Yabancı Sahne ‘Netoçka’ ile doğum gününü kutluyor

Yabancı Sahne ‘Netoçka’ ile

doğum gününü kutluyor

Haber : Kemal Gönüleri

24 Kasım 2012’de yolculuğuna başlayan Yabancı Sahne, “Eski metin, yeni dramaturgi” ilkesinden hareketle kapılarını açmış, sırasıyla ‘Suç ve Ceza’, ‘Küheylan’, ‘Beyaz Geceler’, ‘4:48 Psikoz’ ve ‘Netoçka Nezvanova’ gibi önemli eserleri sahnesine taşımıştı.

Birçok ödüle layık görülen Yabancı Sahne, 24 Kasım Pazar akşamı Dostoyevski’nin yarım kalan ilk ve tek romanı ‘Netoçka Nezvanova’ ile Moda Sahnesi’nde çifte kutlama yapacak. 24 Kasım’ın Yabancı Sahne’nin doğum günü olduğunu ve bu yıl 8. yaş gününü kutlayacaklarını belirten Gülay Say, ayrıca bir oyuncu koçu ve eğitmen olarak Öğretmenler Günü’nü de sahnede kutlayacak olmanın heyecanı içinde olduklarını söyledi.

“Eski metin, yeni dramaturgi” ilkesiyle kapılarını açan Yabancı Sahne 8. yaşını sahnede kutlayacak. Yabancı Sahne, Dostoyevski’nin yarım kalan ilk ve tek romanından uyarlanan, geçtiğimiz yılın ödüllü oyunu ‘Netoçka Nezvanova’ ile Öğretmenler Günü de olan 24 Kasım Pazar akşamı saat 20.30’da Moda Sahnesi’nde olacak. Gülay Say ve Zafer Altun’un rol aldığı oyun ile böylece çifte kutlama yapılacak.

Yabancı Sahne 8 yaşında

Aynı zamanda oyuncu koçluğu ve eğitmenlik de yapan Gülay Say, birçok heyecanı bir arada yaşadıklarını anlatarak “Yabancı Sahne bir yılı daha geride bırakıyor. Bu yıl 8. yaşını kutlayacağız. Netoçka ile yolculuğumuz 3 sezondur devam ediyor. Netoçka, Moda Sahnesi’nde ilk kez seyirci ile buluşacak. Bu buluşma Yabancı Sahne’nin doğum günü ve Öğretmenler Günü olan 24 Kasım akşamı gerçekleşeceği için çok çok daha büyük bir anlam ifade ediyor. Eğitim bir gün ya da bir süreliğine değil hayat boyu sürmeli. Özellikle oyuncunun eğitimi, öğrenecekleri hiçbir zaman bitmez. Tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü şimdiden kutluyorum” dedi.

Netoçka Nezvanova

Yazar: Fyodor Mihayloviç Dostoyevski Çevirmen: Anzhela Barshchevskaya

Dramaturg & Yöneten: Deniz Hamzaoğlu

Koreograf: Bülent Develi Müzik: Deniz Karausta

Işık Tasarım: Doğa Demirhan Kostüm Tasarım: Gülay Say

Işık Kumanda: Erdi GöksuDoğa Demirhan Müzik Kumanda: İsmail Nadir BilgiliMurat Mendeş

Görsel Tasarım: Osman Moustafa Trailer: Kürşat Taşçı

Oyuncular:

Gülay SayZafer Altun

Konusu :

“Neden diğer insanlar benim anne ve babamdan farklılar, görünüşleriyle bile? Neden diğer insanların yüzlerinde gülücükler varken bizim küçük köşemizde hiç kimse gülmüyor ya da hiçbir mutluluk ifadesi göstermiyor?” diye sorguluyor küçük Netoçka yaşamak zorunda kaldığı yazgısını… Dostoyevski küçük bir çocuk duyarlılığıyla ortaya seriyor, etrafımızdaki şartlar ve insanlar değişse de değiştirilemez olan yalnızlığımızı…Edebiyat tarihi açısından önemli, ancak, yazarın diğer eserlerinin gölgesinde kalmış olan bu eser, Türkiye’de ilk kez Yabancı Sahne yorumuyla seyirci karşısına çıktı. Küçük bir kız çocuğunun, çocukluktan ergenliğe geçiş sürecinde hayatı ve kendisini tanıma macerasını, yaşadığı büyük trajedilerden, sevgi ve dostluğa tutunarak sıyrılma çabasını, Dostoyevski’ nin emsalsiz ifade gücüyle anlatıyor. Geçtiğimiz sezonun ödüllü oyunu Netoçka Nezvanova, bu sezon da perdelerini açıyor. Oyunda Netoçka rolüyle Gülay Say’a, Zafer Altun eşlik ediyor.”

*****

Read Previous

24 Kasım 2019 Pazar “Ben Kazım Karabekir”

Read Next

Korkuya nefes aldıran Film ; ‘Doktor Uyku’…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: