18 HAZİRAN 2016 CUMARTESİ; 44. İstanbul Müzik Festivali

18 HAZİRAN 2016 CUMARTESİ

44. İstanbul Müzik Festivali 

Hazırlayan: Kemal Gönüleri

İ S T A N B U L

capucon2

BEETHOVEN AKADEMİ ORKESTRASI & GAUTIER CAPUÇON

Konsere Doğru
Dikmen Gürün’ün Shakespeare üzerine konuşması
İş Sanat Konser Salonu Fuayesi-Saat:19.00-19.30

44. İstanbul Müzik Festivali yıldız viyolonselci Gautier Capuçon’un günümüzün önde gelen dinamik genç orkestralarından Beethoven Akademi Orkestrası ile işbirliği yaptığı bu konserinde, 19. yüzyıl Avrupa’sının büyük bestecilerinin sevilen eserlerini seslendiriyor; aynı zamanda Shakespeare’den ilham almış iki başyapıtla festival temasına da gönderme yapıyor.

Pek çok müzisyenin gelmiş geçmiş en gösterişli viyolonsel konçertosu olarak nitelendirdiği Saint-Saëns’ın 1 numaralı Viyolonsel Konçertosu ile Massenet’nin Meditasyon’unda usta şef Jacek Kaspszyk yönetimindeki Beethoven Akademi Orkestrası, kuşağının önde gelen viyolonselcilerinden Gautier Capuçon’a eşlik edecek.Telegraph gazetesinin “Çalışında kusursuz zevk, romantik ateş ve teknik özgüvenin bileşimi var” dediği Capuçon Berlin Filarmoni, Amsterdam Concertgebouw, Mariinsky Orkestrası, Tokyo NHK Senfoni, Los Angeles ve New York Filarmoni dâhil, dünyanın dört bir yanında önemli orkestralara defalarca konuk olmasının yanı sıra oda müziği projeleriyle de adından söz ettiriyor. Bol ödüllü sanatçı viyolonsel repertuarının başyapıtlarını içeren geniş diskografisiyle ayrıca dikkat çekiyor.

Kurulduğu 2003 yılından beri on yedi CD kaydına imza atan Beethoven Akademi Orkestrası’nın EMI ile olan anlaşması dışında, Warner Bros ve Monolith gibi dev yapım şirketleri için stüdyoya girdiği film müziği kayıtları da dikkat çekmekte. Vasiliy Petrenko, Jacek Kaspszyk, Gabriel Chmura, Massimiliano Caldi, ,Clemens Schuldt, Daniel Smith, Alan Urbanek gibi deneyimli şeflerle çalışma imkânı bulan topluluk Martin Frost, Christian Lindberg, Krzysztof Jablonski, Steven Isserlis, Konstantin Sherbakov, Kevin Kenner, Øystein Baadsvik, Ingolf Wunder, Danil Trifonov’un da aralarında bulunduğu her kuşaktan önemli solistlerle bir araya geldi. Orkestra Alte Oper Frankfurt, Konzerthaus Dortmund, Gasteig Münih gibi prestijli konser salonlarının düzenli konuğu oldu; 2009 ve 2013 yıllarında Musikverein Golden Hall’da düzenlediği konser serileriyle adını duyurdu. 2011’den beri Darmstadt Yerleşik Orkestrası olan topluluk, 2013’ten beri deneyimli şef Jacek Kaspszyk ile çalışmakta.

Birçok deneyimli orkestrayı utandıracak bir müzikal olgunluğa sahip olarak nitelendirilen Beethoven Akademi Orkestrası’nın yine çalışındaki dinamizm ve tutkuyla günümüzün vazgeçilmez viyolonsel solistlerinden olan Gautier Capuçon ile vereceği bu konser, festival dinleyicilerini bir kez daha baştan çıkaracak.

PROĞRAM

Jacek Kaspszyk şef
Gautier Capuçon viyolonsel

Stanisław Moniuszko
Otto Nicolai’nin Windsor’un Şen Kadınları için Bale Müziği Uvertürü

Camille Saint-Saëns
Viyolonsel Konçertosu No.1 La minör, op.33

Jules Massenet
Thaïs operasından Meditasyon

Sergei Prokofiev
Romeo ve Juliet Süitlerinden Seçmeler, op.64 ve 101

Ara dahil 110 dakika  sürer.

İş Sanat Konser Salonu-Saat:20:00

Adres: İş Kuleleri 4.LEVENT

 

Bilet Fiyatları: 1. Kademe 200 TL; 2. Kademe 150 TL; 3. Kademe 100 TL; Öğrenci 35 TL;

Read Previous

17 HAZİRAN 2016 CUMA; GÜNÜN SERGİLERİ

Read Next

18 HAZİRAN 2016 CUMARTESİ; İSTANBUL’DA RAMAZAN

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: