NDS’de Barok Müzik Akşamları Benjamin Alard Konseri

NDS’de Barok Müzik Akşamları

Benjamin Alard Konseri

Haber : Kemal Gönüleri

Harbiye / İ S T A N B U L

NDS’de Barok Müzik Akşamları “Benjamin Alard, klavsen ” Konseri

 

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi, Georg Philpp Telemann’ın ( 1681-1767) ölümünün 250. yılını anıyor.

Klasisizmin öncüsü Georg Philipp Telemann tüm eserlerinde yeni eğilimlere ve yeni arayışlara açık olduğunu göstermiştir. Saygın bir besteci olan Georg Philipp Telemann aynı zamanda yayıncı, eğitim yayınları editörü, müzik toplulukları yöneticisidir ve halk konserlerini başlatmıştır. Ayrıca eğitimli orta sınıfı müziğe doğru yaklaştırmakta önemli emeği vardır.

Program:

 • Louis Marchand (1669 – 1732) : Süit ré minör
  Prélude, Allemande, Courantes, Sarabande, Menuet, Gavotte, Chaconne
 • Georg Böhm (1661 – 1733) : Prelüd, Füg ve Postlüd sol minör
 • Johann Kuhnau (1660 – 1722) : Sonat No 4
 • Georg Philipp Telemann (1681 – 1767) : Açılış Mi bemol majör
 • Johann Sebastian Bach ( 1685 – 1750) :
  Üç Buluş
  Üç Sinfonias
  Fransız Süit No 5 Sol majör
  Allemande, Courante, Sarabande, Gavotte, Bourrée, Loure, Gigue

Programda ara yoktur.

Benjamin Alard, klavsen

Dünyası Jean-Sébastien Bach’ın müziğiyle dolu olan Benjamin Alard ilk ödülünü 2004’te uluslararası Bruges Klavsen Yarışması’nda aldı. Genç yaşta org enstrümanının gizemine kapılan sanatçının ilk öğretmenleri Dieppe ve Rouen Konservatuvarlarından sırasıyla Louis Thiry ve François Ménissier’dir.
Paris’te birlikte okuduğu Elisabeth Joyé sayesinde klavsen repertuvarını keşfetti. 2003’te Jörg-Andreas Bötticher, Jean-Claude Zehnder ve Andrea Marcon ile çalışmak için Schola Cantorum de Bâle’e girdi. Paris’te Saint-Louis-en l’Île kilisesinin orgcusu Bernard Aubertin ile aynı orgu paylaşanBenjamin Alard, 2007’den beri orada « Claviers en l’ile » adı altında Bach konserleri (org, klavsen, klavikord resitalleri, ve oda müziği ve konserleri) düzenlemektedir.
Orgda olduğu kadar klavsende de iyi olan sanatçının zamanının çoğunu resitaller ve oda müzikleri almaktadır (Élisabeth Joyé ile ikili klavsen, kemancı François Fernandez ile sonat, Barthold Kardeşler, Sigiswald et Wieland Kuijken ile trio veya kuartet) ve her sene dünyada müzik merkezlerine davetli olarak katılmaktadır. 2005’ten beri, 1973’te Gustav Leonhardt ve Sigiswald Kuijken tarafından kurulan La Petite Bande isimli müzik topluluğunun üyesidir. Topluluğu 2013’ten beri düzenli olarak klavyeden klavsen ve yaylı konçerto (Haendel, …) konserleri için yönetmektedir. Benjamin Alard’ın, Hortus müzik evinden çıkan XVII. ve XVIII. yüzyıl Fransız müziği diski « Andreas Bach Buch », J. S. Bach’ın org için trio sonatları kayıtları, Alpha’da Klavye Übung I ve II , vs. kayıtları vardır. Bu kayıtlar müzik basını tarafından düzenli olarak ödüllendirilmiştir.

Konser Tarihi : 13 Nisan 2017 Perşembe

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi – Saat:17.00

Adres:Cumhuriyet cad no 127 Harbiye/İstanbul

Tél. 0 212 219 16 97

Konser herkese açık olup,ücretsizdir.

*****

Önceki

13 Nisan Perşembe GÜNÜN SERGİLERİ

Sonraki

13 Nisan Perşembe Gültekin Çizgen Fotografmetre’de

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar