Han’da Bahar Çiçekleri Sanat ve Kültür Festivali

Han’da Bahar Çiçekleri Sanat ve Kültür Festivali

Haber ve Fotograflar : Kemal Gönüleri

Kültür Bakanlığı ile Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen‘in himayelerinde Han Belediyesi ve Rekreasyon Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği “Han’da Bahar Çiçekleri” Sanat ve Kültür Festivali bu yıl 6 Mayıs 2017 Cumartesi günü üçüncü kez yapıldı.

Başta Han İlçesi Kaymakam Vekili Mustafa Taş olmak üzere , Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Aydın Ünlüce, Eskişehir Odupazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt , Mahmudiye Belediye Başkanı İshak Gündoğan , Eskişehir CHP İl Başkanı Sinan Özkan, İstanbul Eskişehir Kültür Derneği Mensupları , Gelişim Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi  Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü Öğretmen ve öğrencileri, İstanbul’dan Sergi ve Festival için gelen Rekreasyon Derneği üyeleri’nin katıldığı Festivale yerel halk da büyük ilgi gösterdi.

Festival açılış gününün Hıdırellez‘e denk gelmesi nedeniyle , İlçe Meydanında ateş yakıldı , açılışın yapılacağı saate kadar çeşitli oyunlar oynandı , yöre vatandaşları tarafından kurulan standlardan hediyelik eşyalar satın alınıp , yöresel yemeklerden tadıldı.

Sunuculuğunu Olcay Akdemir‘in üstlendiği Festivalin resmi açılışı ise Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile Aziz Şehitlerimizin ruhları için saygı duruşu ve ardından hep bir ağızdan söylenen İstiklal Marşı ile yapıldı. Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı , Rekreasyon Derneği Başkanı Canan Arabacı, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt günün mana ve önemine dair konuşmalar yaptılar. Şarkılar söylendi, folklor gösterileri ile Frig defilesi ve Sergi açılışı yapıldı.

Törende konuşan Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı, “Han’da Bahar Çiçekleri  Sanat ve Kültür Festivalimizin bu yıl üçüncüsünü yapıyoruz. Rekreasyon Derneği üyelerinin katıldığı ‘Anadolu Kadın Başlıklarından Esintiler’ Sergi açılışımızın yanı sıra İstanbul Gelişim Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarımı öğrencileri Gelenekten geleceğe defilesi düzenledi. Friglerden kalma yeraltı şehrimizin bulunduğu Han ilçemizde görsel bir şov gerçekleştirdik. Başta bu yıl ilk defa misafirimiz olan İstanbul Gelişim Üniversitesi öğretim görevlileri ve öğrencileri olmak üzere Han halkı, Rekreasyon Derneği üyeleri ve tüm katılımcılara teşekkür ederim’dedi.

Rekreasyon Derneği Başkanı Canan Arabacı “ Kültür Bakanlığı , Eskişehir Büyükşehir Belediyesi himayelerinde , Han Belediyesi , Rekreasyon Derneği işbirligi ile bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz Han’da Bahar Çiçekleri Kültür ve Sanat Festivali’nde bu yıl Rekreasyon Dernegi üyelerimizin eserlerinden oluşan “Anadolu Kadın Başlıklarından Esintiler “ konulu Sergisinin yanı sıra , Derneğimiz üyelerinin yaptığı Anadolu Kadın Başlıkları eserleri de ; Gelişim Üniversitesi G. S. F. Moda ve Tekstil Tasarımı öğrencilerinin “Gelenekten Geleceğe “ Defilesinde sergilenecektir. Bu yıl misafirimiz olan Gelişim Üniversitesi Öğretim görevlileri ve öğrencilerine teşekkür eder, bu güzel Festivalimizin Han Halkı, Rekreasyon Derneği üyeleri , misafirlerimiz açısından keyifli ve bereketli geçmesini dileriz.” dedi

Festivalin oluşumunda emeği geçenlere birer teşekkür belgesi ve plaket takdim edildi.

*****

 

Read Previous

İDSO DenizBank Konseri’nde Peter Jablonski’ye eşlik edecek.

Read Next

Anadolu Kadın Başlıklarından Esintiler Sergisi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: