16 HAZİRAN 2016 PERŞEMBE; 44. İstanbul Müzik Festivali

16 HAZİRAN 2016 PERŞEMBE

44. İstanbul Müzik Festivali 

Hazırlayan: Kemal Gönüleri

İ S T A N B U L

topluluk1

ISABELLE VAN KEULEN TOPLULUĞU
‘TANGO NUEVO’

“Kalpten Gelen Müzik”: Isabelle van Keulen Topluluğu’nun kaydettiği DVD’deki kısa belgeselin başlığı olan bu cümle, topluluğun Piazzolla yorumundaki başarısının sırrını da içinde barındırıyor. Bu güne kadar sayısız topluluk tarafından sayısız kere dünya sahnelerine taşınan Arjantinli besteci Astor Piazzolla’yı yorumlamanın sırrı nerede yatıyor? Günümüzün tanınmış keman ve viyola sanatçısı Isabelle van Keulen cevabın sadelik olduğunu söylüyor.

Bu, tüm süslemelerden uzak, samimi müziği şık kurdelelerle paketlenmiş halde sunmak yerine, tüm sadeliği ve hatta zaman zaman hamlığı ile dolaysız ve duygu dolu bir biçimde yorumlamak gerektiğine inanan Isabelle van Keulen, kendisi ile aynı düşünceleri paylaşan, her biri kuşağının önde gelen icracılarından olan bandeneoncu Christian Gerber, kontrbasçı Rüdiger Ludwig ve piyanist Ulrike Payer ile 2011 yılında bir araya geldi. Daha ilk konserlerinde sadık bir hayran kitlesi kazanan topluluk, Amsterdam Concertgebouw, Rheingau Müzik Festivali, Schleswig-Holstein Müzik Festivali ve Delft Festivali gibi prestijli salon ve festivallerde verdiği konserlerle çok konuşuldu ve hemen tekrar davetler almaya başladı. Kuruluşundan kısa bir süre sonra Challenge Classics’ten kayıt teklifi alan topluluk, ilk CD ve DVD’si Tango!’yu çıkardı.

Astor Piazzolla’nın yenilikçi stili ve tangoyu ciddi müzik dinleyicilerine sunma arzusuyla yarattığı Nuevo Tango, Buenos Aires’in arka sokaklarında doğan geleneksel tango melodileri ile klasik müzik formlarını ve caz unsurlarını ustaca sentezleyerek, Arjantin’in belli bir kesimine hitap eden bir müzik türü olmaktan çıkıp günümüzün en gözde müzik türlerinden biri haline geldi. 20. yüzyılın modern ve hızlı dünyasına tekrar romantik bir soluk getiren Nuevo Tango, 16 Haziran akşamı İstanbul Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansı’ndan Arjantin sokaklarına bir kapı açacak.

* Konser ağaçlık alanda gerçekleşeceğinden mekâna düz ayakkabı ile gelmeniz tavsiye olunur.
* Tarabya’da yaz akşamları serin olur, sıkı giyinin.

Isabelle van Keulen keman
Christian Gerber bandoneon
Rüdiger Ludwig kontrbas
Ulrike Payer piyano

PROĞRAM

Astor Piazzolla
Tangolar

Ara dahil 100 dakika sürer.

Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansı-Saat:21.00

 

Adres: Yeniköy Caddesi, No: 88 TARABYA

 

Bilet Fiyatları: 1. Kademe 150 TL; 2. Kademe 120 TL; 3. Kademe 90 TL; Öğrenci 35 TL;

Read Previous

15 HAZİRAN 2016 ÇARŞAMBA; GÜNÜN SERGİLERİ

Read Next

16 HAZİRAN 2016 PERŞEMBE; İSTANBUL’DA RAMAZAN

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: