3.Piyano Yarışması

3. İstanbul Orchestra’Sion –

Uluslararası Piyano Yarışması

Haber : Kemal Gönüleri

  • 13-19 Kasım 2017 tarihleri arasında bir hafta boyunca, Notre-Dame de Sion Fransız Lisesinin Konser Salonu’nda gerçekleşecektir
  • 3. İstanbul Orchestra’Sion – Uluslararası Piyano Yarışması’nın elemeleri 13 Kasım’dan itibaren bir hafta boyunca  tüm müzikseverlere açık olacaktır.

Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi, eğitim politikasında sanat ve kültürün yaygınlaşmasına katkı adına çeşitli faaliyetlerde bulunmaktadır. Bu kapsamda iki yılda bir, yedi gün süren ve dünyaca tanınmış isimlerden oluşan jüri üyeleriyle İstanbul Orchestra’Sion – Uluslararası Piyano Yarışması’nı düzenlemektedir.

2013‘te hayata geçen İstanbul Orchestra’Sion – Uluslararası Piyano Yarışması öncelikle genç yetenekleri tanıtmayı ve beraberinde bir dünya şehri olan İstanbul’un müzik ve sanat hayatına ayrıca değer katmayı hedeflemektedir.

Haziran 2017‘de video kayıtları üzerinden gerçekleşmiş ön elemenin ardından seçilen genç piyanistler, dünyanın dört bir yanından gelerek Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi’nin düzenlediği yarışmanın sınavlarına katılacaklar.

3. İstanbul Orchestra’Sion – Uluslararası PiyanoYarışması’nın elemeleri 13 Kasım’dan itibaren, bir hafta boyunca, Notre-Dame de Sion Fransız Lisesinin Konser Salonu‘nda gerçekleşecektir ve tüm müzikseverlere açık olacaktır.

Yarışma sınavları, İstanbul’un şehir merkezinde bulunan Notre Dame de Sion Lisesinin konser salonu’nda gerçekleştirilecektir. Adayların ön seçimi DVD ya da görsel-işitsel dosya üzerinden yapılacaktır. Yarışma halka açık dört ayrı sınavdan oluşacaktır. Finalde adaylara, orkestra şefi ve jüri başkanı Vahan Mardirossian yönetimindeki Orchestra’Sion orkestrası eşlik edecektir.

Birincilik Ödülü 10.000 $, İkincilik Ödülü 5.000 $, Üçüncülük Ödülü 2.500 $’dır.

Birincilik Ödülü’nü alana birçok konser vermesi teklif edilecek olup, bunlar arasında: Notre Dame de Sion Lisesi Gösteri Salonu’nun yıllık programı çerçevesinde bir resital, Théâtre Saint Bonnet’de bir resital ( Bourges, Fransa), Lisztomanias’ın “Liszt’in Doğusu” 2018 Festivali’nde bir resital (Chateauroux, Fransa), Domaine Les Forges de la Vache’da doğaçlamalar dizisinde bir resital (Nièvre, Fransa), Vila-Seca 2018 Müzik Festivali’nde bir resitale katılım (Vila-seca, İspanya) ve 2018 yılı Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’nde (Gümüşlük, Türkiye) bir konser bulunmaktadır. Kazanan yarışmacı daha sonra başka konserler de verebilir. Bu konserlerin listesi internet sitesinde düzenli olarak güncellenecektir.

Jüri üyeleri adaylardan birine Cap Ferret Music Festivali Akademisi’ndeki ustalık sınıflarına katılmak ve Festivaldeki Genç Yetenekler konserlerinde yer almak üzere bir haftalık burs (ders ve konaklama), ayrıca konserin videosunu verecektir (Cap Ferret, Fransa).

İlk üç ödülü kazananlara başka ek ödüller de verilebilecek olup, bunlar arasında mesela Notre Dame de Sion Lisesi Özel Öğrenci Ödülü veya Jüri üyelerinin onayladığı herhangi bir başka müzik ödülü yer alacaktır.

Tüm ödüller yarışmanın kapanışı vesilesiyle düzenlenecek bir gala gecesinde
verilecektir.

İstanbul Orchestra’Sion – Uluslararası Piyano Yarışması 2013’ten beri Alink-Algerich Vakfının ve 2017’den beri Dünya Uluslararası Müzik Yarışmaları Federasyonunun üyelerinden biridir. Yarışma Organizasyon Kurulu; 2013 yılında yapılan yarışmanın jüri üyesi olan, 2015 ve 2017’deki yarışmalara Fransa’dan danışman ve 2015’te öğrenci jürisi başkanı olarak katılan sanatçı Franck Ciup’un gözetim ve uzmanlığında çalışmaktadır.

Yarışma programı:

(Saatler daha sonra İnternet sitemizden ilan edilecektir.)

Birinci Aşama:

  • 13 Kasım 2017 Pazartesi
  • 14 Kasım 2017 Salı
  • 15 Kasım 2017 Çarşamba

İkinci Aşama:

  • 16 Kasım 2017 Perşembe
  • 17 Kasım 2017 Cuma

Üçüncü Aşama:

  • 18 Kasım 2017 Cumartesi

Orkestra ile Final ve Gala Gecesi

  • 19 Kasım 2017 Pazar

3. İstanbul Orchestra’Sion – Uluslararası Piyano Yarışması’nın Jürisi:

Vahan Mardirossian (Jüri Başkanı)

Frédéric Chiu , Jean-Yves Clément , Tamayo Ikeda , Gülsin Onay , Pierre Réach , Emre Şen

Daha fazla bilgi için :

https://www.nds.k12.tr/-Uluslararasi-Piyano-Yarismasi-

Mireille Sadège : mireille.sadege@nds.k12.tr

Tel : 0212 231 26 16 / 0212 231 15 21

*****

Önceki

2 Kasım Perşembe GÜNÜN SERGİLERİ

Sonraki

Atilla Aktürk’ten Gidişler/Yansımalar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar