CRR’de Büyük Besteci Erol Sayan’a Özel Program

CRR’de Büyük Besteci Erol Sayan’a Özel Program

Haber : Kemal Gönüleri

Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu, Türk müziğinin yaşayan en önemli bestekârlarından, 83 yaşındaki Erol Sayan için, hazırlıkları 3 ay süren özel bir program düzenlendi.

Murat Bardakçı “Radyo Sayan ile Açılır, Sayan ile Kapanırdı”

Sayan‘ın en çok bilinen eserlerinden “Hatıra”nın icra edilmesiyle başlayan programda, gazeteci Murat Bardakçı, Sayan‘ın musiki dünyasındaki yeri ve değeriyle ilgili konuşma yaptı. Erol Sayan’ın bestelerinin akılda kalıcı basit nameler olduğunu ifade eden Bardakçı konuşmasına şöyle devam etti: “TRT Radyosu 1970’li yılların sonunda kadar Erol Sayan ile açılır, Erol Sayan ile kapanırdı. Senelerce dinledik, yüzlerce öğrenci yetiştirdi. Çok güzel eserler vermiştir, bundan sonra da verecektir. Biz Erol Bey’den daha da üstadane eserler bekliyoruz.”

Erol Sayan Eserlerinin Hikâyelerini Anlattı

“En küçükten en büyüğe hepinize sevgi ve saygılarımı sunarım.” diyen Erol Sayan ise, programın ilk bölümünde, herkesin hiç sıkılmadan dinleyebileceği klasik formda eserlerin yer aldığını söyledi.

Sayan, program süresince sahnede kendisi için ayrılan koltukta oturarak bazı eserlerin beste ve güftelerinin ortaya çıkış hikâyelerini müzikseverlerle paylaştı.

Kendi Sesinden “Unuttum Artık Seni”

Bestesi Erol Sayan‘a ait 3 klasik eserin icrasının ardından solistler İbrahim Suat Erbay, Gizem Coşkun, Yaprak Sayar, Atakan Akdaş ve Sadiye ErimliSızıverdin İçime“, “İstanbul’u Artık Hiç Sevmiyorum“, “Lütfen“, “Damlalar“, “Dertli Ne Ağlayıp Gülersin” şarkılarını seslendirdi.

Erol Sayan‘ın “Unuttum Artık Seni” eserinin kendi sesinden dinlendiği konserde, Sayın‘ın rast makamındaki “Bahar Şarkısı” ve buselik makamındaki “Papatyalar” adlı eserleri “Kalpten Gelen Sesler Çocuk Korosu” tarafından dinleyicilerin beğenisine sunuldu.

Eserlere Yeni Düzenlemeler

Sanatçının bestelerinden oluşan çok sayıda eserin icra edildiği konserin repertuvarında yer alan “Şed Araban Saz Semaisi”ni ise keman virtüözü Cihat Aşkın yorumladı.

Programın ikinci bölümünde ise İhsan Özer şefliğindeki CRR Oda Orkestrası, Sayan‘ın sevilen bestelerini icra etti. Bu bölümde seslendirilen eserlerin düzenlemeleri ise yeni dönem Türk bestecilerimizden Oğuzhan Balcı tarafından yapıldı.

Konser, Erol Sayan’ın 1960’ta bestelediği, Enis Behiç Koryürek’in “Hatıra” adlı eserinin tüm sanatçılar tarafından söylenmesiyle sona erdi.

Programa İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Rıdvan Duran ve Amir Ateş, Ahmet Özhan‘ın yanı sıra sanat ve musiki camiasından çok sayıda isim katıldı.

Konuklara program anısına basılan kitapçık dağıtıldı. Arşiv niteliğinde olan kitapçıkta Sayan’ın eserlerine ait notalar ve güfteleri yer alıyor.

*****

0 Reviews

Write a Review

Read Previous

HALK ÖYKÜLERİNDE TOPLUMSAL GERÇEKÇİLİK

Read Next

18 Ocak 2019 Cuma İDSO’nun Konseri CRR’de

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: