24 HAZİRAN 2016 CUMA 44. İstanbul Müzik Festivali

24 HAZİRAN 2016 CUMA

44. İstanbul Müzik Festivali

Hazırlayan: Kemal Gönüleri

İ S T A N B U L

orkestra0b

Viyana Senfoni Orkestrası & Robert Trevıno & Alıce Sara Ott

Konsere Doğru; Sevin Okyay’ın konuşması
Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Üst Fuayesi-Saat: 19.00-19.30

44. İstanbul Müzik Festivali, 115 yıllık zengin müzikal geleneğiyle Viyana’nın kültür elçisi ve şehrin kültürel hayatında aslan payının sahibi olduğu gibi, Avrupa’nın en saygın topluluklarından biri kabul edilen Viyana Senfoni Orkestrası ile kapanıyor. Orkestra, bu konserinde yorumlarıyla özellikle övgü topladığı Romantik dönemden başyapıtlar seslendirecek.

Konserin solisti, eleştirmenlerin övgü yağmuruna tuttuğu Alice Sara Ott, The Guardian gazetesi tarafından “müzik dünyasında bir efsane olacak potansiyele sahip” olarak görülüyor. Chopin Valsleri’nin tamamını yorumladığı iddialı kaydı İngiltere dâhil 25 ülkede liste başı olurken piyaniste ayrıca Echo ödülünü de kazandırdı. Londra Kraliyet Filarmoni, Philharmonia Orkestrası, Bavyera Radyo Senfoni, NHK Senfoni, Los Angeles Filarmoni, Chicago Senfoni Orkestrası gibi önemli orkestralar eşliğinde konserler vermiş olan 27 yaşındaki genç solist, festivalde Viyana Senfoni Orkestrası ile Liszt’in Weimar yıllarının en önemli eserlerinden biri olan ve yorumcunun virtüözitesini şart koşan 2 numaralı Piyano Konçertosu’nu yorumlayacak.

1900 yılında kurulduğundan bu yana geleneksel Viyana tınısına sahip çıkan orkestranın müzikal karakterini şekillendiren efsanevi şefler arasında Richard Strauss, Wilhelm Furtwängler, Herbert von Karajan ve Fabio Luisi sayılabilirken, konuk şef olarak orkestrayı yöneten isimler arasında da Leonard Bernstein, Lorin Maazel, Zubin Mehta ve Claudio Abbado yer alıyor. Artık çağımızın orkestra repertuarının temel taşları haline gelmiş çeşitli eserlerin ilk seslendirilişleri de Viyana Senfoni imzasını taşıyor.

Kısa zamanda kendini kanıtlayarak günümüzün en ilgi uyandıran şeflerinden biri olan Robert Trevino’nun Münih Filarmoni Orkestrası ile ilk defa sahneye çıkışı Süddeutsche Zeitung tarafından “nefes kesici bir Mahler” olarak nitelendirildi. Trevino’nun Bamberg Senfoni, San Francisco Senfoni, Dresden Filarmoni, Londra Filarmoni, Royal Flemish Filarmoni ve Frankfurt Radyo Senfoni Orkestralarıyla konserleri geçen sezonun yankı uyandıran işbirliklerinden olurken gelecek sezon da Royal Stockholm Filarmoni, Berlin Radyo Senfoni Orkestrası, City of Birmingham Symphony, Orchestra della Maggio Musicale Fiorentino, Philharmonia Zurich, Toronto Senfoni, Royal Liverpool Philharmonic ve Cleveland Orkestrası’nı yöneteceği konserler müzikseverler tarafından ilgiyle beklenmete.

Viyana Senfoni Orkestrası & Robert Trevıno & Alıce Sara Ott

Robert Trevino şef

Alice Sara Ott piyano

PROĞRAM

Pyotr İlyiç Çaykovski
Orkestra için Fantezi Uvertür Fa minör, Op.18 “Fırtına”

Franz Liszt
Piyano Konçertosu No.2 La Majör, S.125

Antonín Dvořák
Senfoni No. 7 Re minör, op.70 B.141

Ara dahil 115 dakika sürer.

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı – Saat:20:00

 

Adres: Gümüş Caddesi No:4  HARBİYE

 

Bilet Fiyatları: 1. Kademe 300 TL; 2. Kademe 250 TL; 3. Kademe 180 TL; 4. Kademe 120 TL; 5. Kademe 90 TL; Öğrenci 35 TL;

Read Previous

23 HAZİRAN 2016 PERŞEMBE GÜNÜN SERGİLERİ

Read Next

24 HAZİRAN 2016 CUMA İSTANBUL’DA RAMAZAN

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: