Marki Sanat Galerisi’nde Kaat-ı Sanatı Sergisi

Marki Sanat Galerisi’nde

Kaat-ı Sanatı Sergisi

Haber : Kemal Gönüleri

Fotograflar : Mehmet Ediz Temel

  • 21 Eylül’de başlayan sergide sanatçıların kaatı sanatı ile yapmış oldukları eserleri 5 Ekim’e kadar Marki Sanat Galerisi’nde Sanatseverler tarafından izlenebilecek.

Marki Sanat Galerisi, Oğuz Asena‘nın küratörlüğünü yaptığı kaat-ı sanatı hocası Nurten Örki ve yetiştirdiği öğrencilerinin eserlerinin yer aldığı “Çeşme’den İstanbul’a 3 Boyutlu Kaat-ı Sanatı Sergisi“ne ev sahipliği yapıyor.

Sergide ; Hocaları Nurten Örki ile birlikte yetiştirmiş olduğu Ayşin Ay, Berrak Biren, Hülya Genç, Perihan Karadede, Pervin Demiray ve Yeşim Süher‘in ürettiği 60 adet eser yer alıyor.

21 Eylül‘de başlayan sergide sanatçıların kaatı sanatı ile yapmış oldukları eserleri 5 Ekim‘e kadar Marki Sanat Galerisi‘nde Sanatseverler tarafından izlenebilecek.

Marki Sanat Galerisi-Saat:17.00-19.00

Adres : Halaskargazi Caddesi Zafer Sokak No:40/A Nişantaşı

Kaat-ı Sanatı Nedir?

Kağıt ve deri oymacılığı olarak bilinen kaat-ı sanatı, Türk süsleme sanatı olarak birçok yazma eserlerde, kitap kapaklarında, cilt için süslemelerde ve kitap içlerinde görülmektedir. Kaatı’nın sözlük karşılığı “kesmek” tir. Kaatı sanatı ise deri ya da kağıt üzerindeki bir motifi veya yazıyı kesip oyarak çıkartmak ve başka bir yüzeye yapıştırmak anlamına gelmektedir.

Kaatı sanatını birçok 3 boyutlu tablo çalışmalarında görmekteyiz.

*****

Read Previous

29 EYLÜL 2019 P A Z A R Günün Sergileri

Read Next

PET Festivali 11-12 Ekim’de ADANA’da yapılacak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: