçini , Lozan Anıtını , Karaağaç Tren Garını gördükten sonra ; Edirne‘nin en güzel müzelerinden biri olan II.Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesini gezip , Mimar Sinan‘ın ustalık eserim diye övündüğü Selimiye Camii‘sini ve Üç Şerefeli Camii‘yi ziyaret ettik.

Geziye katılan Rekreasyon Derneği üyeleri bol bol Deva-i Misk Tatlısı, Badem Ezmesi, Kavala Kurabiyesi, Edirne Peyniri alma fırsatı buldular.

Eski Camii ile Arasta Çarşısını gezecek zamanımız kalmadığı , artık iyice acıktığımız için Köfteci Osman‘da Edirne usulü köftelerimizi yiyerek İstanbul’a dönüş yolculuğuna başladık.

*****

Önceki

BEN DE KÖY ENSTİTÜLÜYÜM

Sonraki

Estel Lita Russo Kukla Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar