Han Yer altı Şehri

Han Yer altı Şehri

Haber ve Fotograflar : Kemal Gönüleri

  • Han İlçesi sınırları içinde yer alan “Yer altı Şehri ve Nekropolü” Eskişehir il merkezinin güneyinde yaklaşık 90 km uzaklıktadır. Yerleşme alanı içinde doğu-batı doğrultusunda uzanmaktadır.
  • Han’da ziyaretçilerin en çok ilgisini çekecek kalıntılar, kayaya oyulmuş yer altı galerileri olacaktır.

Rekreasyon Derneği ile Eskişehir Han Belediyesi’nin müştereken düzenledikleri 2.Han’da Bahar Çiçekleri Festivali kapsamında yapılan Kültür gezilerinden biri de  Eskişehir Han İlçesinde bulunan “Yer altı Şehri ve Nekropolü” ne yapıldı ve Arkeolog Bensen Ünlüoğlu‘nun aydınlatıcı bilgileri ışığında “Yer altı Şehri ve Nekropolü” gezildi.

HAN YERALTI YERLEŞİMİ:

Han yer altı yerleşimi: Doğal kayalıklarda, yer altına oyularak yapılmıştır. Yer altına yapılan kat kat mekânlar ile mekânları birbirine bağlayan koridorlar, en alt seviyede, kuzeyden gelen bir temiz su kanalına bağlanmaktadır. Gömü odasının girişi güneydoğudadır. Yer altına oyularak yapılmış üç odadan oluşmaktadır. Odalarda arcosoliumlu sandukalar bulunmaktadır. Oda duvarının özellikle üst seviyesinde ve tavanda rozet, baklava dilimi, fiyonk, yaprak ve fırıldak motifleri bulunmaktadır. Bu bölgede bilinen tek örnektir. Ayrıca ilçe merkezinde kolosal gömü taşları bulunmaktadır. Karmaşık bir yapı sergileyen yer altı galerilerinin ve çok sayıdaki tahıl ambarının ne zaman ve ne amaçla yapılmış olduklarına ışık tutabilecek herhangi bir tarihî ve arkeolojik veri tespit edilememiştir. Bununla birlikte, bunların, uzun süreli ve güçlü bir tehdide karşı savunma ve korumaya yönelik olarak yapıldığına kuşku yoktur. Bölgenin tarihsel süreç içerisindeki konumu göz önüne alındığında akla ilk gelen cevap ise, Anadolu’nun bu kesiminde yoğunluğu 7. yüzyıldan itibaren giderek artan Arap akınlarıdır.
Han merkezinde açığa çıkartılan kalıntılar, buradaki antik yerleşimin Roma imparatorluk döneminde hiç de azımsanmayacak bir büyüklüğe ulaştığını, Bizans döneminde konumunu özellikle askerî açıdan artırarak önemli bir stratejik merkeze dönüştüğünü göstermektedir. Osmanlı devri yol şebekesi içerisinde Sağ kol olarak adlandırılan güzergâh üzerinde önemli bir menzil olan günümüz Han’da, Osmanlı döneminden günümüze ulaşan ve sağlam durumda olan Hüsrev Paşa Camii ve hamam bulunmaktadır.

 

Read Previous

Midas Anıtı (Yazılıkaya)

Read Next

15 Temmuz 2016 Cuma GÜNÜN SERGİLERİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: