İDSO Çanakkale Zaferi Konseri AKM’de

14 Mart 2024 Cuma

İDSO Çanakkale Zaferi Konseri AKM’de

Haber : Kemal Gönüleri

Taksim / İ S T A N B U L

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Denizbank Konserleri – Çanakkale Zaferi Konseri

  • Şef: Hasan Niyazi Tura
  • Solistler: Sonat Sözer (Flüt), Serkan Bodur (Tenor)

Türkiye Cumhuriyeti’nin kaderini umutsuzluktan umuda taşıyan en önemli dönemeçlerden biri Çanakkale Zaferi’dir. Bu şanlı zafere, şehitlerimize ve Anafartalar Kahramanı Atatürk‘e ithaf ettiğimiz konserimiz, tarihsel bir anlam bütünlüğü içinde duygulu bir programı dinleyicilerimizle buluşturacak.

Programımızda ilk olarak Fransız besteci Hector Berlioz’un, aynı coğrafyada binlerce yıl önce gerçekleşmiş Truva Savaşı üzerine bestelediği Truvalılar Operası’nın uvertürünü dinleyeceğiz.

Ardından değerli şef Hasan Niyazi Tura yönetimindeki orkestramız, sahnede İzmir Devlet Senfoni Orkestrası flüt grup şefi Sonat Sözer’e eşlik edecek. Berlioz‘den önceki kuşaklardan, Mozart‘ın çağdaşı François Devienne’in Flüt Konçertosu’nu solistimizin yorumuyla dinleyeceğiz.

Konserimizin ikinci yarısında ise Türkiye’nin müzik yaşamına zengin katkılar sunmuş, değerli besteci Yalçın Tura’nın hüzünlü eseri Adagio bizlere ulaşacak. Son olarak da Yalçın Tura‘nın babası, şefimizin de büyükbabası Çanakkale Savaşları Gazisi Mustafa Niyazi Tura‘nın türküsü üzerine bestelediği “Şehidin Türküsü” eseri tenor Serkan Bodur’un sesiyle sonlandırıyoruz.

Program:

  • H. Berlioz, Truvalılar Üvertürü
  • F. Devienne, Flüt Konçertosu No:7 Mi̇ Mi̇nor

Ara

  • Yalçın Tura, Adagi̇o (Yalçın Tura’nin 90. Yaş Gününe İthafen)Hasan Ni̇yazi̇ Tura, Şehi̇di̇n Türküsü

AKM-Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu – Saat: 20.30

Adres : Mete Caddesi No:2 Taksim/Beyoğlu

****

Önceki

15 Mart 2024 Cuma Günün Sergisi

Sonraki

15 Mart 2024 Cuma Tiyatro Rehberi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar