Bozcaada’da İmza Günü

9 Eylül 2023 Cumartesi

Bozcaada’da İmza Günü

Eyüp Büyükbostancı Yazdı

Yazarlar Oktay GÜLDÜREN ve Kubilay Han KIRAY, birlikte yazdıkları “Bozcaada Kokusu” adlı kitaplarını 9 Eylül 2023 Cumartesi günü saat: 19.00′da Kasaba Aral / Bozcaada‘da imzalayacaklar.

Kitap Hakkında

” O zamanlar herkes birbirine saygı duyar ve çok değer verirdi. Çocukluğuma ait hatırladığım en güzel şeyler ; kimin Rum, kimin Ermeni, Rus, Bulgar, Yahudi, Çingene ve kimin Türk olduğunun sorgulanmadığı ortamlarda büyüdüğümüz, toplu olarak birbirimizin evlerine davetsiz gittiğimiz, duygu yüklü arkadaşlıklar dostluklar kurduğumuz, hatta çoğu komşu çocukların bizim evden çıkmadıkları, yemeklerini bile bizde yedikleriydi. “

Deniz ve rüzgar , lokum fırınlarında yapılan ekşi maya ekmek, meyve, sebze, et, şarap, yeme içme, eğlence, farklı etnik köken ve dinlerin birlikteliğinden doğan zengin yaşam kültürü, dini bayramlar, törenler, yortular ve sosyal etkinlikler. Yöneticilerin hayatı çoşku dolu düğünler, esnaf kültürü, berberlik, taş ustaları, ebelik, müzisyenlik, demircilik, alev ustalığı, kunduracılık, gazetecilik, balıkçılık, meyhanecilik, ekmekçilik….

Özellikle Osmanlı’ nın son dönemlerinde yaşayan zanaatkarların esnafın, kısacası Bozcaada halkının yoğun emek, günü yaşamaya dönük, bazen gülümseten, bazen hüzünlendiren incelik lerle dolu hayatlarını okuyoruz Bozcaada Kokusu ‘ nda…..

Oktay Güldüren ve Kubilay Han Kıray‘ ın yazdığı Bozcaada Kokusu; uzun yıllara dayanan özenli araştırmalar ve yoğun emekle bir araya getirilen metinlere dayanarak kaleme alınmış ; bir anı, tarih ve hikaye kitabı. Osmanlı’nın son dönemiyle birlikte, hızla yitip giden kasaba ve mahalle kültürü ile Gayrimüslim ve Müslümanların ürettiği ortak yaşam kültürüne dair bir ağıt, bir belge ve her satırı geçmişe özlemle yoğrulan incelik lerle dolu nitelikli bir yapıt.

Hayatların anlamını ölümsüz kılmak adına bir hayalle çıktıkları bu yolda ;

Tüm Ege ‘ den mübadil gelen ve Türkiye’den mübadil giden insanlara ait yaşam öykülerinin izlerini takip etmeyi sürdürecek masalsı hayat hikayelerini toplum belleğine kazandırmak için yazmaya devam edeceklerdir.

” Dünya uygarlığının başladığı yer kabul edilen Ege’ nin kutsal topraklarında, doğmuş olmak ve yaşamak, bize çok büyük bir güç veriyor. Hayatımıza da bir anlam kazandırıyor “

Bozcaada Kokusu

  • Oktay GÜLDÜREN & Kubilay Han KIRAY
  • Yayın Yönetmeni: Baha YILDIZHAN (Papa)
  • Yunanca Diksiyon: Gürol Kıray TAHSİNOĞLU & Radife GÜLDÜREN
  • Kapak Tasarımı: Kubilay Han KIRAY
  • Sayfa Tasarımı: Ali Tekin ÇAM
  • Eşgüdüm: Oğuz AKÇEŞME
  • Alternatif Yayıncılık – 1. Baskı 2023 – 152 sayfa

Önceki

Alican Leblebici & “Ringin Ortasında”

Sonraki

9 Eylül 2023 Cumartesi Günün Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar