Rekreasyon Derneği Edirne Etkinliği

Rekreasyon Derneği Edirne Etkinliği

Haber ve Fotograflar : Kemal Gönüleri

  • Rekreasyon Derneği Üyeleri Dünya Sanat Günü’nü Edirne’de kutladılar.
  • Merhume Güngör Danışman Arıbal’ın Edirne’de bulunan Eserleri ile Trakya Üniversitesi İlhan Koman Heykel ve Resim Müzesi’nde sergilenen Güngör Danışman Arıbal&Güner Arıbal’ın koleksiyon Sergisi ziyaret edildi.

Rekreasyon Derneği Üyeleri, Dünya Sanat Günü’nü bu yıl İstanbul dışında Edirne’de kutladılar.

Onursal Başkanları, Ressam Seramik Sanatçısı , Merhume Güngör Danışman Arıbal‘ın Edirne’de bulunan Eserleri ile Trakya Üniversitesi İlhan Koman Heykel ve Resim Müzesi’nde sergilenen Güngör Danışman Arıbal&Güner Arıbal‘ın koleksiyon Sergisi başında Dünya Sanat Günü’nü kutlayarak, değerli müteveffa Başkanlarını andılar.

Rekreasyon Derneği’nin Başkanı Pervin Bülbül yaptığı yazılı açıklamada ; “Derneğimize 23 yıl başkanlık yapan , bu süre boyunca çok büyük ve unutulmaz emekleri olan Değerli Onursal Başkanımızı saygı ve rahmetle anıyor; Bu özel günde bizlerle olan üyelerimize ve değerli Basınımıza teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi.

İstanbul’dan 9 Nisan 2018 Pazartesi günü sabahı bir otobüsle Edirne’ye hareket eden Rekreasyon Derneği üyeleri , önce Edirne Valiliği bahçe duvarında bulunan Rahmetli Güngör Danışman Arıbal‘ın 1975 yılında yapmış olduğu rölyef eserini ziyaret ederek hatıra fotografları çektirdiler.

Ardından Edirne Ticaret Borsası Binasında bulunan 2003 yılında Güngör Danışman Arıbal‘ın yapmış olduğu 12 m2 150 parçadan oluşan şamotlu çamur işlenerek pişirilen Seramik Pano‘yu ziyaret ettiler. Seramik Pano‘da 7 sembol kuş ile 7 konunun vurgulandığı belirtilen Seramikçi Güngör Danışman Arıbal‘ın eserinin tanıtım levhasında“ ‘Selimiye ; Türk Milletine , Koca Sinan’ın Mimarlık Dehası ile Zümrütü Anka kuşunun sırtında sunduğu bir armağandır’ fikrinden haraketle bu masal kuşunun çevresinde uçuşan 7 kuş figürüyle simgelediği 7 ana konuda EDİRNE’yi tanımlamaktadır.

1-Edirne bir serhat şehridir.

2-91 yıl Osmanlı başkenti olmuştur.

3-Şehitler şehridir.

4-Ata Sporu güreşin merkezidir.

5-Bir Mimarlık açık hava müzesidir.

6-Şimdi Trakya Üniversitesi ile devam eden bir Üniversitesi şehridir.

7-Arda, Tunca ve Meriç nehirlerinin birleştiği bir ziraat şehridir.

Bu eser 12m2’dir. 150 parçadan oluşmuştur.Trakya Üniversitesinde 600 kg. Şamotlu çamur işlenerek pişirilmiştir.” denilmektedir.

Güngör Danışman Arıbal’ın bu eserinin önünde Rekreasyon Derneği üyeleri, Güngör Danışman Arıbal‘ın değerli eşi Güneri Arıbal ile bol bol anı fotografları çektirdiler.

Eski Edirne Tren Garının Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi yerleşkesi olması nedeniyle , yeni yerine kavuşan Trakya Üniversitesi İlhan Koman Heykel ve Resim Müzesi‘nde sergilenen Güngör Danışman Arıbal&Güner Arıbal‘ın koleksiyon Sergisi ziyaretinde ise Trakya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Erhan Tabakoğlu ile Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Ömer Soner Hunkan‘ın yanı sıra Rekreasyon Derneğinin Edirne Temsilcisi Mehtap Kodaman‘da hazır bulundular. Güner Arıbal tarafından Trakya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Erhan Tabakoğlu‘na Güngör Danışman Arıbal’ın DEYİŞLER şiir kitabı hediye edildi.

Edirne seyahati kafilesinde bulunan ve Güngör Danışman Arıbal&Güner Arıbal’ın koleksiyon Sergisinde , eserleri sergilenen Ayla Akyol , Fehmi Bildik ve Nur Ulubil‘in eserleri önünde anı fotografları çektirildi.

Yerleşke içerisinde yer Lozan Anıtı ziyaret edilip, anı fotografı çektirildi.

*****

Facebook’ta yer alan diğer fotografları görmek için TIKLAYINIZ

*****

*****

Önceki

Hannah Pope’den “Chroma” Sergisi

Sonraki

Adana’da “Portakal Çiçeği Karnavalı”

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar