Sibel Özkaygısız’ın “Sanat Aşkım” Sergisi açıldı

Sibel Özkaygısız’ın “Sanat Aşkım”

Sergisi açıldı

Haber : Kemal Gönüleri

Fotograflar :  Şaheste Günday

Değerli Ressam Sibel ÖzkaygısızSanat Aşkım” isimli 17’nci Kişisel Sergisi 7 Ekim 2019 Pazartesi günü Akatlar Kültür Merkezi‘nde açıldı.

7 Ekim 2019 Pazartesi günü saat:17.00‘de düzenlenen bir kokteyl ile açılışı yapılan Sibel Özkaygısız‘ın “Sanat Aşkım” isimli sergisi 20 Ekim akşamına kadar sanatseverler tarafından Akatlar Kültür Merkezi‘nde ziyaret edilebilecek.

Akatlar Kültür Merkezi

Adres : Zeytinoğlu Caddesi No:8 Akatlar/Beşiktaş

Kendi Kaleminden “Sibel Özkaygısız” Kimdir?

Ankara doğumluyum. ilkokulda başlayan resim sevincim; 1951 Ankara Kız Lisesi resim öğretmenim Hayriye Uludağ’ın özel atölye çalıştırmaları ile yönlendi; A.K.Lisesinin yıl sonunda “Dil-Tarih-Coğrafya Fakültesi” salonlarında sergilendi.
1952 Uluslararası 35 ülkenin Kanada-Toronto yarışmasında seçilerek “ÇiÇEKLER” isimli natürmortla ülkemizi temsil ettim. 1953-1954 kendi çabamla çalışmalarımı sürdürdüm. 1955-1956-1957’ye kadar Kütahya Keramik Fab. Müd. Sekreteri, Afyon Çimento Fab. Tesis Müd. Sekreteri olarak çalışırken eşimle tanışıp, 1957’de evlendim. Eşim tesadüfen bir komşu kızına yaptığım Dega’nın Balerinleri ve Süleyman Seyit’in portakal çalışmasını gördü. Teşvik ederek malzemeler getirdi, çalışmalarımı hızlandırdım. 1974 teknik bilginin gereğini duyarak, rahmetli Prof. Ayetullah Sumer hocamla tanışıp, usta-çırak ilişkisi ile özel eğitim aldım. Bir ay sonra 12 talebesinden beni ayırıp her gün çalışmamı sağladı ve As Grubu sergilerine kattı. İlk Işık Lisesi’nde bir karma sergiye katıldım, kendi çalıştığım “kır çiğdemi” adlı resmim alıcı buldu.

1975 Almanya’nın Bremen ve Düsseldorf şehirlerinde 3 ay kalarak sanatsal incelemeler ve izlenimler edindim. 1978 Karma sergilerle Güzel Sanatlar Birliği Resim Derneğinin ilgisini çektim, üyeliğe kabul edildim. Halen üyesi olduğum bu derneğe, 22 yıl emek verdim. Necdet Kalay’la konuşup 12 Eylül’de kapanmış olan derneğin açılmasına maddi ve manevi destek vererek Bşk. Nazan Akpınar ve arkadaşlarımla çalışıp devam etmesini sağladım.
1976 Kadın Hakları Koruma, Ressamlar, Sanatçılar ve Sanat Sevenler, Rekreasyon, Tabiatı Koruma ve Resim Heykel Müzeleri derneklerinin üyesi olarak zaman zaman yönetimlerinde aktif olarak çalıştım. 1980’de 41. Devlet Resim yarışmasına ilk defa katıldım. Seçilerek “Soğanlar” isimli natürmort ile devletin ilk çıkardığı kataloğa alındım, teşekkür belgesi ile ödüllendirildim.

1980’de ilk kişisel sergimi açtım. Sanat çevrelerinin ilgisini gördüm. 1980’de Mimar Sinan Ünv. O zamanki öğretim görevlisi Atilla Tos’un atölyesinde desen kursuna katıldım.

Bağlı olduğum derneklerin yurtiçi ve yurtdışı karma sergilerine katıldım ve katılmaktayım. 1983-1986’da rahmetli hocam Mahmut Cuda ile çalışmalarda bulundum. 1989’da Kadın Hakları Koruma Derneği (AKM) “Kadın Gözüyle Dünya Sergisi”nde başarı madalyonu ile ödüllendirildim. Çalışmalarımı kendi özel atölyemde sürdürmekteyim. Realist empresyonist yol izlemekteyim. Kara kalem, tuval üzeri yağlı boya çalışmaları, natürmort, peyzaj, belgesel, tarihsel, portre “ağırlıklıdır.

Sanat görüşüm; güzelin hem öznel hem nesnel tezi doğrultusundadır. Eserlerim yurtiçi ve yurtdışı özel ve tüzel koleksiyonlardadır.

*****

Read Previous

Murat Meriç’ten “Hayat Dudaklarda Mey”

Read Next

Wakayama Kültür ve Dostluk Günleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: