7 HAZİRAN 2016 SALI; 44. İstanbul Müzik Festivali

7 HAZİRAN 2016 SALI

44. İstanbul Müzik Festivali

Hazırlayan : Kemal Gönüleri

İ S T A N B U L

orkestra1_Chris

ACADEMY OF ST MARTIN IN THE FIELDS
& MURRAY PERAHIA -II

Murray Perahia piyano & şef

“Perahia’yı günümüzün önde gelen piyanistlerinden biri yapan nitelikler, müziğe içe işleyen ve kişisel bir ışık yansıtma kabiliyetinde yatar, öyle ki onunla hiçbir şey ‘alışılagelmiş’ değildir.” Chicago Tribune

“Hassasiyet, özen, dört dörtlük müzisyenlik ve Avrupa’daki tüm oda orkestralarının toplamından daha üstün bir stil anlayışıyla icra edilen bir müzik bu.” Gramophone

Büyük virtüöz Murray Perahia’nın Konuk Birinci Şefi olduğu Academy of St Martin in the Fields ile birlikte gerçekleştireceği ikinci festival konseri Aya İrini Müzesi’nin eşsiz atmosferinde dinleyicilere unutulmaz bir müzik serüveni yaşatmaya devam ediyor.

Murray Perahia sadece virtüözitesiyle değil, müziğe kattığı hassasiyetiyle de günümüzün en aranan ve el üstünde tutulan piyanistlerinden biridir. Gençlik yıllarında çellist Pablo Casals, piyanist Vladimir Horowitz gibi efsanevi sanatçılarla çalışmış olan Perahia, İngiliz besteci Benjamin Britten’ın da hayranlığını kazanmıştır. Bu nedenle, Perahia’nın bu konserde yöneteceği Benjamin Britten’ın Frank Bridge’in Teması Üzerine Çeşitlemeleri müzikseverlere özellikle kaçırmamaları gereken bir müzik deneyimi vadediyor.

Benzersiz tınısı ile zamanımızın en saygın oda orkestralarından kabul edilen Academy of St Martin in the Fields ile 30 yılı aşkın süredir sayısız konser veren Murray Perahia, bu orkestrayla müzik eleştirmenlerinin “mutlaka canlı izlenmesi gereken bir performans” olarak nitelendirdiği Beethoven’ın tüm piyano konçertolarının DVD kaydını da yapmıştır. Bu konserde piyano repertuarının başyapıtlarından biri olan, Beethoven’ın en içe dönük ve duygusal konçertosu sayılan 4. Piyano Konçertosu’nu festival dinleyicileriyle buluşturacak olan Perahia ayrıca, BBC Music dergisinin “leziz bir tazelikte, ifadeli ve hayatın kendisi kadar sahici” olarak tanımladığı Academy of St Martin in the Fields’ı, “Bitmemiş Senfoni” adıyla da bilinen, orkestrasyon sanatının başyapıtlarından Schubert’in 8. Senfonisi’nde yönetecek.

PROĞRAM

Benjamin Britten
Frank Bridge’in Teması Üzerine Çeşitlemeler, op.10

Franz Schubert
Senfoni No.8 Si minör, D 759, “Bitmemiş”

Ludwig van Beethoven
Piyano Konçertosu No.4 Sol Majör, op.58

Ara dahil 115 dakika sürer.

Aya İrini Müzesi -Saat::20.00

Adres:Topkapı Sarayı Avlusu Sultanahmet

Biket Fiyatları: 1. Kademe 250 TL; 2. Kademe 200 TL; 3. Kademe 150 TL; Öğrenci 35 TL;

Read Previous

7 HAZİRAN 2016 SALI ; İSTANBUL’DA RAMAZAN

Read Next

7 HAZİRAN 2016 SALI; GÜNÜN SERGİLERİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: