13 HAZİRAN 2016 PAZARTESİ; 44. İstanbul Müzik Festivali

13 HAZİRAN 2016 PAZARTESİ

44. İstanbul Müzik Festivali

Hazırlayan: Kemal Gönüleri

Artemis-Felix

YILDIZLAR BULUŞMASI -II
casalQuartett & GAUTIER CAPUÇON

İstanbul Müzik Festivali dinleyicileri her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük buluşmalara tanıklık ediyor. Diapason Decouverte, Pizzicato ve iki Echo Ödülü sahibi casalQuartett, The Guardian’ın “çello semasının genç yıldızı” olarak nitelendirdiği Gautier Capuçon ile uluslararası çapta övgüler toplayan işbirliğini bu kez festivale taşıyor.

1996 yılında kurulan casalQuartett, sayısı bini aşan konserlerindeki performansı, repertuvarının çeşitliliği ve müzikal hassasiyetini seyircilere nüfuz ettirmekteki başarısı ile kendisini günümüzün en başarılı ve saygın yaylı çalgılar dörtlülerinden biri olarak kanıtladı. Temelini oda müziğinin usta isimleri Carmina-Quartett, Alban-Berg Quartett ve Walter Levin ile olan çalışmalarından alan casalQuartett, Martha Argerich, Clemens Hagen, Nikolaj Znaider, Patricia Kopatchinskaya, Sol Gabetta, Giora Feidman Feidman’ın da aralarında olduğu sayısız sanatçıyla olan konserleriyle oda müziğindeki iddiasını daha da güçlendirdi. Düzenlediği üç ayrı festival ile yenilikçi vizyonunu dinleyicilerle paylaşan dörtlü, Schleswig Holstein Müzik Festivali, Bonn Beethoven Festivali, Lucerne Festivali, Berlin Konzerthaus, Tonhalle Zürich, Essen Filarmoni, Muziekgebouw Amsterdam, Satori Hall Tokyo gibi önemli uluslararası festival ve konser salonlarında övgü alan konserler verdi.

Bol ödüllü viyolonselci Gautier Capuçon Gergiev, Dudamel, Bychkov, Haitink, Dutoit ve Eschenbach gibi şeflerin yönetiminde Berlin Filarmoni, Viyana Filarmoni, Amsterdam Concertgebouw, Mariinsky Tiyatrosu, Tokyo NHK Senfoni, New York Filarmoni dâhil dünyanın dört bir yanındaki orkestralar eşliğinde konserler veriyor. Yorumundaki enerji ve hissel yoğunlukla övgü toplayan Capuçon resitaller ve oda müziği konserleriyle de Avrupa’nın önemli salonlarına ve festivallerine konuk oluyor; Martha Argerich, Daniel Barenboim, Mikhail Pletnev, Yuja Wang, Yuri Bashmet, Angelika Kirchschlager, Ebène Quartet gibi solist ve topluluklarla çalıyor.

2015 ECHO Klassik En İyi Oda Müziği Yorumu Ödülü ile başarısını taçlandırıan casalQuartett’in dinamizminin Gautier Capuçon’un nefes kesici performansıyla buluşacağı bu konser, programındaki Beethoven’ın Yaylı Çalgılar Dörtlüsü “Razumovsky” ve Schubert’in zengin ve derin renklerle örülü Yaylı Çalgılar Beşlisi ile kaçırılmayacak bir müzikal buluşma.

casalQuartett
Felix Froschhammer birinci keman
Rachel Rosina Späth ikinci keman
Markus Fleck viyola
Andreas Fleck viyolonsel
Gautier Capuçon viyolonsel +

PROĞRAM

Joseph Haydn 18′
Yaylı Çalgılar Dörtlüsü Do Majör Op. 33 No. 3 “Kuş”
-Allegro moderato
-Scherzo. Allegretto
-Adagio ma non troppo
-Rondo. Presto

Carl Nielsen 26′
Yaylı Çalgılar Dörtlüsü No. 1 Sol minör Op. 13
-Allegro energico
-Andante amoroso
-Scherzo: Allegro molto
-Finale: Allegro inquieto

Ara

Franz Schubert 50’
Yaylı Çalgılar Beşlisi, op.163 D 956 (1828) +

Ara dahil 125 dakika sürer.

Süreyya Operası-Saat:20:00

Adres:Bahariye Caddesi Moda/Kadıköy

Bilet Fiyatları:1. Kademe 120 TL; 2. Kademe 90 TL; 3. Kademe 60 TL; Öğrenci 35 TL; Loca 150 TL

Read Previous

BURDUR ÇAVDIR&KOZAĞAÇ

Read Next

13 HAZİRAN 2016 PAZARTESİ; İSTANBUL’DA RAMAZAN

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: