“Sınır Aşan Nehirler” Sergisi

“Sınır Aşan Nehirler” Sergisi

Haber : Kemal Gönüleri

Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi , Franck Vogel’in”Sınır Aşan Nehirler” Sergisine ev sahipliği yapıyor.

Serginin açılış kokteyli 27 Eylül 2018 Perşembe günü Saat:18.00’de Sanatseverelerin katılımı ile yapılacak. Ardından sergi, 28 Eylül-24 Kasım 2018 tarihleri arasında (Pazar günleri hariç), 11.00-18.00 saatleri arasında (gösteri veya konser akşamları 19.30’a kadar) ziyarete açık olacak.

Sergi komiseri: Ferit DÜZYOL FD+ & Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi

Paylaşımdaki Su

Franck Vogel, 6 simgesel nehri keşfetmek için bizi bir fotoğraf yolculuğuna çıkarıyor: Brahmapoutra, Nil, Kolorado, Şeria, Mekong ve Ganj.

Franck Vogel, bu çalışmasıyla, suyla ilgili sorunsalların merkezinde konumlanan ekonomik, ekolojik ve jeopolitik meseleleri gözler önüne seriyor.

  • Brahmaputra, hidroelektrik barajların yapımında birbirleriyle yarışan Hindistan ve Çin için, ekonomi ve enerjide bir koz hâline gelmiştir.
  • Yüzyıllardan beri, Nil suyuna erişim, Mısır’ın ana sorunlarından biridir. Bu sorun, daha önce Sudan’daki çatışmaların merkezinde olmuştur.
  • Kolorado ise, güneybatı Amerika’nın hayat damarıdır. Kolorado, aynı zamanda, artık okyanusa dökülmeyen dünyadaki tek nehirdir: Bundan böyle, Amerika’daki barajlar, onun Meksika’dan geçmesini engellemektedir.
  • Tarım alanlarının sulanması ve İsrail’deki şehirlere su tedariki için nehrin büyük bir kısmının akış yönü değiştirildikçe, Şeria son yıllarda yavaş yavaş küçülüyor.
  • Mekong biyoçeşitlilik bakımından dünyada ikinci en zengin nehir ve kalkınmanın zararlarından uzak kalabilmiş ender akarsulardan biridir.
  • Hindular Ganj Nehri’ni, kendilerini reenkarnasyon döngüsünden kurtarabilecek ve iyileştirme gücüne sahip Anneleri Ma-Ganga gibi algılıyorlar.

Franck Vogel, Fotoğraf Muhabiri

Franck Vogel, toplumsal ve çevresel konularda uluslararası basın için fotoğraf muhabiri olarak çalışmaktadır (GEO, Paris Match, Stern, Le Monde diplomatique…). Hindistan’da Vaişnavlar ve Tanzanya’da Albinolar üzerine yaptığı röportajlarla tanınmaktadır. 2012’den beri, sınır ötesi nehirlerde suya erişimle bağlantılı gerginliklerle ilgilenmektedir. 
Fotoğrafları dünya çapında sergilenmekte (Paris’te Pavillon de l’Eau, Singapur’da Gardens by the Bay, COP22, Birleşmiş Milletler…) ve BBC’de veya New York’taki Columbia Üniversitesinde tanıtılmaktadır. Yapıtının birinci cildi, Fleuves Frontières ( Sınır Aşan Nehirler ), 2016’da La Martinière Yayınları’ndan çıkmıştır.

Metinlerin yazılış aşamasında, France 24 muhabiri Ségolène Allemandou’nun yardımına başvurmuştur. Haritalar, Thierry Renard; tasarım çalışması ise Juste Ciel tarafından gerçekleştirilmiştir.

*****

Önceki

Ayaz ‘severek çiziyor çizerek seviyor’

Sonraki

27 Eylül Perşembe Günün Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar