9 HAZİRAN 2016 PERŞEMBE; 44. İstanbul Müzik Festivali

9 HAZİRAN 2016 PERŞEMBE

44. İstanbul Müzik Festivali

Hazırlayan : Kemal Gönüleri

yehudimenuhin1

YEHUDI MENUHIN 100 YAŞINDA
MENUHIN AKADEMİSİ SOLİSTLERİ & MAXIM VENGEROV

I. İstanbul Festivali’nde verdiği unutulmaz konserlerle hafızalardan hâlâ silinmeyen, 20. yüzyılın en büyük sanatçı ve vizyonerlerinden Yehudi Menuhin tarafından 1977 yılında Gstaad’da kurulan, dünyanın dört bir yanından üstün yetenekli genç müzisyenleri bir araya getiren Uluslararası Menuhin Müzik Akademisi günümüzün yaşayan en iyi keman virtüözlerinden, Grammy, Gramophone, Echo, Edison ödülleri sahibi Maxim Vengerov ile festivalde!

Günümüzde klasik müzik sahnelerinin en aranan solistlerinden biri olmasının yanı sıra şefliğiyle de göz dolduran Maxim Vengerov geçtiğimiz sezonlarda Berlin Filarmoni, Londra Senfoni, BBC Senfoni, New York Filarmoni, Chicago Senfoni, Montreal Senfoni, Mariinsky Tiyatrosu Orkestrası ve Hong Kong Filarmoni gibi pek çok önemli orkestrayla konserler verdi.

Maxim Vengerov 2011 yılında, Avrupa müzik mirasının bir nesilden diğerine aktarılabilmesi için büyük müzisyenler ve öğrenciler arasında dolaysız bir bağlantı kurmak misyonuyla Yehudi Menuhin tarafından 39 yıl önce kurulan Uluslararası Menuhin Müzik Akademisi’nin müzik direktörlüğünü üstlendi. Tarihi boyunca genç müzisyenlere Nadia Boulanger, Benjamin Britten, Pablo Casals, Gaspar Cassado, George Enescu, Arturo Toscanini gibi efsane müzisyenlerle çalışma şansı tanımış olan Akademi, bünyesinde oluşturduğu Menuhin Akademisi Solistleri topluluğu ile öğrencilerine dünya sahnelerinde tecrübe kazandırıyor. Geniş repertuarı, teknik mükemmelliği ve müzikalitesinin tazeliği ve doğallığı ile tanınan Menuhin Akademisi Solistleri Londra Kraliyet Festival Salonu, Champs Elysées Tiyatrosu, Amsterdam Concertgebouw, Edinburgh Festivali gibi müzik merkezlerine ve Avrupa, Güney ve Kuzey Amerika’daki çeşitli ülkeler ile Japonya ve Çin’e düzenli turnelere çıkıyor.

Alman, Rus ve Fransız yaylı çalgılar repertuarının en güzel eserlerinden bir seçki, Maxim Vengerov’un hem şef hem de solist olarak yer alacağı bu konserde müzikseverlerle buluşuyor.

PROĞRAM

Maxim Vengerov keman & şef

Johann Sebastian Bach
İki Keman için Konçerto Re minör, BWV 1043*

*Maxim Vengerov bu eseri Menuhin Akademisi Solistler’den üç farklı kemancı ile seslendirecektir.

Wolfgang Amadeus Mozart
Keman Konçertosu No.5 La Majör, K.219

Pyotr İlyiç Çaykovski
Melankolik Serenad
Valse scherzo, Op.34
Yaylı Çalgılar için Serenad Do Majör, Op.48

Ara dahil 120 dakika sürer.

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı-Saat:20.00

Adres:

Bilet Fiyatları:1. Kademe 250 TL; 2. Kademe 200 TL; 3. Kademe 150 TL; 4. Kademe 100 TL; 5. Kademe 80 TL; Öğrenci 35 TL;

Read Previous

DENİZLE ÖPÜŞEN KENT FETHİYE- 2

Read Next

9 HAZİRAN 2016 PERŞEMBE; İSTANBUL’DA RAMAZAN

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: