Sedef Yavuzalp İstanbul’da İlk Sergisini açtı

Sedef Yavuzalp İstanbul’da İlk Sergisini açtı

Haber : Kemal Gönüleri

  • Ressam Büyükelçi Sedef Yavuzalp’in Eserleri İstanbul’daki ilk kişisel sergisi ile İstanbul’lu Sanatseverlerle Buluştu.
  • Sedef Yavuzalp’in “ Tarihte Mozaik Yolculuğu” isimli kişisel sergisi Fulya Terrace Dr. İlker Manavbaşı Klinik‘te 15 Eylül’e kadar ziyaret edilebilecek.

Doktor olmasının ötesinde kültür sanat çalışmaları içinde de olan Dr. İlker Manavbaşı‘nın Kliniği‘nde 16 Ağustos Çarşamba günü özel bir törenle açılışı yapılan sergide Ressam Büyükelçi Sedef Yavuzalp, kendi tekniğiyle gerçekleştirdiği resim çalışmalarında; ülkemiz topraklarının sahip olduğu zengin tarihin yanı sıra Büyükelçi olarak görev yaptığı başta Uganda olmak üzere Doğu Afrika bölgesinin tarihi, kültürü ve mitolojisinden aldığı ilham ile birlikte resimlerine mozaiklerin tarihi esintisini de yansıtmaktadır.

Büyükelçi Sedef Yavuzalp – Dr.İlker Manavbaşı  ve Eşi İpek Manavbaşı

Ressam Büyükelçi Sedef Yavuzalp’in İstanbul’daki ilk kişisel sergisinin açılışına diplomatlar iş dünyasından ve Sivil Toplum Kuruluşlarından temsilciler ve Sanatseverler katıldı.

Bu özel serginin teması “ Tarihte Mozaik Yolculuğu” idi. Ressam Büyükelçi Sedef Yavuzalp’in Uganda’dan Türkiye’ye geliş tarihine denk getirilen bu özel sergi vasıtasıyla ; Ressam Büyükelçi Yavuzalp , davetlilere Uganda hakkında bilgiler sundu.

Büyükelçi Sedef Yavuzalp’in , aralarında “Kuşlar ve Çiçekler Mozaiği“, “ Uganda Kibuuka Mozaiği”, “ Posedion, Oceanus ve Tethys Mozaiği” gibi eserleri Fulya Terrace Dr. İlker Manavbaşı Klinik’te sergileniyor.

Tarihte Mozaik Yolculuğu

Önceki yıllarda Ankara’da Ankara’da KEV Eğitim Kültür Vakfı‘nın ev sahipliğinde de sergi açan Ressam Büyükelçi Sedef Yavuzalp’in aynı dönemde T.C Dış İşleri Bakanlığı’nda da sergisi açılmıştı. Özellikle yurt dışında görevdeyken resmi ilişkiler Kültür-Sanat faaliyetleriyle desteklenirse o ülkedeki geniş gruplara ulaşmak daha rahat oluyor diyen Ressam Yavuzalp “Ben de bizzt resim yapmaya karar verdim ve böylece resmi görevimi daha iyi ve ülkeme faydalı hale getirmeye gayret ediyorum. Ayrıca, görev yaptığım ülkelerde Türk kültürüne sanatçılarına ait çalışmalara da destek veriyorum” dedi

Ressam Büyükelçi Sedef Yavuzalp’in “ Tarihte Mozaik Yolculuğu” isimli kişisel sergisi Fulya Terrace Dr. İlker Manavbaşı Klinik‘te 15 Eylül’e kadar ziyaret edilebilecek.

T.C. Kampala Büyükelçisi Sedef Yavuzalp’in Özgeçmişi

Amman doğumlu Sedef Yavuzalp, T.E.D. Ankara Kolejinin ardından üniversite eğitimini Paris Amerikan Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde, yüksek lisans eğitimini Brüksel Hür Üniversitesinde (ULB) Türkiye-Batı Avrupa Birliği İlişkileri üzerine tamamlamıştır. Şimdiye kadar Belçika’daki Brüksel Büyükelçiliği, Kazakistan’daki Almati Büyükelçiliği, Danimarka’daki Kopenhag Büyükelçiliği’nde çeşitli görevlerde bulunmuştur. 2010-11 yıllarında Afrika Genel Müdürlüğü Daire Başkanı, 2011-13 yıllarında Doğu Afrika Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. 2013 yılında Kampala Büyükelçisi olarak görevine başlamıştır ve Burundi’ye de akreditedir. Sedef Yavuzalp, yoğun iş temposuna rağmen resme olan aşkını 2012 yılından beri her fırsat bulduğunda fırçasına yansıtmıştır. Yavuzalp, ülkemiz topraklarının sahip olduğu zengin tarih mirasının yanı sıra başta Büyükelçi olarak görev yaptığı Uganda olmak üzere Doğu Afrika bölgesinin tarihi, kültürü ve mitolojisinden ilham almıştır. Yavuzalp, resimlerine mozaiklerin tarihi esintisini de yansıtmaktadır. Çok iyi derecede İngilizce, Fransızca bilen Yavuzalp, evli ve iki çocuk sahibidir.

*****

Önceki

İstanbul Sanat Magazin 5.YILINI KUTLUYOR

Sonraki

18 Ağustos Cuma GÜNÜN SERGİLERİ

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar