17 HAZİRAN 2016 CUMA; 44. İstanbul Müzik Festivali

17 HAZİRAN 2016 CUMA

44. İstanbul Müzik Festivali 

Hazırlayan: Kemal Gönüleri

İ S T A N B U L

kaspszyk2_

BEETHOVEN AKADEMİ ORKESTRASI & HERBERT SCHUCH

Konsere doğru
Aydın Büke’nin program üzerine konuşması

İş Sanat Konser Salonu Fuayesi-Saat:19.00-19.30

Bu yılki festivalde iki konserle İstanbullu müzikseverlerle buluşacak olan Beethoven Akademi Orkestrası, ilk konserinde klasik müziğin sevilen eserlerinin yanı sıra son yılların en önemli müzikal keşfi Polonyalı besteci Weinberg’in 4. Senfonisi’nin de Türkiye’deki ilk seslendirilişini gerçekleştirecek. Bu konserin solisti, farklı stillerdeki mükemmelliği ve yumuşak tonu kadar zeki yorumlarıyla da eleştirmenlerin övgüsünü toplayan, günümüz klasik müzik dünyasında heyecan uyandıran piyanistlerden Herbert Schuch.

Albümleri iki yıl üst üste Echo Klassik ödülü kazanan Herbert Schuch Londra Filarmoni’den Tokyo NHK Senfoni’ye, Camerata Salzburg’dan Danimarka Radyo Senfoni’ye pek çok orkestra eşliğinde çalmakta; Kissinger Sommer, Rheingau, Ruhr ve Salzburg dâhil, önemli festivallere düzenli konuk olmakta. Schuch’un 2015/16 sezonunda, Gergiev yönetimindeki Mariinsky Orkestrası ile ilk konserinin yanı sıra DSO Berlin ve Camerata Salzburg ile devam eden işbirlikleri göze çarpıyor.

Polonya’nın genç ve yetenekli müzisyenlerinden oluşan Beethoven Akademi Orkestrası kuruluşundan kısa bir süre sonra günümüzün aranan genç kuşak orkestraları arasında yerini aldı. DUX Poland, Centaur Records USA ve Universal Music etiketiyle çıkan on yedi CD kaydına imza atmış olan topluluk, kısa süre önce anlaştığı saygın plak şirketi EMI ile düzenli olarak kayıtlarına devam etmekte. Beethoven Akademi Orkestrası Hans Zimmer, Elliot Goldenthal, Michał Lorenc ve Jan A. P. Kaczmarek ile yaptığı iş birliklerinde klasik müziğin yanında bir çok film müziği kaydı ile de adından söz ettirdi; Universal Music etiketiyle çıkan Siedem Pieśni Marii albümü Polonya’da Platin-Plak ödülüne layık görüldü. 2009 ve 2013 yıllarında Musikverein Golden Hall’da düzenlediği konser serileriyle eleştirmenlerden övgüler alan topluluk, 2011’den beri Darmstadt Yerleşik Orkestrası’dır. Beethoven Akademi Orkestrası’nın birinci şefliğini 2013’ten beri deneyimli şef Jacek Kaspszyk sürdürmekte.

Bu konserde Polonya’nın Şostakoviç’i olarak adlandırılan Weinberg’in 4. Senfonisi’nin Türkiye prömiyerinin yanı sıra “form açısından bir mucize” olarak gösterilen Rachmaninov’un Paganini’nin bir Teması Üzerine Rapsodi’si ve Çaykovski’nin ilk başyapıtı sayılan, festival temasına da gönderme yapan fantezi uvertürü ile heyecan verici bir program müzikseverleri bekliyor.

Jacek Kaspszyk şef
Herbert Schuch piyano

PROĞRAM

Pyotr İlyiç Çaykovski
Romeo ve Juliet Fantezi Uvertürü

Sergei Rachmaninov
Paganini’nin bir Teması Üzerine Rapsodi

Mieczysław Weinberg
Senfoni No.4 La minör, op.61 *

* Türkiye prömiyeri

Ara dahil 110 dakika sürer.

İş Sanat Konser Salonu-Saat:20:00

Adres: İş Kuleleri 4.LEVENT

 

Bilet Fiyatları: 1. Kademe 200 TL; 2. Kademe 150 TL; 3. Kademe 100 TL; Öğrenci 35 TL

Read Previous

HAN’da GÜZEL ŞEYLER OLUYOR

Read Next

17 HAZİRAN 2016 CUMA; İSTANBUL’DA RAMAZAN

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: