11 HAZİRAN 2016 CUMARTESİ; 44. İstanbul Müzik Festivali

11 HAZİRAN 2016 CUMARTESİ

44. İstanbul Müzik Festivali

Hazırlayan : Kemal Gönüleri

İ S T A N B U L

yaşar kemal

DENİZ KÜSTÜ
Yaşar Kemal’in romanından uyarlanan müzik tiyatrosu

Konsere Doğru
Cevat Çapan’ın “Yaşar Kemal ve Deniz Küstü” romanı üzerine konuşması

Süreyya Operası Üst Fuayesi – Saat:19.00-19.30

Yaşar Kemal’in 1978 tarihli romanından uyarlanan ve İstanbul’a, İstanbul’un denizlerine, yunuslarına, deniz yaşamına bir övgü niteliği taşıyan Deniz Küstü, Balıkçı Selim gibi idealistler ile sırf kendi ceplerini doldurmak uğruna deniz yaşamını olduğu gibi insanların da yaşam alanlarını ve geçim kaynaklarını yok eden diğerlerinin hayatları kesiştiğinde olacakları lirik ve dramatik bir bakışla irdeliyor.

Yaşar Kemal’in öngörülü, çevreci romanını ele alan bu güçlü müzik tiyatrosunun bestecisi Michael Ellison, 2012’de İstanbul Müzik Festivali ve Rotterdam Operadagen ortak siparişi üzerine bestelediği Söyle Ben Senim-Mevlana’daki gibi yine Türk geleneksel çalgılarını çoksesli müziğin içine işleyerek, eserin Boğaz’a özgü eşsiz ses dünyasını yaratıyor. İstanbul’un manzaraları ile karakterlerinin hayallerini anlatırken kâh bir tekneye kâh şehir labirentine dönüşen sahnenin fonundaki video skenografiyle Beyoğlu ve Kadıköy’ün karanlık köşeleri de fantastik deniz manzaralarına, hayal dünyalarına dönüşüyor.

Deniz Küstü’de lirizm ile idealizm, en temel insani özlemler ve insanın denizleri ve karaları paylaştığı diğer canlılara duyduğu sevgi ile daha karanlık gerçekler arasında dramatik, zaman zaman gerçeküstü bir etkileşim söz konusu. American Record Guide’ın “ustaca, kuvvetli ve sürükleyici” olarak nitelendirdiği Ellison’ın müziği, barındırdığı renk zenginliği, kontrastları, değişken ritmik dili ile bu etkileşimi açığa vuruyor.

Modern kültürümüzün yapı taşlarından Yaşar Kemal’in Deniz Küstü romanının Michael Ellison’un müzikleri, metin ve rejide Simon Jones, koreografide Zeynep Tanbay ve video skenografisinde NohLab işbirliğiyle sahneye taşınacağı bu dünya prömiyeri, matine ve suare olmak üzere iki seansta izleyicilerle buluşarak festival seyircilerine nadiren tanıklık edebilecekleri müzikal ve görsel bir deneyim yaşatacak.

Deniz Küstü *
Yaşar Kemal’in aynı adlı romanından Michael Ellison tarafından uyarlanan müzik tiyatrosu
Müzik: Michael Ellison
Libretto: Simon Jones
Reji: Simon Jones
Koreografi: Zeynep Tanbay
Video Performans & Enstalasyon: NOHlab
Repetitör: Ian Shaw

Hezarfen Ensemble
Michael Rafferty şef
Gwion Thomas, Robyn Allegra Parton, Louise Innes, Damian Thantrey, Adam Green solistler
Evrim Akyay, Gizem Bilgen, Can Gökdoğan, Serhat Kural dansçılar

* DÜNYA PRÖMİYERİ

Ara dahil 90 dakika sürer.
İngilizce, Türkçe üstyazılı.

Süreyya Operası – Saat :14.00 ve 20.00

Adres:Bahariye Caddesi Moda/Kadıköy

Bilet Fiyatları:1. Kademe 90 TL; 2. Kademe 70 TL; 3. Kademe 50 TL; Öğrenci 35 TL; Loca 120 TL

*****

brassolist2

HAFTA SONU KLASİKLERİ -II

44. İstanbul Müzik Festivali sizi, hafta sonu sabahlarınıza da müzikle başlamaya davet ediyor. Güneşli bir hafta sonunda şehrin karmaşasını ardınızda bırakıp ailecek yeşilin ve müziğin keyfine varmak istiyorsanız Hafta Sonu Klasikleri tam size göre!

Klasik kalıpların dışına çıkarak, izleyicilerin de sahne performansına katılımını amaç edinen İstanbul Devlet Opera ve Balesi bakır nefesli sanatçıları tarafından kurulan Brassolist, ülkemizin yenilikçi, interaktif ve bir o kadar da dinlemesi zevkli topluluklarından. Caz müziğinden türkülerimize uzanan geniş ve renkli bir repertuar bu sefer bakır nefesli çalgıların parlak tınısında ve Ceren Gündoğdu’nun solistliğinde bugüne kadar hiç duymadığınız bir yorumla Fenerbahçe Parkı’nda piknik imkanları ile denizin, yeşilin ve müziğin müthiş birleşiminde sizleri bekliyor.

Türkülerden caz standartlarına neşeli bir seçki

Brassolist
Ceren Gündoğdu vokal
Volkan Coşar trompet
Onurcan Çağatay trompet
Sertan Sancar korno
Dilan Selek İlhan trombon
Ertan Şahin tuba

Arasız 60 dakika sürer.

Fenerbahçe Parkı-Saat:11:00

Adres:Fenerbahçe Parkı Fenerbahçe/Kadıköy

Ücretsizdir

Read Previous

“YAZA MERHABA” SERGİSİ DEVAM EDİYOR

Read Next

11 HAZİRAN 2016 CUMARTESİ; İSTANBUL’DA RAMAZAN

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: