Pera Müzesi’nde Bayram Keyfi

Pera Müzesi’nde Bayram Keyfi

Haber : Kemal Gönüleri

  • 26 Ağustos 2018’e kadar sürecek olan “Sarsılan İmge” ve “İstanbul’da Deniz Sefası” Sergileri İçin Son Günler!
  • Pera Müzesi , Sergiler için Kurban Bayramı’nın ilk günü hariç bayram boyunca kapıları açık olacak.

Pera Müzesi’nin düzenlediği “Sarsılan İmge” ve “İstanbul’da Deniz Sefası” sergileri 26 Ağustos’a kadar ziyaretçileri bekliyor. “Sarsılan İmge” başlıklı sergi, genç sanatçıları görünür kılarken, “İstanbul’da Deniz Sefası” sergisi, deniz hamamından plaja geçişin devrim niteliğindeki hikâyesine odaklanıyor. Kurban Bayramı’nın ilk günü hariç bayram boyunca kapıları açık olan müzede ayrıca, “Kesişen Dünyalar”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri”, “Kahve Molası” koleksiyon sergileri ile Pera Öğrenme Atölyesi’nde devam eden “Yaz Yaz Yaz’18” sergisi izlenebilir.

Pera Müzesi’nin “Sarsılan İmge” sergisi, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni ağırlıyor. Lisansüstü ve Sanatta Yeterlik öğrencilerinin çalışmalarından bir seçki sunan serginin küratörlüğünü Dr. Dilek Karaaziz Şener üstleniyor. Genç sanatçıların imge, beden, toplum, bellek, mekân, doğa ve kültürel normlar gibi kavramlara bakışlarını yansıtan sergi, genç kuşak sanatçıların güncel sorgulamalarını ortaya koyuyor. Sergide yer alan sanatçılar arasında Abdurrahman Coşkun, Ahu Akkan, Aydan Kılınç, Aysel Alver, Aytuna Cora, Cemil Toprak, Cumhur Coşkun, Çiğdem Doğan, E. Jessica Mckie, Elif Anbarpınar, Elif Avşar, Emrah Sezer, Emre Yenisoy, Esma Burcu Sereli, Esra Koruç, Gamze Boz Sülüşoğlu, Gamze Dökmetepelioğlu, Gökçe Kayık, Gökhun Baltacı, Gözde Çoban, Gözde Mulla, Gülşah Bayraktar, Hasan Doğan Yılmaz, Hasan Numan Suçağlar, Hilal Küçük, Hazal Ünsal, Işıl Tüfekci Ardıç, İlayda Çetin, İmre Deniz Işıktaş, İsmail Bezci, Kazım Şimşek, Maged Zaky Hassan, Mehmet Kemal İçden, Mehtap Morkoç, Melike Şerbet, Murat Atabek, Nurcan Çevik, Okan Ercan, Özgür Ballı, Pınar Baklan Önal, Rezzak İlge, Rıza Tan Buğra Özer, Sasan Baheri Rad, Semih Çınar, Sevil Seda Arapkirli, Sevinç Köseoğlu Ulubatlı, Sultan Burcu Demir, Umut Kambak, Umut Reyhanlı, Ümmühan Yörük, Zeki Zihni Kıvanç Yılmaz ve Zeynep Üçöz bulunuyor.

Küratör Dr. Dilek Karaaziz Şener (1969, Lefkoşa-Kıbrıs) hakkında

Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nden 1992 yılında mezun oldu. 1996’da Yüksek Lisans derecesini, 2011’de Doktor unvanını aldı. 2010’da “Küçük Kara Balık” sergisinin yardımcı küratörü; 2015’de “Bir Savaş Nasıl Hatırlanmalıdır?” sergisinin küratörü oldu. Aynı yıl Kuzey Kıbrıs Meclis Başkalığı tarafından 2016’da tamamladığı Dr. Fazıl Küçük Müzesi’nin proje yöneticiliğine atandı. 2017 yılında, CerModern’de “Hacettepe Sanat Müzesi Yeni Koleksiyon – Yarın Bugünden Kurulur”, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde “Boşluk” ve İstanbul Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde “Süleyman Saim Tekcan – Döngüsel Seyir” sergilerinin küratörlüğünü üstlendi. Birçok gazete ve dergide sanat yazıları yayımlandı. Uluslararası Eleştirmenler Derneği (AICA-TR) üyesidir. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde, Sanat Tarihi, Estetik ve Sanat Felsefesi, Çağdaş Sanat ve Mitoloji dersleri vermekte, Hacettepe Sanat Müzesi müdür yardımcılığı görevini sürdürmektedir.

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi hakkında

1983-1984 eğitim-öğretim yılında Resim, Heykel Bölümleri ile Uygulamalı Sanatlar Bölümünün Grafik, Seramik ve Cam Ana Sanat Dallarında eğitim ve öğretime başlamıştır. İlk mezunlarını Haziran 1987’de veren fakültenin Uygulamalı Sanatlar Bölümüne bağlı İç Mimari ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı ise; Yükseköğretim Kurulunun 25.7.1984 tarihli toplantısında alınan karar gereğince kurulmuş ve 1985-1986 ders yılında eğitim-öğretime başlamıştır. Ayrıca fakültenin bünyesinde Seçmeli Dersler Koordinatörlüğü kurulmuş ve diğer fakülte öğrencilerine seçmeli Plastik Sanatlar, Fotoğraf, Sinema-TV dersleri verilmektedir.

İstanbul’da Deniz Sefası” sergisi ise, İstanbul kent tarihinin sosyokültürel yapısına ışık tutan plaj kavramını mercek altına alıyor. Denizin kent yaşamının bir parçası olması ve plaj kültürünün oluşması ile birlikte değişen toplumsal yapıyı gözler önüne seren serginin küratörlüğünü tarihçi, yazar ve akademisyen Zafer Toprak üstleniyor. Sergi, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü arşivinin yanı sıra, İnönü Ailesi, Mehmet Aksel, Seyhun Binzet, Ayşe Bermek, Doğan Güral, Uğur Yeğin, Doğan Paksoy, Sakıp Sabancı Müzesi, Türkiye İş Bankası, Ziraat Bankası ve SALT Araştırma’ya ait koleksiyonlardan derlenen, resim, fotoğraf, kitap, dergi ve karikatür gibi orijinal malzemeleri izleyiciyle buluşturuyor. Pera Müzesi’nin kardeş kurumu İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde ise, serginin bir uzantısı olarak Yeşilçam filmlerindeki plaj sahnelerinden oluşan bir seçki ve dönemin plaj konulu kitap, dergi, afiş ve karikatür gibi malzemelerini yakından inceleme olanağı sağlayan izleme-okuma odaları yer alıyor.

Sergiler, KurbanBayramı’nda açık olacak!

Pera Müzesi, Kurban Bayramı’nın ilk günü hariç, 22 Ağustos Çarşamba gününden itibaren her yaştan sanatseveri müzeye bekliyor. Sanat dolu bir bayram geçirmek isteyen ziyaretçiler, “Sarsılan İmge” ve “İstanbul’da Deniz Sefası” sergileri yanı sıra Suna ve İnan Kıraç Vakfı koleksiyonlarıyla oluşturulan “Kesişen Dünyalar”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri”, “Kahve Molası” koleksiyon sergilerini de ziyaret edebilir. Sergilere, yetişkinler için Mert Fırat’ın, çocuklar için ise Meltem Cumbul ile Yekta Kopan’ın seslendirdiği, müze bileti yanında ücretsiz sunulan sesli rehber eşlik ediyor.

Küratör Zafer Toprak hakkında

Prof. Dr. Zafer Toprak, Saint Joseph Fransız Lisesi’nin ardından Mülkiye’nin Diploması ve Dış Münasebetler şubesinden mezun oldu. Yüksek lisansını Londra Üniversitesi’nde, doktorasını İstanbul İktisat Fakültesi’nde yaptı. St. Olaf Üniversitesi’nden fahri doktora aldı. Akademik çalışmaları 19. ve 20. yüzyıl Türkiyesi üzerine yoğunlaştı. 1972 yılında Londra Üniversitesi’nde öğretim görevliliğine başladı. 1977’de Boğaziçi Üniversitesi Beşeri Bilimler Bölümü’ne katıldı. Minnesota ve Paris üniversitelerinde konuk öğretim üyesi olarak bulundu. 1992-2013 yılları arası Boğaziçi Üniversitesi’nin çağdaş Türkiye ağırlıklı yüksek lisans ve doktora programlarının yer aldığı Atatürk Enstitüsü’nün başında bulundu. Halen Boğaziçi Üniversitesi ve Koç Üniversitesi’nde ders vermektedir.

Pera Müzesi hakkında

Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na bağlı olarak nitelikli ve geniş ölçekli kültür-sanat hizmeti vermek amacıyla 2005’te kurulan bir özel müzedir. Orijinali 1893 yılında mimar Achille Manoussos tarafından tasarlanan Bristol Oteli binasının, 2005’te cephesi korunarak çağdaş ve donanımlı bir müze olarak renove edilmesiyle inşa edilen yeni binasında faaliyet göstermektedir. Koleksiyonları, aralarında Jean Dubuffet, Joan Miró, Pablo Picasso, Frida Kahlo, Alberto Giacometti gibi dünyanın usta sanatçılarının yapıtlarının bulunduğu süreli sergileri ve kuruluşundan günümüze gerçekleştirdiği etkinlikleriyle Türkiye’nin en nitelikli, öncü ve sevilen müzelerinden biri haline gelen Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi kentin bu çok canlı bölgesinde çağdaş bir müze-kültür merkezi olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Bayram tatilinde izleyicilerin müzede görebileceği bir diğer sergi “Yaz Yaz Yaz’18”“Sarsılan İmge” ve “İstanbul’da Deniz Sefası” sergilerinden ilhamla oluşturulan yaz atölyelerindeki üretimlerden bir seçki sunuyor. Sergi, 4-12 yaş gruplarının organik ve geri dönüştürülen malzeme, pleksi, porselen ve renkli karton kullanarak ürettiği tasarımları içeriyor.

Pera Müzesi, Kurban Bayramı’nın ilk günü 21 Ağustos Salı günü kapalı olacak.

Sarsılan İmge” ve “İstanbul’da Deniz Sefası” sergileri, 26 Ağustos 2018 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

Pera Müzesi Salı’dan Cumartesi’ye 10:00 – 19:00 saatleri arasında, Pazar günleri ise 12:00 – 18:00 saatleri arasında gezilebilir. Müzede Cuma günleri hem uzun hem de ücretsiz! “Uzun Cuma”larda müze 18:00 – 22:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilir. “Genç Çarşamba” günlerindeyse tüm öğrenciler müzeyi ücretsiz ziyaret edebilir.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Pazar günleri hariç hafta içi her gün 10:00 – 19:00 saatleri arasında gezilebilir. Kütüphane çalışma saatleri hakkında ayrıntılı bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz. http://www.iae.org.tr

Detaylı Bilgi:

Hilal Güntepe – Grup 7 İletişim Danışmanlığı / hguntepe@grup7.com.tr (212) 292 13 13

Büşra Mutlu – Pera Müzesi / busra.mutlu@peramuzesi.org.tr (212) 334 09 00

*****

About Kemal Gönüleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.