Göynük ve Taraklı Gezisi

REKREASYON DERNEĞİ ABANT KÜLTÜR GEZİSİ

Göynük ve Taraklı Gezisi

Haber ve Fotograflar : Kemal Gönüleri

Büyük Abant Hoteli‘nde sabah kahvaltısından sonra ; bavullarımız ile otelden ayrılarak; İstanbul‘a dönüş yolunda rotamız üzerinde bulunan Göynük ve Taraklı’ya uğramak ; yöresel lezzetleri tatmak üzere Kaptan Şoförümüz Mustafa Temiz idaresinde otobüsümüz yola koyuluyor.

Yeşilin her tonundan oluşan muhteşem manzaralar eşliğinde ilk durağımız Göynük.

Tarihi mekanları geziyor , Akşemseddin Hazretlerinin huzurunda dua ediyor ve beldeyi gezmeğe, hatıra fotografları çektirmeğe başlıyoruz. Çisil çisil yağsada maalesef bir yağmur bizi Göynük‘te sürekli takip ediyor.

Çay ve kahvelerimizi içtikten sonra İstanbul‘dan önceki son durağımız olan Taraklı‘ya hareket ediyoruz. Yörenin bir başka tarihi beldesi Taraklı‘da kısa da olsa geçirdiğimiz zaman içerisinde önemli olan tarihi binalarını, Kurşunlu Camii ve 500 yıllık Ulu Çınarını ziyaret edip, hatıra fotografları çektirdikten sonra Taraklı‘dan ayrılmadan önce wowturkey.com Fotograf Sitesinden sanal arkadaşım olan Ertuğrul Mertel‘le buluşup, yüzyüze tanışıyoruz.

Kaptan Şoförümüz Mustafa Temiz’in idaresinde gerçekleşen Rekreasyon Derneği‘nin Abant Kültür Gezisi İstanbul’a akşaın ilk saatlerinde varmamızla sona eriyor.

GÖYNÜK:

Göynük, Bolu ilinin güneybatı kısmında yer alan yedi mahalle ve altmış altı köy barındıran ‘şeker fasulyesi’, ‘uğut marmelatı’, ‘tokalı örtüleri’ ve ‘tahta oymacılık eserleri’ ile ünlü bir ilçesidir.[5] 20. yüzyıl başlarına ait eski Türk evleri bakımından zengin olan ilçe sahip olduğu 137 adet tarihî konut, 21 cami, türbe, çeşme, hamam, kule ve hazire olmak üzere toplam 158 adet sivil mimari eser sebebiyle “Kentsel SİT Alanı” ilan edilmiştir. İlçede ayrıca 14. yüzyılda Gazi Süleyman Paşa tarafından inşa ettirilen tarihi cami, hamam ve konak da bulunmaktadır.

TARAKLI:

Taraklı, Sakarya ilinin güneydoğusunda, merkeze 65, İstanbul’a 200 ve Ankara’ya 200 kilometre mesafede bir ilçedir. Geyve ilçesine bağlı kasaba iken 27 Haziran 1987 tarihinde ilçe olmuştur.

Bulunduğu konum itibariyle doğusunda Bolu’nun Göynük ilçesine 28 km, batısında Geyve ilçesine 34 km, güneyinde Bilecik’in Gölpazarı ilçesine 30 km olmak üzere konuşlanmış bir ilçesidir. 1289 senesinde Selçuklular gelmistir. Manav yerleşimidir.

Read Previous

Sünnet Gölü ve Mudurnu Gezisi

Read Next

9 NİSAN 2016 CUMARTESİ ; GÜNÜN SERGİLERİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: