Lezginka& Kafkas Dansları 25-26 Ocak’ta CRR’de!

Lezginka& Kafkas Dansları

25-26 Ocak’ta CRR’de!

Haber : Kemal Gönüleri

Dağıstan Devlet Akademik Halk Dansları Topluluğu Lezginka, 60. yılına özel bir gösteriyle, 25 ve 26 Ocak’ta, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda sanatseverlerle buluşacak. Kılıç danslarının, akrobatik şovların, büyülü müziklerin ve davul performanslarının yer alacağı program, Saat: 20.00’de başlayacak ve 1 buçuk saat sürecek. Topluluk Türkiye ile Rusya arasında “2019 Kültür – Turizm yılı” anlaşmasının imzalanması sebebiyle, 60. yılına özel hazırladığı gösteriyi ilk kez Türk izleyicisinin beğenisine sunacak.

Dağıstanlı topluluk Lezginka, CRR’deki performanlarında; “Rutullerin Dansı”, “Gorski Dansı”, “Köyde Şenlik”, “Kumukların Dansı”, “Dağlıların Dansı”, “Nogayların Dansı” ve “Selam Dansı”nın da aralarında olduğu 16 farklı performans sergileyecek.

Lezginka, devlet sanatçısı unvanına sahip 45 dansçıdan oluşuyor. 100’ün üzerinde dans seçkisiyle topluluk, 33 etnik halktan oluşan Dağıstan’ın yanı sıra, Kuzey Kafkas ve Rus halklarının folklorunu de barındırıyor.

60 Yıllık Dans Topluluğu

Dağıstan Devlet Akademik Halk Dansları Topluluğu, “Lezginka” adıyla 1958 yılında kuruldu. Topluluğun başkanlığını 1993 yılından bu yana Rusya Federasyonu onur ödülü sahibi ve kültür emekçisi Canbolat Magomedov üstlenirken, sanat yönetmenliğini ise Rusya Federasyonu onur sanatçısı Zalimhan Hangereyev yapıyor. Topluluğun Türkiye temsilciliğini ise yine Dağıstan kökenli olan Gazi Aydemir üstleniyor.

5 Kıtada 5 Bin Gösteri 30 Milyon İzleyici ve 50’den Fazla Ödül

Lezginka, kuruluşundan bu yana; Amerika, Avusturalya, Japonya, İspanya, İtalya, Fransa, Portekiz, Almanya, Çin, Vietnam, Mısır, Yeni Zelanda, Portekiz gibi ülkeler dâhil olmak üzere; dünyanın 5 kıtasında, 80’i aşkın ülkede gösteri gerçekleştirdi. Topluluk sahne aldığı 5.000’in üzerindeki gösteriyle, 30 milyondan fazla izleyiciye ulaştı. Ayrıca dünyanın en tanınmış profesyonel dans festivalleri ve yarışmalarında 50’den fazla ödül kazandı.

Etnik çeşitlilik açısından dünyada bir benzeri olmayan etkinliğin biletleri 110 – 80 – 50 ve 40 TL olarak İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu Gişesi ve Biletix’ten temin edilebilir.

*****

Read Previous

Naeem Mohaiemen’in “Makbul Tarihin Tutsakları”

Read Next

25 Ocak 2019 C U M A İDSO Konseri CKM’de

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: