SEÇKİN YILMAZ Fotografmetre’de

SEÇKİN YILMAZ’dan

Fotograf Gösterimi ve SÖYLEŞİ

Haber : Kemal Gönüleri

  • Fotografmetre, Fotograf , Film ve Gezi Derneği Seçkin Yılmaz’ı 12 Ocak 2017 Perşembe günü konuk ediyor.

Fotografmetre Sunum ve Söyleşi

Konuk : Seçkin Yılmaz ; Kırsal Düşü‘nü Anlatıyor…

“Kırsal Düşü-Rustıc Delusıons”
Bu kitap, 50 hanelik bu küçük köyde bir düş kurmaya cesaret eden iki şehirlinin, yeşeren, yaşayan ve bozguna uğrayan düşlerini anlatır.

Seçkin Yılmaz yaptığı yazılı açıklamada :

“Şehrin yorgunluğunu atarken mevsimler geçti, ben izledim. çok uzakta değildi düşlerim.”
Bu güne kadar, birçok şehrin ve dönüşümün hikayesi anlatıldı fakat şehrin yoğunluğunda kırsala özlem duyan şehirlinin düşledikleri ile gerçekte olan arasında bir köprü kurulamadı. Düşlenen hâlâ yaşanabilirken, birçokları tarafından değeri bilinmedi, hatta fark edilmedi bile. Dereköy’de 1999 yılından bu yana çekilen fotoğraflar, çok kısa bir süre öncesine kadar bozulmadan gelen kırsal yaşantıyı, orada yaşayan insanların toprağa ve suya olan bağlılığını, inançları, geçmişi, yapıları, oyunları ve mutluluklarıyla anlatmak için zamana yayılmış bir rota çizer. Düşleneni ve yaşananı, yani bugün ani ve vurucu bir şekilde kaybedilmiş olan değerleri anlatır. doğançay hes projesi ile sosyal ve ekonomik düzeni bozulan dereköy, bölgede hes projesinden etkilenen onlarca küçük köyden biridir. Bu yüzden tek bir köy üzerinden izleniyor olsa da, kırsal düşü bugüne kadar su yüzüne çıkmamış ve çok benzer hikayeleri olan diğer kırsal yaşantılarına, dönüşümlerine ve tahribatlarına referans verir.” diyor.

1971 Akademi Kitabevi & Cafe-Saat:19.30-21.00

Adres:Sakız sokak No:12 Kadıköy

SEÇKİN YILMAZ KİMDİR?

Fotoğrafçı Seçkin Yılmaz, İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. Kültürel izler, yabancılaşma ve insan haklarına dair konulara odaklanıyor. Sosyal-belgesel projeler üretiyor. 1966 yılında Adapazarı’nda doğdu. Endüstri mühendisliği okudu (İTÜ) ve mühendislik kariyerine devam ederken 90’lı yılların sonlarında fotoğrafla ilgilenmeye başladı. Uzun yıllar yaşadığı Adana’da, Anadolu Ajansı’nda (2006-2012) yurt muhabiri olarak çalıştı. Halen turizm haberleri de yapmaya devam ediyor. Işık Suya Dokunduğunda (2006), Karşı Kıyı Abhazya (2014), Büyük Çerkes Sürgünü (2014) kişisel sergilerini açtı. Kırsal Düşü sergisi Fotoistanbul(2016)’da sergilendi.   TRT için Bossert: Karatepe’nin İzinde (2006) adlı belgesel filmin kamera arkası fotoğraflarını çekti ve sergiledi. Katıldığı çok sayıdaki karma sergilerin arasında Vakıflı-Barışa Çağrı (2004), Fotoğrafçıların Gözüyle Sinema Sanatçıları (2007), Sinemadan Yüzler (2008) sayılabilir. Anadolu Ajansı ile İçimizden (2008), Artı 60 (2009), Beyaz Bir Masal (2010) ve Her dem Sultan (2010) gibi sosyal-kültürel sorumluluk projelerinin kitap ve fotoğraf sergisi çalışmalarını gerçekleştirdi.

Kırsal Düşü (Rustic Delusions) kitabı 2016 ‘da yayınlanmıştır.

*****

Read Previous

11 Ocak Çarşamba GÜNÜN SERGİLERİ

Read Next

12 Ocak Perşembe GÜNÜN KONSERİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: