10 HAZİRAN 2016 CUMA; 44. İstanbul Müzik Festivali

10 HAZİRAN 2016 CUMA

44. İstanbul Müzik Festivali

Hazırlayan : Kemal Gönüleri

İ S T A N B U L

firat2

ALEXEI VOLODIN
“EĞER MÜZİK AŞKIN GIDASIYSA, DURMADAN ÇALINIZ”

44. İstanbul Müzik Festivali’nin teması ile aynı adı taşıyan, gücünü Shakespeare’in ölümsüz eserlerinden, ünlü piyanist Alexei Volodin’in müzikal hassasiyeti ve Mert Fırat ile Tilbe Saran’ın güçlü oyunculuğundan alan konser, ölümünün 400. yıldönümünde Shakespeare’i ve büyük Rus bestecilerini müzikseverlerle buluşturuyor.

Rus piyano okulunun yeni temsilcileri arasında görülen Alexei Volodin, 2003 yılında Geza Anda Yarışması’nda kazandığı birincilik ödülü ile adım attığı, baş döndürücü bir kariyer sürdürmektedir. Güçlü tekniği, hassas yorumu ve geniş repertuarı ile orkestra ve konser salonlarının yıldız solistlerinden olan sanatçı, New York Filarmoni, Leipzig Gewandhaus ve Londra Senfoni gibi dünyanın önde gelen orkestralarıyla Viyana Konzerthaus, Amsterdam Concertgebouw, Paris Filarmoni, Londra Wigmore Hall, Münih Herkulesaal, Zürih Tonhalle gibi dünyanın önemli konser salonlarında konserler vermektedir. Geçtiğimiz sezon Mariinsky Tiyatrosu’nun Yerleşik Sanatçısı olan piyanistin Beethoven Piyano Konçertoları Maratonu ve Prokofiev’in tüm konçertolarını seslendirdiği konserleri, yorumundaki sadelik, melodik yapıya sadıklığı ve parlak tekniği ile dünya basınında övgü dolu yorumlarla yer aldı.

Shakespeare’in aralarında Prokofiev’in de bulunduğu birçok besteciye ilham kaynağı olan karakterleri Romeo ve Juliet’in ölümsüz aşkıyla açılacak olan konser, yine yazarın Mendelssohn tarafından müziğe uyarlanmış Bir Yaz Gecesi Rüyası ve Medtner’in Kral Lear’dan esinlenerek bestelediği masalı ve ardından Rus piyano repertuarının yapıtaşlarından sayılan Rachmaninov’un 1. Sonatı ile devam ederken Türk tiyatrosunun usta ismi Tilbe Saran ile genç kuşağın en yetenekli oyuncularından Mert Fırat Shakespeare’in oyunlarından sahneler canlandıracaklar.

P R O Ğ R A M

Alexei Volodin piyano
Mert Fırat oyuncu +
Tilbe Saran oyuncu *

Sergei Prokofiev
Romeo ve Juliet balesinden 10 Parça +

Felix Mendelssohn (piyano düz: S. Rachmaninov)
Bir Yaz Gecesi Rüyası, op.61 MWV M13: I. Scherzo *

Nikolai Medtner
Masal No.4 Do diyez minör, op.35: Kral Lear’dan “Esin rüzgârlar, esin! Yanaklarınız çatlayıncaya kadar üfürün!” +

Sergei Rachmaninov
Sonat No.1, op.28

Ara dahil 125 dakika sürer.
Oyunlardan alıntılar Türkçe olacaktır.

Sent Antuan Alt Kilisesi-Saat:20.00

Adres:İstiklal Caddesi No:327 Galatasaray/Beyoğlu

Bilet Fiyatları:1. Kademe 150 TL; 2. Kademe 100 TL; Öğrenci 35 TL;

Read Previous

9 HAZİRAN 2016 PERŞEMBE; GÜNÜN SERGİLERİ

Read Next

10 HAZİRAN 2016 CUMA; İSTANBUL’DA RAMAZAN

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: