Midas Anıtı (Yazılıkaya)

Midas Anıtı (Yazılıkaya)

Haber ve Fotograflar : Kemal Gönüleri

  • Midas Anıtı (Yazılıkaya), Eskişehir’e 80 km uzaklıkta bulunan Han ilçesinin Yazılıkaya köyündedir..
  • Anıt, Yazılıkaya köyü ile iç içe bulunmaktadır. Anıt nedeniyle bölge Midas Kenti ya da Midas City olarak anılmaktdır.
  • Yüksekliği 17 metre olan anıt MÖ 600’lerde yapılmıştır. Antik Frigya‘nın merkezinde olduğu kabul edilen anıt Frig Vadisi olarak adlandırılan ve çok geniş bir coğrafyaya yayılan bölgedeki anıtların en görkemlisidir.
  • Köy halkının tamamı Kafkas göçmenidir. Mahallenin kimi kaynaklara göre 1892 kimi kaynaklara göreyse 1896 yıllarında kurulduğu belirtilmektedir. Etnik köken olarak Karaçay-Malkar Türk’lerine mensuplardır.
  • Köy halkı iyice sosyalleşen dünyamızda kendilerine has gelenek göreneklerini itinayla korumakta ve sürdürmeye çalışmaktadır. Yemekleri olarak ise Karaçay-Malkar’lıların meşhur yiyeceği olan Ethiçin’i sayabilabilir. Bu yiyecek daha çok özel günlerde olmakla beraber pişirilerek akrabalara komşulara sunulmaktadır.

Rekreasyon Derneği ile Eskişehir Han Belediyesi’nin müştereken düzenledikleri 2.Han’da Bahar Çiçekleri Festivali kapsamında yapılan Kültür gezilerinden biri de Midas Şehri (Yazılıkaya)‘ya yapıldı.ve Arkeolog Bensen Ünlüoğlu‘nun aydınlatıcı bilgileri ışığında Midas Şehri (Yazılıkaya) gezildi.

 

Read Previous

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’tan Bir Başarı Daha

Read Next

Han Yer altı Şehri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: