Harika Ören “Atatürk’ün 101.Yaş gününü kutluyoruz.”

Harika Ören

“Atatürk’ün 101.Yaş gününü kutluyoruz.”

Rekreasyon Derneği Başkanı Harika Ören,19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 101. Yılı Kutlamaları sebebiyle mesaj yayınladı.

Rekreasyon Derneği Başkanı Harika Ören‘in yazılı mesajı şöyledir;

“Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs günü için “Benim doğum günüm” der.

Bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 101. Yaş gününü kutluyoruz.

19 Mayıs 1919 sabahı 08.15’de Mustafa Kemal ve silah arkadaşları zorlu bir yolculuk sonucu Samsun’a ulaşırlar. Umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Ulu Önder’in ” Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir” diyerek Samsun‘a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin başlangıcıdır. Samsun’da Milli Mücadele’nin ilk adımı atılır.

24 Eylül’deki beyanında Mustafa Kemal ‘’Ben Samsun’u ve Samsun halkını gördüğüm zaman, memleket ve millete ait bütün tasavvurlarımın, kararlarımın her halde yerine getirilebilir olduğuna kuvvetle inanmıştım. Samsunluların hal ve durumlarında gördüğüm, gözlerinde okuduğum vatanseverlik, fedakarlık, ümit ve tasavvurlarımı müspet bir inanca götürmeye yeterli olmuştu.’’ der.

Ve yedi düvele ‘’Efendiler, bu durum karşısında tek bir karar vardır. O da ulusal egemenliğe dayanan, kayıtsız şartsız bağımsız yeni bir Türk Devleti kurmak!’ diyerek esaret altında kalınamayacağı; kutsal vatan toprağımızın işgal edilemeyeceğini ‘Ya bağımsızlık ya ölüm!’’diyerek haykırır.

Kurtuluşun adı! 19 Mayıs 1919; Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘’doğum günüm’’ dediği gün! Atatürk ilke ve devrimlerinin ışığında, ilk adımın şevkiyle; Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.

Bu tarihi ve anlamlı günün 101. yılını kutluyor olmaktan gururluyum. Türkiye Cumhuriyetimin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun’’

Harika Ören

Sanatçı, yazar

2020-2022 Rekreasyon Derneği Başkanı

******

Read Previous

Bir Uyarlama Hüsranı… ‘Hizmetçiler’

Read Next

19 Mayısta Gençlere Öğüt Niteliğinde Klip “Gör Evlat”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: