HAN’da SIMSICACIK KARŞILAMA

HAN’da SIMSICACIK KARŞILAMA

Haber ve Fotograflar : Kemal Gönüleri

Han Belediyesi tarafından tahsis edilen arazide kurulması düşünülen Sanat Köyü ile ilgili çalışmalar kapsamında olmak üzere; Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı Himayelerinde ; Rekreasyon Derneği ile Eskişehir Han Belediyesi’nin Ortaklaşa düzenlediği “Han’da Bahar Çiçekleri” 1.Sanat ve Kültür Festivali için Eskişehir Han Belediyesine yapılan seyahatte ; Rekreasyon Derneği Üyeleri ile birlikte seyahat eden İstanbul Sanat Magazin Ekibinden Kemal Gönüleri ve Deniz Tokgöz ; seyahat etmekte oldukları otobüsleri, Han Belediyesi girişine geldiğinde yıllarca unutamayacakları bir Sürpriz ile karşılaştılar.

Düzenlenen  folklorik karşılamada ; Geleneksel “Gelin Alma” töreninin canlandırıldığı törende,Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı ve eşi Sevgi Şanlı  , Muhtar Yusuf Kaçar , başta olmak İlçenin ileri gelenleri hazır bulunurken ,  yağan yağmurun soğuttuğu havayı ; törenin sıcak havası anında ısıtıverdi, tüm kişilerin üşümelerine son verdi.

Rekreasyon Derneği Başkanı Canan Doğruer ile 2.Başkan Nazan Havus‘un sembolik yüzgörümlüğü hediyesini sembolik geline taktıktan sonra ,İlçe girişinde kısa bir eğlence yapıldı.

İlçenin girişinden folklor ekiplerinin gösterileri eşliğinde Serginin yapılacağı, artık bir Müze alanına dönüştürülmüş olan Tarihi Hamama kadar insanın içini ısıtan bir yürüşle gelindi.

Burada yapılan gösterilerde başta Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı ve eşi Sevgi Şanlı  , Muhtar Yusuf Kaçar olmak üzere Rekreasyon Derneği üyeleri , Tarihi Hamam’ın önündeki küçük meydanda , yapılan gösterilerin oynak havalara kapılıp foklorcülerle birlikte oynamaktan kendilerini alamadılar.

Yörenin mutfağında ayrı ve önemli bir yeri olan , Önemli günler ve Hatırlı Misafirler için hazırlanan ; odun ateşinde 12 saate kadar varan bir pişirme süresi ile hazırlanan , Erkeç kebabını yemek için topluca hazırlanan mekana gidildi. Erkeç kebabı, önünde hatıra fotografları çekildikten sonra Erkeç Kebabının nefis lezzeti ile yol yorgunluğu giderildi ve konaklamak üzere Eskişehir’e dönülüp İBİS Hotele yerleşildi.

Read Previous

FESTİVALDE ÖDÜL TÖRENİ

Read Next

İstanbul Seramik Sanat Günleri başladı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: