Türk Sanatçılar İtalya’dan Ödülle Döndü

Türk Sanatçılar İtalya’dan Ödülle Döndü

Haber : Kemal Gönüleri

Fotograflar : Günsu Saraçoğlu

Vernice Sanat Fuarı, 15-17 Mart 2019 tarihleri arasında İtalya’nın Forli şehrinde yapıldı. İtalya’da sanatçıların bağımsız olarak katılabildiği tek fuar olması bakımından çok önemli bir yere sahip olan fuarın bu yıl 17’ncisi gerçekleştirildi.

Ferdan Yusufi ve Giorgio Bertozzi’nin yönettiği, Neo Art Gallery tarafından 4. edisyonu yapılan Euroexpoart fuarın içinde uluslararası sanatçılar için ayrılmış bir bölüm olarak yer aldı. Bu bölümde, birçok Avrupa ve Asya ülkesinden farklı sanatçılara, özellikle de Türk sanatçılara destek verildi.

Katılan sanatçılar arasında Euroexpoart bünyesinde bir de yarışma düzenlendi. Fuara gelen sanatseverlerin SMS oylaması ve jürinin verdiği puanlar sonucu kazanan sanatçılar belirlendi. Türkiye’den birçok önemli sanatçının katıldığı fuarın yarışma jürisinde, Fuar Başkanı Gilberto Tedaldi, Art Direktör Ferdan Yusufi, Art&Art Dergisi Editörü Roberto Sparaci, Musa Güney, Claudio Orlandi, Serdal Kesgin ve sanat eleştirmenleri Maurizio Vitiello ve Giuseppe Salerno yer aldı. Ödüllerin fuarın kapanış töreni sırasında açıklanması heyecanlı bir bekleyiş yarattı sanatçılar arasında. Verilen çeşitli ödüller arasında özellikle farklı boyutlarda sergileme alanı veya bir sanat dergisinde ilan ya da tanıtım yazısının ilgiyle karşılandığını söylemek mümkün.

Yüksel Özen’in 1.lik Gold Ödülü kazandığı fuarda, ödül alan diğer Türk sanatçıların isimleri şöyle; Nurullah Aydın, Raşit Altun, Sema Sevgen, Güler Özcan, Ali Raşit Karakılıç, Mukaddes İnci Gürsoy, Emine Dokumacı, Hülya Sözer, Esra Meral Demircan, İrem Tokgönül, Huri Aykut Ülker ve Seren Ceren Asyalı.

Heykel alanında fuarın dikkat çeken sanatçılarından biri olarak değerlendirilen Tülay Karavit’in eserine de ilgi büyüktü.

Ayrıca Vernice Sanat Fuarında 17’nci Concorso Nazionale Coine Per l’arte 2019 yarışmasını Türkiye’den Serdal Kesgin “Katlanan Tüketim Serisi” isimli eseriyle kazandı.

Kalabalık bir izleyici kitlesi tarafından ziyaret edilen 2019 Vernice Sanat Fuarı, bu yıl da farklı uluslardan çok sayıda sanatçıyı ve eserlerini, 3 gün boyunca İtalyan sanatseverlerle buluşturdu.

*****

0 Reviews

Write a Review

Read Previous

The Circle Tiyatro Etkinliklerine Sahne Oluyor

Read Next

2 Nisan 2019 S A L I Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: