İDSO İNÖNÜ’YÜ KONSERLE ANIYOR

İDSO İNÖNÜ’YÜ KONSERLE ANIYOR

Haber : Kemal Gönüleri

  • İDSO Denizbank Konserlerinde İnönü’yü Anma Akşamı Piyano Ziyafetine Dönüşüyor .
  • İDSO’dan her cuma müzik dolu akşamlar…

İDSO, Türkiye Cumhuriyeti’nin İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’yü anacağı konserinde 23 Aralık Cuma akşamı Lütfi Kırdar Merkezi’nde dinleyicilerine piyano ziyafeti sunacak.

Saat 20.00’de başlayacak İDSO DenizBank Konserlerinde, Sefiller Müzikali Yönetmeni Şef Joseph Suilen yönetimindeki İDSO’nun eşlik edeceği, Devlet Sanatçısı Piyanist Ayşegül Sarıca dinleyicilerle buluşacak.

Josef Suilen, Londra’da Covent Garden Kraliyet Opera Salonu’nda, Carlos Kleiber ve Bernard Haitink’in asistan şefiydi. Kraliyet Hollanda Bandosu, Brabant Oda Orkestrası ve Nijmegen Üniversitesi Senfoni Orkestrası’nın daimi şefliğini yaptı. Radyo Filarmoni Orkestrası, Limburg Senfoni Orkestrası, Brabant Senfoni, Het Gelders Orkestrası, Zeeland Senfoni, Bochum Senfoni, Moravian Filarmoni, State Opera Ukrayna, State Opera Bulgaristan gibi birçok Avrupa orkestrasını da misafir şef olarak yönetti.

Ayşegül Sarıca, 1959’da Marguerite Long – Jacques Thibaud Uluslararası Yarışması’na katılıp “Prix de la Ville de Paris – Paris Şehri Ödülü”nü kazandı. 1968’de Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın solist kadrosuna girdi. 1971’de Türkiye’de “Devlet Sanatçısı” unvanını kazandı, ayrıca Fransız Kültür Bakanlığı tarafından da “Chevalier de l’Ordre des Arts et Lettres” nişanına layık görüldü. Sanatçı, 1991 yılında Hikmet Şimşek yönetimindeki Macaristan Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Cemal Reşit Rey’in “Katibim” Çeşitlemelerini CD’ye kaydetti. Türkiye’nin en başarılı orkestralarıyla pek çok sonat, konçerto ve resital kayıtlarından oluşan CD’leri vardır.

Konserde, değerli kompozitörler Robert Schumann’ın La Minör Piyano Konçertosu op. 54, Georges Bizet’nin Arlesienne Süitleri 1 ve 2 eserleri icra edilecek.

 

İDSO Müdürü Sezai Kocabıyık: “Bu haftaki konserimizde cumhuriyet tarihimizin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’yü anacağız. Bu klasik müzik akşamında başarılı piyanistimiz Ayşegül Sarıca’ya eşlik ederek piyano ağırlıklı bir program icra edeceğiz. İstanbullu müzik ve sanatseverleri Lütfi Kırdar Merkezi’ndeki konserimizde görmek istiyoruz.” diyor.

PROGRAM:

Robert Schumann: la Minör Piyano Konçertosu Op. 54

Georges Bizet: Arlesienne Süitleri 1 ve 2

İDSO YÖNETİMİ

Müdür : Sezai Kocabıyık

Müdür Yardımcısı : Hülya Özalaşar

Program Koordinatörü : Bülent Evcil

Orkestra Şefi : Ender Sakpınar

Yönetim Kurulu

Ender Sakpınar , Sezai Kocabıyık , Hülya Özalaşar , Bülent Evcil , Erkut Gökgöz , Murat Berk

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın Ana Sponsoru  DENİZBANK’tır.

*****

Read Previous

23 Aralık Cuma GÜNÜN SERGİLERİ

Read Next

23 Aralık 2016 Cuma OLGUN PORTAKAL

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: