Evin Okçuoğlu & “Merdiven Kapı İçeri Dışarı”

Evin Okçuoğlu&”Merdiven Kapı İçeri Dışarı”

Haber : Kemal Gönüleri

Fotografmetre Fotoğraf Gösterimi

Evin OkçuoğluMerdiven Kapı İçeri Dışarı Konulu Fotoğraflarını kendi yazdığı şiirleri eşliğinde paylaşacak..

Evin Okçuoğlu “Merdivenler zamanın izlerini taşır. Ahşap, beton, taş, metal merdivenler… Tırmanışlar, inişler ve varışların basamaklarından geçip giden insan ayak izlerini, merdivenlerde harcanan erişme çabasını, ve nihayet bir kapıya varınca dinlenip soluklanmayı anımsayın. Beklenti ile heyecan vardır kapı önlerinde… Çocukların oynamaları, zillere basıp kaçmaları da vardır. Kapılarda ev sakinlerinin kişiliğinden yansımalara da rastlarız. Tarihi kapılar, dinsel bina kapıları, ahşabın güzelliği, kapı kulpları… 
Suskun bir ağız gibi kapı da mıh gibi kapalıdır…. Ta ki içerisi dışarısı açılıp görünür oluncaya dek… Sır biter içeriden dışarıya bir geçiş başlar, hayata doğru geçitlerde içerilerde yuvalar gizlenir, dışarıları ise bizizdir.” diyor.

1971 Akademi Kitabevi & Cafe-Saat:19.30-21.00

Adres:Sakız sokak No:12 Kadıköy

Evin Okçuoğlu Kimdir?

3 Aralık 1956 yılında İstanbul’da doğdu. Atatürk Eğitim Enstitüsü İngilizce bölümünü 1977’de bitirip, öğretmenliğe başladı. 1985 yılında Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı’nda lisans tamamladı. 
7 Yıl Burhan Felek Lisesi’nde İngilizce Öğretmeni olarak, 19 yıl İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü’nde Okutman olarak çalıştı. Çocuk hakları ve eğitimi ile Yaratıcı Drama konularında demokratik kitle örgütlerinde çalışmalar yaptı. 2004 yılında emekli oldu. 
“Kosovalı Kız Zana” adlı bir çeviri kitabı vardır (2004 Papirüs Yayınevi). Şiirleri, Evrensel Kültür, Berfin Bahar, Amik, Çağdaş Türk Dili, Tay, Ekin Sanat, Karşın dergilerinde, öyküleri İnsancıl dergisinde yayımlandı. İlk kitabı Sakın Kızma Anne (Nisan, 2006 ATP yayınevi) genç/çocuk öykülerinden oluşmaktadır. Şiir Bahçesi, Ünlü Besteciler, Çocuk Emeği Öyküleri, Toprak Öyküleri, Konuşan Eşyalar Ekim, 2006’da aynı yayınevinden çıkan kitaplarıdır. Çilekli Masal Pastası adlı çocuk kitabı ATP yayınevinden 2007’de; Kora Yayınlarından ise 2009 yılında İçi Görünen Şiirler ve Sardunya Kırıldıkça (öykü) adlı kitapları çıkmıştır. 2011de En Güzel Gün İçin adlı şiir kitabı yine Kora yayınlarından çıkmıştır. 

*****

Read Previous

26 Ocak Perşembe TİYATRO OYUNU

Read Next

26 Ocak Perşembe GÜNÜN SERGİLERİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: