3 HAZİRAN 2016 CUMA; 44. İstanbul Müzik Festivali

3 HAZİRAN 2016 CUMA

44. İstanbul Müzik Festivali

Hazırlayan : Kemal Gönüleri

İ S T A N B U L

cohen1

ORCHESTRA OF THE SWAN “BİR YAZ GECESİ RÜYASI”

Konsere Doğru
Asuman Kafaoğlu Büke‘nin Shakespeare ve Bir Yaz Gecesi Rüyası üzerine konuşması

Aya İrini Müzesi Ön Avlusu – Saat:19.00-19.30

Bu yılki temasını Shakespeare’in dizelerinden alan İstanbul Müzik Festivali, ölümünün 400. yılında büyük yazarı özel bir projeyle selamlıyor. Shakespeare’in en renkli oyunlarından Bir Yaz Gecesi Rüyası için Mendelssohn’un bestelediği eserde kökleri Stratford-upon-Avon’da olan Orchestra of the Swan ve 2015 Leyla Gencer Şan Yarışması Halk Ödülü sahibi soprano Ayşe Şenogul, ödüllü Shakespeare yorumcusu, oyuncu Tilbe Saran’la bir araya geliyor. Orchestra of the Swan, Mendelssohn’un son büyük orkestra eseri olan Keman Konçertosu’nda ise dünya sahnelerinde yıldızı hızla yükselen genç İngiliz kemancı Tamsin Waley-Cohen’i konuk ediyor.

Birmingham Şehir Salonu’nun Yerleşik Orkestrası Orchestra of the Swan, geçtiğimiz sezon İngiltere genelinde 60’tan fazla konser verdi; ayrıca Çin’e ilk turnesini büyük başarıyla tamamladı. BBC Music dergisinin “mükemmel, heyecan dolu bir orkestra ve şef” diye tanımladığı orkestra ve artistik direktörü David Curtis’in yapmış olduğu kayıtlar Gramophone dergisi ve Classic Fm tarafından Haftanın Albümü seçildi. Geniş repertuarı ile dikkat çeken orkestra, çağdaş bestecilerin 60’tan fazla eserinin prömiyerini de gerçekleştirdi.

Yorumunu The Guardian’ın “korkusuz bir enerji” olarak tanımladığı yetenekli kemancı, Orchestra of the Swan’ın 2015/16 sezonu Yerleşik Sanatçısı Tamsin Waley-Cohen Avrupa’dan Amerika’ya ve Yeni Zelanda’ya uzanan kariyerinde Kraliyet Filarmoni, Londra Filarmoni, BBC Orkestraları ve Budapeşte Filarmoni gibi topluluklar eşliğinde konserler veriyor.

Shakespeare’nin Bir Yaz Gecesi Rüyası’nın büyüsüne kapılarak ona bestesi ile tekrar can veren Mendelssohn’un aynı adlı eserini, ünlü tiyatrocumuz Tilbe Saran’ın oyundan canlandıracağı bölümler ile daha da zenginleştirerek sunmaktan büyük mutluluk duyan İstanbul Müzik Festivali, bu konsere tüm müzik ve tiyatroseverleri bekliyor.

David Curtis şef

Tamsin Waley-Cohen keman

Ayşe Şenogul, Pınar Koç soprano, Yeliz Çelikkol alto

Tilbe Saran oyuncu

PROĞRAM

Felix Mendelssohn
Keman Konçertosu Mi minör, op.64
Bir Yaz Gecesi Rüyası, op.61

Ara dahil 110 dakika sürer.

Oyundan alıntılar Türkçe olacaktır.

Aya İrini Müzesi – Saat: 20:00

Adres:Topkapı Sarayı Avlusu Sultanahmet

Bilet Fiyatları:1. Kademe 200 TL; 2. Kademe 150 TL; 3. Kademe 100 TL; Öğrenci 35 TL;

Read Previous

3 HAZİRAN 2016 CUMA; GÜNÜN SERGİLERİ

Read Next

3 HAZİRAN 2016 CUMA; Cihangir Festivali 1.Gün

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: