Sanal Ortam Geziyoruz : Vatikan Müzesi

Sanal Ortam Geziyoruz : Vatikan Müzesi

Haber: Kemal Gönüleri

“Vatikan, Müzeler Müzesi” yalnızca Papalar tarafından yüzyıllar boyunca toplanan kapsamlı sanat, arkeoloji ve etno-antropoloji koleksiyonlarına ev sahipliği yapmakla kalmıyor, aynı zamanda Apostolik Sarayı‘nın en olağanüstü ve sanatsal açıdan önemli odalarından bazılarını da içeriyor.

Müzelerin koleksiyonlarının herhangi bir tarihi, doğru bir şekilde, Papaların çağlar boyunca ikamet yeri veya özel dua ve yansıma yeri olarak seçtiği odaların tarihiyle başlamalıdır. İlki, kronolojik sırayla, Niccoline Şapeli ve Borgia Apartmanı‘dır.

Papalığının ilk yılında, zamanın en büyük hümanistlerinden biri olan Papa V.Nicholas (Parentucelli), Fra Angelico‘dan Apostolik Sarayı‘ndaki dairelerinin özel şapelini Aziz Stephen‘a adanmış bir fresk döngüsü ile dekore etmesi için çağrıda bulundu St. Lawrence. Ünlü bir sanatçı ve bir Dominik rahibi olan Fra Angelico, azizlerin hayatlarından “Elçilerin İşleri” nden sahneler tasvir etti.

Zengin detaylara sahip ve anlamlı imalarla dolu süslemeler, Niccoline Şapeli‘ni on beşinci yüzyıl resmindeki dini ve hümanist düşünce arasındaki bağlantının mükemmel bir örneği haline getiriyor.

Fra Angelico’nun eserlerinin ustaca restorasyonu 1995 ve 1996 yıllarında gerçekleştirildi.

V. Nicholas‘ın halefi Papa Alexander VI (Borgia), Apostolik Sarayı‘nın en seçkin kanadında yaşamayı seçti ve dekorasyonunu daha çok Pinturicchio olarak bilinen Bernardino di Betto tarafından yaptırdı. 1494 yılında, birbiriyle bağlantılı çeşitli odaları süsleyen çarpıcı bir fresk döngüsü ile çalışma tamamlandı. Papa’nın ölümünden sonra odalar boş bırakıldı ve Borgia Apartmanı, on dokuzuncu yüzyılın sonuna kadar halka açık değildi.

Bugün Papa 6.Alexander’ın odalarının çoğu, 1973’te Paul VI tarafından şahsen açılışı yapılan Çağdaş Sanat Koleksiyonu‘nu sergilemek için kullanılıyor.

*****

Vatikan Müzesini Gezmek için TIKLAYINIZ

*****

Read Previous

10 Şubat 2021 Çarşamba Günün Sergileri

Read Next

11 Şubat 2021 Perşembe Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: