4 HAZİRAN 2016 CUMARTESİ; 44. İstanbul Müzik Festivali

4 HAZİRAN 2016 CUMARTESİ

44. İstanbul Müzik Festivali

Hazırlayan : Kemal Gönüleri

İ S T A N B U L

antuan2

MÜZİK ROTASI

Konser Öncesi Kayıt Zorunluluğuyla İlgili Önemli Duyuru

Hollanda Başkonsolosluğu’nun aldığı güvenlik önlemleri nedeniyle mekâna giriş yapacak tüm izleyicilerin rezervasyon@iksv.org adresinden kayıt işlemlerini tamamlaması önemle rica olunur.

Cezayir Bahçe – Kahvaltı Saat:09.00-10.30

Mert Taner rehber

Açık büfe kahvaltı sırasında Hıristiyanlık tarihi ve arkeolojik turlar uzmanı rehber Mert Taner tarafından Müzik Rotasının mekânları hakkında bilgi verilecektir.
Kahvaltılı biletler Cezayir Bahçe kapasitesiyle sınırlıdır.

Konserler:

Saat:11.00-16.00 / 12.00-17.00,

Üç Horan Kilisesi
11.00-11.30 / 12.00-12.30

Cansın Kara viyolonsel

Johann Sebastian Bach
Viyolonsel Süiti No.4 Mi bemol Majör, BWV 1010

• • •

Meryem Ana (Panayia İsodion) Kilisesi
Saat:12.00-12.30 / 13.00-13.30

Trio Pax
Zeynep Keleşoğlu flüt
Günsu Özkarar viyola
Meriç Dönük arp

Théodore Dubois
Terzettino

Maurice Ravel
Flüt, Viyola ve Arp için Sonatin

Jacques Ibert
Flüt, Viyola ve Arp için 2 İnterlüd

• • •

Sent Antuan Alt Kilisesi
Saat:12.50-13.30 / 13.50-14.30

Auner Quartet
Daniel Auner keman
Barbara Galante keman
Natalia Binkowska viyola
Konstantin Zelenin viyolonsel

Franz Schubert
Yaylı Çalgılar Dörtlüsü No.13, D 804 “Rosamunde”

• • •

Hollanda Konsolosluğu Şapeli
Saat:14.00-14.40 / 15.00-15.40

Daria van den Bercken piyano

George Friederic Handel
Klavsen Süiti Mi Majör, HWV 430
Klavsen Süiti Fa Majör, HWV 427

Domenico Scarlatti
Klavsen Sonatı Re Majör, K 119
Klavsen Sonatı Do Majör, K 460
Klavsen Sonatı Do diyez minor, K 247
Klavsen Sonatı Do Majör, K 159

George Frideric Handel
Chaconne Sol Majör, HWV 435

• • •

Kırım Anglikan Kilisesi
Saat:15.30-16.00 / 16.30-17.00

İstanbul Oda Orkestrası
Hakan Şensoy şef
Emre Engin keman
Gamze Erengönül keman

Johann Sebastian Bach
Keman Konçertosu No.1 La minör, BWV 1041
İki Keman için Konçerto Re minör, BWV 1043

Eşsiz konserlerle bugüne kadar izleyicilerini unutulmayacak müzik yolculuklarına çıkarmış olan İstanbul Müzik Festivali, ilk kez gerçekleştireceği Müzik Rotası’nda Beyoğlu’nun tarihi mekânlarında gerçek bir yolculuk vadediyor.

Müzik Rotası, Beyoğlu’nun en renkli bölgelerinden Balıkpazarı’ndaki Üç Horan Ermeni Kilisesi’nde başlıyor. 16. yüzyıldan beri var olduğu belgelerden anlaşılan, mermer ve altın varakla süslü bu etkileyici mekânda müzikseverler Bach’ın teknik mükemmeliyet, sanatsal güzellik ve entelektüel derinlikle yoğrulmuş 4 numaralı Viyolonsel Süiti’ni 2013 Festival Genç Solisti Cansın Kara’dan dinleyecekler.

Müzik Rotası’nın ikinci durağında, müziğin birleştirici gücünün evrensel bir barış elçisi olduğuna inanan üç genç müzisyenden oluşan Trio Pax, 15. yüzyıldan kalma bir Meryem ikonası da dâhil çok çeşitli ikonalarla, tasvirlerle bezeli 1804 tarihli Panayia İsodion Rum Ortodoks Kilisesi’nde dinleyicileri Fransız repertuarıyla buluşturacak.

Tüm İstanbul’un belki de en tanınmış kilisesi diyebileceğimiz Sent Antuan’ın çok daha az bilinen alt kilisesindeki konserde Viyanalı yaylı çalgılar dörtlüsü Auner Quartet Viyana’nın dünyaya armağanı bir büyük bestecinin, Schubert’in zarif atmosferi, leziz lirikliğiyle öne çıkan Rosamunde’sini seslendirecek.

Halen Başkonsolosluk olarak kullanılan Hollanda Sarayı’ndaki en eski yapı olan 1711 tarihli Şapel, ev sahipliği yaptığı Protestan cemaatinin dışında bu kez kapılarını İstanbul Müzik Festivali’ne açacak. Amsterdam Concertgebouw ve Gergiev Festivali’nin düzenli konuğu Daria van den Bercken, kendisine 2012 Amsterdam Ödülü’nü de kazandıran Handel Piyanoda projesinden Klavsen Süitleri’ni seslendirmek için burada müzikseverleri bekliyor olacak.

Müzik Rotası İstiklal Caddesi’nin aşağısında sessiz sakin bir sokakta yükselen Neo-gotik tarzdaki Kırım Anglikan Kilisesi’nde, başladığı gibi yine Bach’ın eserleri ile son bulacak. Beyoğlu’nun eşsiz mekânlarına yeni anlamlar katacak olan bu tarihi yolculuk şef Hakan Şensoy yönetimindeki İstanbul Oda Orkestrası ile 2012 Festival Genç Solisti Emre Engin ve 2015 Süreyya Operası Ulusal Keman Yarışması birincisi Gamze Erengönül’ün Bach’ın keman konçertoları yorumlarıyla sona erecek.

Dinamiğin, ruhani huzurun, tarihin izlerinin eksik olmayacağı Müzik Rotası, tüm müzikseverlere Beyoğlu’nun tarihi mekânlarına farklı bir pencereden bakma şansı tanıyor.

* Müzik Rotası yürüyerek yapılacaktır. Mekânlara araçla ulaşım sağlanmayacaktır.
* Rota üzerinde yokuş ve merdivenler bulunduğundan dinleyicilerin rahat ayakkabılar giymesi tavsiye olunur.
* Mekânlar engelli erişimine uygun değildir.
* Mekânlarda yiyecek içecek satışı yoktur.
* Bu etkinlikte öğrenci bileti uygulaması yoktur.

Bilet Fiyatları : Kahvaltılı bilet 200 TL; Yalnız Konser Bileti 150 TL;

*****

meneses1

YILDIZLAR BULUŞMASI -I
ANTONIO MENESES & MARIA JOÃO PIRES

Maria João Pires piyano

Antonio Meneses viyolonsel

Ludwig van Beethoven
Viyolonsel Sonatı No.4 Do Majör, op.102 No.1
Piyano Sonatı No.32 Do minör, op.111

Manuel de Falla
Viyolonsel ve Piyano için Popüler İspanyol Süiti

Johannes Brahms
Viyolonsel Sonatı No.1 Mi minör, op.38

“Çalışlarının samimi ve etkileşimli doğasında, fikirlerin kendiliğinden paylaşılıp biçimlenmesinde hem müzikal hem de sözel olarak aynı dili konuştukları hemen belli oluyor.” The Telegraph

Gerek müzikal gerek kişisel çizgisiyle klasik müzik dünyasında yaşayan bir efsane olan piyanist Maria João Pires ile düzenli işbirliği yaptığı usta çellist Antonio Meneses, yakın zaman önce Deutsche Grammophon etiketiyle çıkardıkları Wigmore Hall Recital albümüyle de övgüler toplayan, fevkalade müzikal birlikteliklerini İstanbul Müzik Festivali’ne taşıyorlar.

Gramophone dergisinin “zamanımızın yorumu en doğal usta piyanistlerinden biri” olarak tanımladığı Maria João Pires 1948’de dört yaşındayken verdiği ilk konserinden bu yana müzikal yorumu ve sanatının kusursuz bütünlüğü ile dinleyicilerini büyülemeye devam ediyor. Hem Deutsche Grammophon hem de Erato’nun 2014 yılında 70. doğum günü onuruna kapsamlı CD setlerini yayınladığı Pires, Berlin Filarmoni, Amsterdam Concertgebouw, Viyana Filarmoni, Boston Senfoni gibi orkestraların, Schleswig-Holstein, Schubertiade, Edinburgh, BBC Proms gibi festivallerin aranan konuğu olmasının yanı sıra Augustin Dumay ve Antonio Meneses ile de pek çok oda müziği konseri veriyor.

1977 yılında Münih ARD Yarışması ve 1982’de Moskova’da Çaykovski Yarışması’nda kazandığı birinciliklerle müzik dünyasına bir göktaşı gibi düşen Antonio Meneses, o günden bu yana dünyanın önde gelen orkestraları ve şefleriyle konserler veriyor. Karajan yönetimindeki Berlin Filarmoni ile Deutsche Grammophon firması için iki kaydı, Kraliyet Filarmoni, Northern Sinfonia, Köln WDR Senfoni, Moskova Filarmoni, Basel Senfoni ve Münih Oda Orkestrası dâhil pek çok topluluk eşliğinde albümleri bulunan Meneses, müziğin içsel güzelliğini ortaya çıkardığı düşünceli, sıcak ve zarif yorumları ile eleştirmenlerce en büyük virtüözler arasında sayılıyor.

Beethoven’ın son dönem başyapıtlarının seslendirileceği konserde, piyano ile viyolonselin dengesiyle öne çıkan ve viyolonsel repertuarında önemli yere sahip Brahms’ın 1 numaralı Viyolonsel Sonatı ve İspanya’nın dünya müzik kültürüne en büyük armağanlarından Falla’nın Viyolonsel ve Piyano için Popüler İspanyol Süiti de yer alıyor. Yorumlarındaki yaşam gücü ve özgürlük duygusu, müzikal iletişimlerindeki kusursuzlukla müziğe tüm doğallığıyla hayat veren Maria João Pires – Antonio Meneses ikilisi bu konserde Alman ve İspanyol müziğinden bir seçki sunuyorlar.

Ara dahil 105 dakika sürer.

Süreyya Operası – Saat:20.00

Adres:Bahariye Caddesi Moda/Kadıköy

Bilet Fiyatları:

1. Kademe 120 TL; 2. Kademe 90 TL; 3. Kademe 60 TL; Öğrenci 35 TL; Loca 150 TL

Read Previous

4 HAZİRAN 2016 CUMARTESİ; Cihangir Festivali 2.Gün

Read Next

4 HAZİRAN 2016 CUMARTESİ; GÜNÜN SERGİLERİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: